A Csíki Sör Manufaktúra ellen indított bírósági kereset sajtóvisszhangja és a csíkszeredai sörgyár tulajdonosának hírneve, az őt övező szimpátia miatt kezdeményezte a per áthelyezését a Heineken Románia.
2015. január 19., 18:152015. január 19., 18:15
2015. január 19., 18:312015. január 19., 18:31
A holland multinacionális vállalat a múlt héten folyamodott a bukaresti legfelsőbb bírósághoz a fellebviteli tárgyalás áthelyezése érdekében, a társaság ugyanis úgy véli, hogy az ügy mediatizáltsága befolyásolhatja a marosvásárhelyi táblabíróság bíráinak objektivitását és pártatlanságát. A legfelsőbb bíróság felfüggesztette a per tárgyalását.
A Heineken Románia tavaly szellemi tulajdon megsértése, illojális konkurencia és tisztességtelen kereskedelmi tevékenység vádjával nyújtott be keresetet az Igazi Csíki Sört is előállító csíkszentsimoni sörgyár ellen, mert a társaság szerint az új termék elnevezése nagyon hasonlít a holland cég csíkszeredai üzemében palackozott Ciuc sörének nevéhez.
A felperes törvényszéki elnöki rendeletben követelte a tavalyi év végén piacra dobott termék előállításának és forgalmazásának betiltását, a gyártósor és az áru elkobozását, továbbá kártérítés reményében egy garanciaalap létrehozását. A Hargita megyei törvényszék decemberben elutasította a Heineken keresetét, a cég fellebbezését pedig a marosvásárhelyi táblabíróság tűzte napirendjére.
A legfelsőbb bírósághoz január 12-én beterjesztett, a Krónika birtokába került kérésében a multinacionális cég mellékelte a témában az erdélyi magyar írott és online sajtóban napvilágot látott több tucat cikk román fordítását, sőt az ezekhez posztolt olvasói kommenteket is.
A felperes az „úgynevezett Székelyföldön” („aşa numitul »ţinut secuiesc«”) tevékenykedő helyi termelőként mutatja be a kifogásolt terméket előállító gyárat működtető Lixid Project Kft.-t és annak tulajdonosát, Lénárd Andrást. (Érdekes egyébként, hogy az alperes Lixid anyacégét a Heinekenéhez hasonlóan Hollandiában jegyezték be).
A multinacionális vállalat szerint keresete nyomán a székelyföldi üzletember szándékosan gerjesztett nyomásgyakorlást a helyi médián keresztül, magát a székely termékek védelmezője és népszerűsítője „élharcosaként”, míg a társasággal folytatott kereskedelmi-bírósági küzdelmét „Dávid és Góliát harcaként” tüntette fel. A Heineken úgy véli, a Lénárdékat a Székelyföldön övező hírnevet és rokonszenvet, valamint a csíki sörgyártás mentén kirobbant helyi érdekű konfliktust a témában keletkezett sajtóvisszhang igazolja.
Noha sajtóosztálya és PR-csapata a bírósági per során soha nem nyilatkozott az érdeklődő médiának, és a válaszadás jogával sem élt, a holland sörgyártó azt állítja: a témában közölt cikkek „egységes tartalomról, valamint a Heinekennel szembeni nyilvánvaló kritikus hangvételről” árulkodnak.
„Tekintettel a helyi érzékenységekre, ezek az aspektusok súlyos és komoly körülményeknek számítanak, amelyek közvetett módon a marosvásárhelyi táblabíróság bíráira is erőteljes nyomást gyakorolnak. Bár jóindulatukhoz nem fér kétségünk, mindez hatással lehet az objektivitásukra és pártatlanságukra a dosszié elbírálása során” – szerepel a Heineken peráthelyezési kérésében, amely szerint a vásárhelyi ítélőtábla nem képes biztosítani a felperes keresete fölötti részrehajlás-mentes ítélkezést és a méltányos pert.
Különben a legfelsőbb bíróság felfüggesztette a vásárhelyi táblabíróságon zajló polgári pert, az áthelyezési kérelem tárgyában pedig január 30-ára tűzött ki tárgyalási fordulót.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Már a műszaki tervek készülnek a Büdösfürdőn kiépítendő víz- és szennyvízhálózat számára, az viszont még kérdéses, hogy a két községhez tartozó üdülőövezet eddigi legnagyobb beruházását lehet-e egyként kezelni, vagy két külön munkálat lesz.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
szóljon hozzá!