Fotó: Kristó Róbert
Azonnali hatállyal szeretné felfüggesztetni a termelést a csíkszentsimoni sörgyárban a Heineken Románia, ezt törvényszéki elnöki rendelettel akarják elérni – állítja Lénárd András, a Csíki Sör Manufaktúra többségi tulajdonosa. Tőle tudjuk, hogy várhatóan szerdán születik döntés a kereset ügyében.
2014. december 10., 08:262014. december 10., 08:26
2014. december 10., 09:022014. december 10., 09:02
A csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúra kevesebb mint egy hónapja kezdte meg a sörgyártást, most viszont azzal szembesült, hogy bezárhatják. „Azzal a keresettel fordultak a törvényszékhez, hogy elnöki rendelettel azonnali hatállyal zárják be a gyárunkat és kobozzák el az eszközeinket, ugyanakkor egy olyan garanciaalap létrehozására köteleznének, amelyből kártérítést fizethetünk nekik” – sorolta Lénárd András, a létesítmény többségi tulajdonosa.
A törvényszék elnöke többek között olyan esetekben bocsát ki rendeletet, ha például visszafordíthatatlan károkozást kell megakadályozzon. A döntését 48 órán belül végre kell hajtani. Lénárd tájékoztatása szerint a csíkszeredai Hargita Megyei Törvényszéken szerdán döntenek a sörgyár bezárására irányuló keresetről.
„Háborúban” a multinacionális céggel
A manufaktúra tulajdonosa továbbá arról számolt be, hogy amióta elkezdték a sörgyártást, állandó ellenőrzéseket folytatnak az üzemben az országos hatóságok helyi képviselői. „Eddig minden létező ellenőrző szervhez feljelentettek, feltehetően ezek mögött is a Heineken Románia áll” – vélekedett Lénárd. „Ez egy kicsit olyan, mint Dávid és Góliát harca, hiszen egy nagy multinacionális cégről van szó, amely egy kis manufaktúrával próbál küzdeni” – példázódott a tulajdonos. „Fel vagyunk készülve a háborúra, hiszen meg kell védjem a beruházásomat és az emberek munkahelyét” – fogalmazott Lénárd András.
A márkanév körüli vita
A konfliktus alapját a két sörgyár termékeinek elnevezése képezte. „A csíkszeredai sörgyárat üzemeltető Heineken Románia szerint az általunk gyártott Igazi Csíki Sör ugyanaz, mint az ő márkájuk, a Ciuc Permium” – magyarázta a szentsimoni üzem tulajdonosa. Tőle tudjuk, hogy az Európai Szabadalmi Hivatalban védette le az Igazi Csíki Sör márkanevet azt követően, hogy a hivatal bizottsága megvizsgálta és jóváhagyta, valamint megerősítette, hogy nem összetéveszthető és nem fordítható le semmilyen más bejegyzett márkára, majd beiktatták. „Azt senki nem kérdőjelezi meg, hogy a Csíkszeredában gyártott sört az emberek csíki sör néven emlegették, de márkanév akkor lett belőle, amikor én levédtem. A két sör nem összetéveszthető sem nevében, sem fordításában, sem formájában, sem szín- és ízvilágában ” – hangsúlyozta Lénárd.
A Heineken Románia PR-csapatát is megkerestük az ügyben, többek között megkérdeztük, igaz-e, hogy elnöki rendelettel akarják elérni a csíkszentsimoni gyár bezárását, és miért. Hétfőn és kedden is felvettük velük a kapcsolatot e-mailen és telefonon keresztül, de kérdéseinkre nem kaptunk választ.
Másodfokú (narancssárga) figyelmeztetést adott ki Hargita megye több településére vasárnap délután az Országos Meteorológiai Szolgálat. A lakosságot Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a várható szélsőséges időjárási eseményekre.
Történelmi jelentőségű ünnepen vett részt vasárnap a gyimesbükki katolikus közösség: dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek felszentelte az újjáépített Szent Péter és Pál templomot. A szertartás a hálaadás és a közösség erejének ünnepe volt.
Egy év alatt újjáépült a gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom, amelyet vasárnap, augusztus 17-én szentel fel dr. Kovács Gergely érsek. A felújítás közösségi összefogással, ingyenesen átadott területekkel és sok önkéntes munkával valósult meg.
A Nagy István Művészeti Középiskola Ifjúsági Vegyeskara először vesz részt nemzetközi versenyen: az Ohridi Nemzetközi Kórusfesztiválon képviselik Romániát. A felkészülésről Fábián Attila, Mosoly Dániel Tibor és Darabos Andrea Tünde beszélt.
Fontos, hogy a mai világban, amikor számos veszély leselkedik a fiatalokra fel lehessen kínálni egy másik utat nekik, mint a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (CSIT) – hangoztatta az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.
A szociális segélyezettek közül 155 érintettnek van hátraléka a csíkszeredai önkormányzat felé, köztük akad olyan is, akinek 40 ezer lejt meghaladó tartozása van. Amennyiben nem törlesztenek, elvágják a szociális juttatásukat.
Patthelyzetbe került a csíkcsicsói önkormányzat a közösségi szolgáltató központ építésével, amelynek befejezése már sokat késett, de a pénzhiány miatt sem tavaly, sem idén nem tudtak előrelépni. Most az államkincstári hitelre várnak.
Az Üveggyöngyvarázs elsősorban tudományos, de nyomokban összművészeti és közösségi fesztiválnak ad otthont augusztus 15–17. között a Mikó-vár. A rendezvény a tudomány emberközeli bemutatását tűzte ki célul.
Érdemes feljegyeznünk a naptárunkba augusztus utolsó szombatját: Magyarország legsikeresebb rockoperájának egyedülálló koncertváltozata érkezik a csíksomlyói hegynyeregbe. A koncerten a részvétel ingyenes.
A csíkszeredai fizetős parkolási övezetek több lakóövezetre történő kiterjesztéséről hirdetnek majd közvitát, amely megelőzi az önkormányzati képviselő-testület erre vonatkozó döntését. A változtatások lakossági igények alapján történnek.
szóljon hozzá!