Kezdődik nemsokára a pályázati időszak a magyar kormány Szülőföldön magyarul programja keretében. A romániai pályáztatást végző Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége a tavalyinál is zökkenőmentesebb lebonyolításban bízik.
2013. február 12., 16:032013. február 12., 16:03
2013. február 12., 16:152013. február 12., 16:15
Ismertette a Szülőföldön magyarul program idei, a 2012–2013-as tanévre szóló kiírását kedden Csíkszeredában a pályáztatást Romániában végző Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) vezetősége. Burus-Siklódi Botond, a szervezet elnöke azt mondta, bíznak benne, hogy idén a pályázatok fogadása, leellenőrzése és feldolgozása az eddiginél is zökkenőmentesebben zajlik.
Az utolsó kifizetések
A héten kapják meg az RMPSZ-től az értesítéseket és nemsokára felvehetik a kártyáikat azok a sikeres pályázók, akik a program tavalyi kiírása keretében még nem kapták meg a támogatást – mondta el Márton Zoltán, az RMPSZ-nek a Szülőföldön magyarul program irányítását végző illetékese. Közölte, jelen pillanatban a megítélt támogatások 97,33 százalékát utalta át az OTP Románia Bank a támogatottaknak, a hónap végéig pedig befejeződik a támogatások kifizetése, és zárul is a program tavalyi kiadása. Tavaly az RMPSZ-hez 107 723 pályázatot nyújtottak be, ezek nyomán pedig a szervezet 156 052 gyerek támogatását terjesztette elő a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. döntéshozó bizottságához. A bizottság 153 727 gyereknek ítélte meg a támogatást. A programvezető ismertette, sok, 1979 pályázatot határidő után kaptak meg, az elutasított pályázatok között pedig 908 esetben a sok hiányzás miatt esett el a diák a támogatástól. Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke azt mondta el, bár tavaly elenyésző számú volt a reklamáció, hibák mindig csúszhatnak be, és ezekért, illetve ha előfordult, hogy nem megfelelő hangnemben válaszoltak a szülőknek, elnézést kérnek.
Pontosított feltételek
A 2012–2013-as tanévre vonatkozó Szülőföldön magyarul program keretében a nevelési, oktatási valamint tankönyv- és taneszköz támogatást, illetve a hallgatói támogatást 2013. március 1. és április 15. között lehet igényelni. A nevelési, oktatási valamint tankönyv- és taneszköz támogatást idén egyben kell kérni, a támogatás összege 22 400 forintnak megfelelő lej. A hallgatói támogatás összege 2800 forintnak megfelelő lej. A nevelési, oktatási valamint tankönyv- és taneszköz támogatást az óvodai, alap- és középfokú oktatási intézményekben magyar nyelven vagy a magyar kultúra tárgyában tanulmányokat folytató kiskorúak igényelhetik.
Mivel tavaly a három év alatti, de már óvodába járó gyerekek esete értelmezésekre adott lehetőséget, idén a kiírásban pontosítottak: azon óvódáskorú gyerekek nevében pályázhatnak támogatásra szüleik, akik 2012 szeptember 1-jétől Romániában működő, akkreditált óvodában magyar nyelvű képzésben vesznek részt. Az általános- és középiskolás diákok közül azok jogosultak a támogatásra, akik az 1994 augusztus 31-ét követő időszakban születtek és Romániában működő akkreditált oktatási intézményben alap- vagy középfokú tanulmányaikat magyar nyelven folytatják. Egyéni elbírálás alá esnek azok a diákok, akik 1994. augusztus 3.1 előtt születtek vagy pedig fakultatív magyar nyelvű oktatásban vesznek részt. A hallgatói támogatást azon egyetemi hallgatók kérhetik, akik romániai felsőoktatási intézményben folytatnak magyar nyelven tanulmányokat.
Idén is kizáró ok a sok hiányzás
Amint Burus-Siklódi Botond felhívta rá a figyelmet, a pályázat odaítélésben idén is kizáró ok a sok hiányzás, nem kapja meg a támogatást az a diák, aki az első félévben több mint ötven órát hiányzott igazolatlanul. Az RMPSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy idén külön kérelmet kell benyújtsanak a speciális helyzetben lévők. A pályázatok benyújtásának módja nem változott, továbbra is postázni kell a pályázatokat tartalmazó leveleket. A pályázati adatlapok a pályázati időszak kezdetére letölthetők lesznek a www.szulofoldonmagyarul.ro honlapról és idén is eljuttatják ezeket minden iskolába, óvodába az RMPSZ tagszervezetei által. Az eljárási, elbírálási mód nem változott, a benyújtott pályázatokat ellenőrzi és feldolgozza az RMPSZ, amely ezután javaslatot tesz a támogatandókról a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. döntéshozó bizottságának. A döntés után az RMPSZ kiértesíti a nyertes pályázókat, akik banki átutalás révén jutnak majd hozzá a pénzhez.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
szóljon hozzá!