Csíki jégkorongozók több generációját készítette fel

Antal Zsombor edzőként évtizedekig nevelte a csíki jégkorong-utánpótlást •  Fotó: Pinti Attila

Antal Zsombor edzőként évtizedekig nevelte a csíki jégkorong-utánpótlást

Fotó: Pinti Attila

Csíki gyermekként sajátította el a jégkorongozás alapjait, játékos pályafutása után edző lett, aki az évek során csíki jégkorongozók több generációját nevelte, készítette fel. Antal Zsombor mindig is a gyermekekkel szeretett dolgozni. Volt tanítványainak elismerése, szeretete jelenti a legnagyobb elégtételt számára.

Kovács Attila

2017. április 29., 14:282017. április 29., 14:28

Csíkszeredai családban született 1943-ban Antal Zsombor, akinek nagyapja, Antal Áron, a gimnázium egykori tanára volt. A család a második világháború végén elmenekült, de visszatértek.

Idézet
Mint minden csíkszeredai gyermek, először a sível ismerkedtem meg. Ott volt a Nagymart domboldal, Somlyó, mindenki sízett, azzal az egy bakanccsal, ami volt, hol sílécet kötöttünk rá, hol korcsolyát

– emlékezett.

„A korcsolyázás elég hamar megfogott, nagyobb hatással volt rám, de szinte mindenki megpróbálta ezt a két sportot. Lakásunkhoz közel volt a mező, a patak kiöntött, megfagyott, egész télen volt jégfelület, ott gyülekeztünk. Észrevétlenül kezdték szervezni a csapatokat, így az akkori hagyományos Lendület, Termés csapatoknak is volt utánpótlása. Akik jobban mozogtak, azokat megfigyelték, odahívták. Kiemelném Gecse István sportvezető nevét, akinek a város sokat köszönhet, nemcsak a jégkorongban, hanem más sportágak kapcsán is – a röplabdát ő honosította meg, az ő érdeme, hogy magas szintre jutott ez a sportág. A hokicsapatot is ő irányította, amiből az ötvenes évek végére kialakult az országos bajnok Lendület, a város első csapata. Mindig csak a nagyok edzése után mehettünk a jégre, de ha kicsit lágyabb volt a jég, nem állhattuk jégre, hogy ne romoljon tovább.”

Mint elmesélte, érettségijük előtt, 1960-ban megjelent a városban Mihai Flamaropol, a román hoki mindenese, aki összehívta a szülőket, és próbálta meggyőzni őket, hogy küldjék a fiatal jégkorongozókat Bukarestbe, mert ott van felkészülési, tanulási lehetőség, jók a körülmények.

„Már akkor a kolozsvári hokicsapat illetékesével is egyezkedtünk, mert ott is voltak előttünk levő generációk Csíkból, de Flamaropol ajánlata jobbnak tűnt. Bukarestben megalakult a Știința (Tudomány) nevű csapat, jól fogadtak, a játékosok zöme a testnevelési főiskolára ment. Ferencz János volt az idősebb, ő irányított minket, 1960-ban velem együtt Janovits Endre, Rigó István, ifj. Vákár Lajos is ott folytatta, következő évben jött Vákár Tamás és Daradics András. Hazai viszonylatban jó csapat alakult ki, a harmadik helyekért, a bronzéremért játszottunk nagy mérkőzéseket a kolozsváriakkal.

Ott játszott Ion Țiriac is akivel csapattársak voltunk egy évig, utána döntenie kellett a hoki és a tenisz között.

Ezekből a játékosokból többen bekerültek a válogatottba, mint Ferencz János, Janovits Endre, Fogarassy Zoltán, én csak tartalék voltam, mert nagyon erős generáció volt akkor, jó játékosok voltak Kolozsváron is” – elevenítette fel.

Antal Zsombor játékoskarrierje a válogatott egy lengyelországi tornáján vett előre nem látott fordulatot, amikor eltörték a bokáját egy mérkőzésen. 1964-ben hazajött, 1968-ig még játszott itthon, aztán maradt a gimnáziumban a testnevelés tanításánál.

Pályák a semmiből

A gimnáziumban lelkesen hokizó gyermekekből verbuvált csapatot, és mivel nem volt, ahol edzeni, eldöntötte, hogy pályát hoznak létre maguknak.

Idézet
A gimnázium udvarán egy elhanyagolt, kicsi terepből a csapattal és a szülőkkel összefogva megcsináltuk a pályát palánkkal együtt. Rákosi Zoltán mérnök segített, a zsögödi bányától kisebb vasúti síneket használhattunk fel

– említette.

De aztán más helyet kellett keresni, mert a gimnázium vízellátását veszélyeztette a pályához szükséges víz. Így a városi futballpálya közelében, a mostani salakos teniszpályák helyén készült egy új jégpálya, mivel a közelben folyt a patak. Az iskola asztalosa készítette a palánkokat.

„Egy adott pillanatban, amikor a műjégpályát építették, nem volt a nagy csapatnak ahol edzeni, ők is odajöttek, bajnoki mérkőzéseket is rendeztek ott, lelátó is volt” – elevenítette fel. Közben a jégkorong mellett szertornát, illetve kézilabdát is tanított a lányoknak, akik a tartományi versenyeken jól szerepeltek.

Az utánpótlás

Az általa összeállított jégkorongcsapattal nyerték meg először az ifjúsági bajnokságot, a Reménységek tornáját Bukarestben, az iskola támogatott, attól kezdve rendszeresen fejlődött az utánpótlás, és minden korosztály képviselve volt, 1968-ban megalakult a sportiskola, 1970-re megépült a műjégpálya is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Sok generáció következett egymás után, az utolsó játékosok, akikkel dolgoztam az 1984–85-ben születettek, most még közülük játszanak felnőtt csapatokban. A legelső generációban volt Miklós Tibor, aki meghatározó egyénisége volt a nagy csapatnak, válogatottnak, illetve a Nagy testvérek. Mindig voltak tehetséges játékosok, egy kis segítséggel, irányítással érvényesültek. A sporttól kaptak egy olyan tartást, ami hozzásegítette őket, hogy az életben is megtalálják a helyüket. Öten voltunk hoki szakosok a sportiskolánál. Mindenkinek volt egy nagyobb csapata, amikor kinőttek ebből a korosztályból, kezdte elölről. Ez jól működött, ritkán veszítettünk bajnokságot, a bukarestiek mellett néha a galaciak szorongattak meg” – magyarázta.

1973-tól a csíkszeredai felnőtt csapatot is irányította három évig, de mint mondta, nem volt az ő világa. „Én a gyerekekkel tudtam jól dolgozni, jól bánni, a felnőtteknél nem minden megnyilvánulást fogadtam el. A közönség úgynevezett szeretete, ami abban mutatkozott meg, hogy »Gyere, fizetek egy féldecit!«, nagy megtiszteltetés volt a szurkolónak, hogy a jó hokistával ihatott egyet. De a hokistának?” – tette fel a kérdést.

Sok visszaélés volt

Szakmai fejlődésre kevés lehetőség volt, abban az időben, magyarországi, csehszlovákiai tornákon való részvételek alkalmával tudtak az edzők tanulni, anyagot összegyűjteni.

„A válogatottak gerincét csíkiak adták, de alig volt csíki edző az ifjúsági válogatottaknál. Ez rengeteg bosszúságot okozott, én is öt évig csináltam, de borzasztó volt végignézni a visszaéléseket, ami a pénz vagy a felszerelés kapcsán végbement. Minden világbajnokságon a csapatok kaptak 20–21 hokibotot, de nem engedték hogy odaadjuk a gyermekeknek. Még a buszról le sem szálltunk, a botok össze voltak kötve, később mentünk ki Magyarországra egy tornára, és a magyar gyerekeknek ott volt a kezükben a bot – egyből vitték oda eladni. Ez történt a korcsolyákkal, mindennel” – emlékezett.

Tanítványai közül nemcsak edzők, játékvezetők is kikerültek, mert voltak, akiket erre a pályára irányított.

Idézet
Különösen büszke vagyok arra, hogy Nagy Attila játékvezető – aki gyermekkorában járt ide edzőtáborokba, és akit a játékvezetői pálya felé irányítottam –, ott van a jégkorong-világbajnokságokon, a magyar válogatott csapatvezetője, osztrák és holland bajnokságban vezet mérkőzéseket

– mondta el.

Antal Zsombor több mint tíz éve rendszeresen sok időt tölt az Amerikai Egyesült Államokban, mivel fia és lánya is ott él, és két unokája ott jégkorongozik. Így közelről követhette az ottani utánpótlás-nevelés módszereit, látta a különbségeket.

„Mindig mondjuk, hogy mennyivel jobbak, jobban korcsolyáznak a külföldiek, de őket erre külön szakember tanítja, aki csak korcsolyázik. Az első perctől kapusedző dolgozik a kapusokkal, egyéni edzések is vannak. Ezek akkora különbségek, hogy itt fel sem tudjuk fogni – az edző később nem azzal kell töltse az idejét, hogy javítgasson ezt vagy azt. Amerikában rengeteg jégpálya van, mindegyik magánvállalkozás, egy tető alatt legalább négy pálya – ebből egy, ahol elfér 500 néző, a többieknél nincs nézőtér. Mindenért fizetni kell – felszerelést, jégidőt – szerződés alapján. 150 korosztályos csapat van abban a ligában, ahol a kisebbik unokám játszik. Sok hagyományos tornán vesznek részt, minden szezon végén válogatót tartanak, 15 játékos van egy korosztályos csapat keretében – két kapus, három csatársor, két hátvédsor. Egy csapatnak négy edzője van – mi 35-40 gyermekkel dolgoztunk, akik közül az első tíz jól hokizott, az utolsó tíz pedig tanult korcsolyázni” – magyarázta.

Antal Zsombor egy 400 darabos koronggyűjteménnyel is rendelkezik, amit az évek során gyűjtött össze, unokái jelenleg is gyűjtik neki ezeket. Szívesen emlékszik a bajnoki címekre, a jó csapatokra, játékosokra, akikkel dolgozott, és örül, amikor volt tanítványai, akik közül többen külföldi csapatokban is szerepeltek, hazajönnek, meglátogatják, elbeszélgetnek.

Idézet
Ezek mind olyan visszajelzések, hogy értékelték azt a munkát, nevelést, amit kaptak. Volt tanítványaim elismerése, szeretete jelzi azt, hogy nem hiába dolgoztam, az ő sikereik a sportban és az életben a legnagyobb elégtételt jelentik egy pedagógus számára

– zárta a beszélgetést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
2024. november 08., péntek

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe

Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe
2024. november 08., péntek

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell

Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell
2024. november 08., péntek

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat

Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat
2024. november 08., péntek

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán

A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán
Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán
2024. november 08., péntek

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán

2024. november 08., péntek

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök

Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök
2024. november 08., péntek

Borzosak és szőrösek, új lakók érkeztek az állatkertbe

Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.

Borzosak és szőrösek, új lakók érkeztek az állatkertbe
2024. november 08., péntek

A suliban kapták el a fiút veszélyes kábítószerekkel

Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.

A suliban kapták el a fiút veszélyes kábítószerekkel
2024. november 08., péntek

Körgyűrű és elkerülőút: kivinni az áthaladó forgalmat a városból

Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.

Körgyűrű és elkerülőút: kivinni az áthaladó forgalmat a városból
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!