Fotó: Veres Nándor
Ahány megkérdezett, annyi féle válasz született Borboly Csaba négy évvel ezelőtt tett ígéretéről: Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátornak, Becze István területi ügyvezető elnöknek és Hajdu Gábor csíki parlamenti képviselőnek más-más dereng.
2024. március 21., 07:592024. március 21., 07:59
2024. március 21., 10:132024. március 21., 10:13
Miután sem Borboly Csaba, sem Bíró Barna Botond nem tért ki korábban annak az ígéretnek a részleteire és körülményeire, amelynek alapján a Hargita megyei tanács elnöki tisztségéért induló udvarhelyszéki jelölt az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének támogatására számított idén a csíkszéki jelöltnek nyújtott négy évvel ezelőtti támogatásért, Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor idézte fel kérésünkre az eseményeket. Ugyanakkor Becze István, a csíki területi szervezet ügyvezető elnöke szerint
Hajdu Gábor csíki parlamenti képviselő pedig úgy fogalmazott, ígéreteket magánszemélyek tesznek.
Nem adott egyértelmű választ arra a kérdésünkre Borboly Csaba, hogy a csíkiak négy éve valóban megígérték-e, idén az udvarhelyszéki elnökjelöltséget támogatják, visszaadva a csíki jelöltnek nyújtott akkori támogatást.
Eddig nem tapasztalt versengés folyik az RMDSZ-en belül annak eldöntése érdekében, hogy ki legyen a szervezet jelöltje a Hargita megyei tanács elnöki tisztségére a június 9-ei helyhatósági választásokon. Miután négy évvel ezelőtt csak az egyik alelnök, Barti Tihamér indult jelöltként a tisztségben levő elnök, Borboly Csaba ellen,
Ráadásul szándéka bejelentésekor utóbbi emlékeztetett arra, hogy négy éve a csíkszéki jelölt, Borboly Csaba támogatásáért cserébe ígéretet kaptak, hogy idén ezt a támogatást viszonozzák nekik. Ahogy fogalmazott, az ígéret szép szó, ha betartják, úgy jó.
Összehívta szombaton a sajtó képviselőit Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, hogy bejelentse: indul az ötödik mandátumért. Az elnöki tisztségre pályázóknak egyébként Hargita megyében hozzávetőleg 10 ezer aláírást kell gyűjteniük.
Bejelentette tanácselnök-jelölési szándékát Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyószéki Szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának jelenlegi alelnöke a gyergyószéki önkormányzati vezetők társaságában, hétfőn. Immár hárman pályáznak egyetlen funkcióra.
Bejelentette tanácselnök-jelölési szándékát Bíró Barna Botond, az RMDSZ Udvarhelyszéki Szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának jelenlegi alelnöke szombaton, Székelyudvarhelyen. Az eseményen az udvarhelyszéki polgármesterek is jelen voltak.
Ennek a kijelentésnek, az ígéretnek a hátteréről, körülményeiről azóta sem közölt semmit egyik érintett sem, noha igyekeztük őket szóra bírni. Borboly kérdésünkre azt mondta korábban, hogy továbbra is érvényben van a három területi szervezet között az egyes választott tisztségek elosztására vonatkozó pontozási rendszer, amelyben szerepel, hogy a tisztségek és pontok alapján ki mire jogosult. Ugyanakkor a négy évvel ezelőtt történtekre úgy emlékezett,
Bíró Barna Botond pedig nagyon szűkszavúan annyit közölt, hogy nem csak ő hallotta és tud erről az ígéretről, hanem még sokan Udvarhelyszéken. Hozzátette, nem rajtuk áll, hogy betartja-e az ígéretét az, aki tette.
Hogy kik hallották, és mikor hangzott el ez a bizonyos ígéret, azt Antal Lóránt udvarhelyszéki RMDSZ-szenátor, a szövetség székelyudvarhelyi szervezetének elnöke elevenítette fel kérdésünkre.
– szögezte le.
Antal Lóránt részletekkel szolgált a négy évvel ezelőtt történtekről
Fotó: László Ildikó
Emlékeztetett, valamikor a három Hargita megyei területi szervezet képviselőiből álló Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) egy rotációs elv alapján állapította meg a megyei tanács elnöki tisztségének betöltési módját, de ez utána a választási törvényt érintő módosítások nyomán megváltozott. „Tudjuk, hogy a jelenlegi elnök 16 éve vezeti a megyei tanácsot, és tudjuk azt is, hogy 2020-ban az udvarhelyszéki RMDSZ-szervezet, amely korrektül végzi a feladatát, és a nyilvánosságot is bevonja döntéseibe, amikor eljött a pillanat, hogy dönteni kellett a megyei tanács elnöki tisztségéről, Csíkszéket támogatta, Borboly Csaba személyében” – ismertette.
Kitért arra is, hogy 2020-ban is lehetőségük volt a megyei tanács elnöki tisztségére jelentkezőknek arra, hogy a három területi szervezetnél elkezdjék a támogatás megszerzését célzó tevékenységet.
– vázolta a szenátor, aki fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy
„Eljutottunk 2024-be, az udvarhelyszéki szervezet úgy döntött, hogy szeretné igényelni ezt a tisztséget. Több tucat érvet sorakoztattunk fel fórumainkon emellett, többek között azt, hogy Udvarhelyszék húsz éve nem volt a megyei tanács élén, és igényt tartunk erre a tisztségre. Mi nem valaki, vagy valakik ellen indulunk ezen a belső választáson, hanem az együttműködést keressük, és azt a konszenzusos megoldást, hogy a három területi szervezet bölcsen azt a döntést hozza, hogy Udvarhelyszéket támogatja a megyei tanács elnöki tisztségének megszerzéséért” – fejtette ki Antal Lóránt. Hozzátette, az is a HET-döntésén alapul, hogy a két alelnöki tisztség azon másik két területi szervezetet illeti meg, amelyek képviselői nem töltik be a megyei tanács elnöki pozícióját.
Megkérdeztük Becze Istvánt, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének ügyvezető elnökét is az említett ígérettel kapcsolatban, aki szerint ha lenne erről egy írásos megállapodás, akkor azt Bíró Barna Botond elő is vette volna.
– mondta Becze István. Az említett rendszer alapján Gyergyószék hátrányban volt a két másik szervezettel szemben, az ügyvezető elnök ugyanakkor emlékeztetett, Udvarhelyszéknek az elmúlt négy évben is volt megyeitanács-alelnöke, megyemenedzsere, szenátora, képviselője.
„Az az egyezség, amit leírunk és aláírunk, de nem volt ilyen. És ha lett volna, akkor nem kellett volna az egész döntés a Szövetségi Állandó Tanácshoz (SZÁT) kerüljön” – emlékeztetett. Az említett testület egyébként két SZKT-ülés között az RMDSZ döntéshozó testülete, négy éve oda is eljutott a két elnökjelölt, Borboly és Barti ügye, de a döntés jogát visszaadták a HET-nek.
Hangsúlyozta, tiszteli a gyergyószéki és udvarhelyszéki jelölteket, akik jó kollégák.
A témáról Hajdu Gábort, az RMDSZ csíki parlamenti képviselőjét is megkérdeztük, aki újabb részletekkel szolgált a négy évvel ezelőtti eseményekről. Mint kifejtette, 2020-ban mindhárom területi szervezet vezetője tárgyalt egymással, és az udvarhelyiek a szavazataikat nem a csíki jelöltre adták, hanem egy részét Borboly Csabának, egy részét pedig Barti Tihamérnek. „Tehát mind a két döntős befutónak adtak támogatást. Akkor ez volt az udvarhelyszékiek politikája, mert ők sorban mind a két jelölttel megállapodtak a támogatásról” – emlékeztetett. Hozzátette, ő is olvasta, hogy a megyei tanács elnöki tisztségére történő jelöltség kapcsán ígéretekre hivatkoznak.
– érvelt. Azt is megerősítette, 2020-ban nem született semmilyen szervezeti döntés Csíkban vagy Udvarhelyen, amely az idei választásokra elfogadott volna egy megállapodást, amelyet a jelöltek egymás között kitárgyaltak. „Az egész megye követi most a három elnökjelölt küzdelmét. Fontos az, hogy a megye vezetése egyrészt adminisztrációs feladat, másrészt közösségszervezési munka. Most a testületek kell egy jó döntést hozzanak, hogy a három jelölt közül ki a legjobb mind a két feladat teljesítésében” – húzta alá.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
6 hozzászólás