A készülő új sürgősségi osztály
Fotó: Kocsis B. János
1 óra 14 perces a sepsiszentgyörgyi kórházban az az időintervallum, amíg egy sürgősségen jelentkező beteg megkapja a kezelést. Nagyvárosokban ez akár 6–7 órára is kitolódhat. Tény, az átlagolt idő függ a betegek számától, egészségügyi állapotuk súlyosságától.
2024. március 01., 11:572024. március 01., 11:57
2024. március 01., 12:042024. március 01., 12:04
Az eddiginél eggyel magasabb, II. kategóriába sorolta a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szolgáltatásait az akkreditációs bizottság – újságolta András-Nagy Róbert kórházmenedzser, aki az idei évre vonatkozó fejlesztési tervekről is szólt.
2023-ban közel 100 ezer beteget fogadtak a járóbeteg-rendelőintézetben, 5300 imagisztikai kivizsgálást végeztek (ekográfia, röntgen, CT, MRI), a sebészeten 4500 műtétet végeztek, ebből 1006-ot minimál invazív eljárással. 36 500 beteg jelentkezett a sürgősségen, 18 700-an huzamosabb időre, 9765-öt pedig egynapos kivizsgálásra utaltak be, 5100 kórszövettani eredményt adtak ki, 856 szülést jegyeztek – sorolta András-Nagy Róbert tavalyi tevékenységük sarokszámait.
Mint felidézte, még mindig nagyon sokan jelentkeznek olyan panaszokkal a sürgősségen, amelyek akár a háziorvosoknál vagy a járóbeteg-rendelőkben is kezelhetők:
16 638 betegnek előjegyzése volt háziorvoshoz vagy a járóbeteg-rendelőintézetbe, de nem várták ki időpontjukat, inkább a sürgősségre mentek. Ennek oka lehet az is, hogy
Szerinte jónak tekinthető viszont az 1 óra 14 perces időintervallum, amíg egy sürgősségen jelentkező beteg megkapja a kezelést, hiszen nagyvárosokban ez akár 6–7 órára is kitolódhat, értékelte az igazgató. Az is igaz, ez az idő változik annak függvényében, hogy egy bizonyos időpontban hány beteget kell ellátni és azoknak mennyire súlyosak az egészségügyi gondjai.
A kórházmenedzser megjegyezte, tavaly két díjat kaptak: a Romanian Healthcare Awards 2023 versenyben két kategóriában is kiválósági díjat kaptak (az év kórháza, minőségi orvosi szolgáltatások); egyiket egy speciális kranio-transzplantációs eljárásért, a másikat egy olyan képzési programért, melynek keretében 50 továbbképző tanfolyamot tartottak az asszisztenseknek. „Legnagyobb büszkeségünk, hogy 2023-ban lezárult az akkreditációs folyamat és az intézmény a II-es kategóriába sorolódott. Óriási munka van a hátunk mögött, mindent átvilágítottak: az eszközrendszert, a folyamatokat, a személyzeti, betegfogadási, beszerzési rendszert” – sorolta András Nagy Róbert.
Tavaly gyémánt fokozatot kapott a kórház a stroke-ellátása (agyérkatasztrófa), ugyanis az tünetek észlelésétől az első kezelés megkezdéséig átlagosan 31 perc 90 másodperc telt el. A sepsiszentgyörgyi kórházban 2022 és 2023 áprilisa között ellátott 80 beteg közül 30 a szűk négyórás időablakban megkaphatta a speciális vérhígító készítményt, azaz trombolízisben részesült, de volt olyan páciens is, aki a második napon vette igénybe az orvost.
2023 nyarán különös nehézség merült fel a neurológiai osztályon, mivel kilenc szakorvosból egyszerre öt távozott, aminek következtében nem lehetett az ügyelet folytonosságát megoldani, annak hiányában pedig Brassóba irányították a betegeket. Jó hír, hogy
Év végére ez a szám hét-nyolcra is nőhet, mert több rezidens szakorvos is jelezte szándékát, hogy a szentgyörgyi kórházat választaná. Ezzel együtt az osztályon még mindig nem biztosítható a folyamatos ügyelet, de ez a cél – jelentette ki az igazgató.
A beruházások terén elsődleges a sürgősségi osztály befejezése, ha az elkészül – az építtető várhatóan egy hónapon belül átadja, azután még fel kell szerelni –, több mint háromszorosára nő az osztály befogadóképessége. Bár az új eszközökre szükséges 2,5 millió euró helyett csak 1,5 milliót biztosít a projekt, és várhatóan a radiológiai eszközök engedélyeztetési folyamata is nehézkes lesz, András-Nagy Róbert úgy tervezi, hogy
Amint ez megtörténik, nekifognak a régi sürgősség helyén kialakítani a kórházi labor végleges helyét. Ez ismét építkezéssel fog járni.
András-Nagy Róbert kórházmenedzser
Fotó: Kocsis B. János
A tüdőgyógyászat idénre tervezett átköltöztetését az új épületbe 2025-re halasztják, mert az új tüdőkórház építési munkálatait tavaly leállította a szeptemberi, költségvetési megszorításokat előíró kormányrendelet. Most már újra dolgoznak az építőtelepen, és ha elkészülnek, 34 bennfekvő beteget tudnak majd itt ellátni; a tüdőgyógyászati rendelők is itt kapnak helyet.
A belgyógyászati részleg bővítésének befejezéséhez az ígéretek szerint pénzt fog biztosítani a minisztérium, az összeg függvényében haladnak a munkálatokkal; még 26 millió lej szükséges a befejezéshez.
Idén a kórház megkezdi a Cigaretta utcai egészségügyi komplexum tervezését, a tervek szerint az új egységben kap majd helyet a gyermek- és felnőttpszichiátria, egy rehabilitációs osztály, és mivel egyre nagyobb igény van rá, egy geriátriai, illetve palliatív komplexum is része lenne – vázolta a terveket az igazgató.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!