
A független, de az EMSZ és az MPE által támogatott Benkő Árpád Jenő Samu (jobbról a második) azon ritka kivételek egyike, aki nem az RMDSZ színeiben nyert polgármesteri tisztséget
Fotó: Bodor Tünde
Sok tanácsosi helyet veszített az Erdélyi Magyar Szövetség Háromszéken, helyükre többnyire RMDSZ-es jelölt, esetleg valamelyik román párt képviselője került – derül ki a választások utáni erőviszonyokat feltérképező, vagyis az ősztől megalakuló helyi tanácsok összetételét kutató helyzetfelmérésből.
2024. június 11., 18:282024. június 11., 18:28
2024. június 11., 18:412024. június 11., 18:41
Sepsiszentgyörgyön Antal Árpád polgármester minden eddiginél magasabb legitimitással, a szavazatok több mint 82 százalékával kezdheti meg ötödik mandátumát egy 21-es létszámú, színtiszta RMDSZ-es tanács élén, amelyben eddig az ellenzéket két EMSZ-es és egy PNL-s tanácsos képviselte.
Illyefalván Fodor Imrét leváltotta Benkő Árpád Jenő független polgármesterjelölt, a 11 tagú tanácsban jelenleg 7 RMDSZ-es, 4 EMSZ-es foglal helyet, ősztől pedig 6 RMDSZ-es, 4 EMSZ-es és 1 PSD-s.
Árkoson Máthé Árpádnak nem volt kihívója, a tanácsban szintén egyeduralkodó lesz az RMDSZ, képviselet nélkül marad az EMSZ, amely eddig egy helyet birtokolt a 11-ből.
Gidófalván Porzsolt Levente váltotta szintén RMDSZ-s elődjét, Jancsó Ernőt, a 11 tagú tanácsban az ellenzéket egyetlen EMSZ-es jelölt képviseli az eddig 2 pártbeli és 2 független helyett.
Kőröspatakon Kisgyörgy Sándor polgármester is folytathatja az elkezdett munkát, minden helyet vitt az RMDSZ a 11 tagú tanácsban is – az EMSZ itt 3 helyet veszített.
Bodokon a községet több mint 30 éve vezető Fodor István ellenjelölt nélkül győzött, a 11 tagú tanácsban is egypártrendszer uralkodik, csak az RMDSZ-nek van képviselete. Pontosan ugyanez a helyzet a mikóújfalusi tanácsban is, Demeter Ferenc polgármester tehát gond nélkül folytathatja a munkát.
Málnáson Szotyori Angéla újrázott, a 9 tagú tanácsból kiesett az EMSZ (jelenleg még egy helyet birtokol), a helyi önkormányzat jövőbeli összetétele hasonló a bodokihoz és mikóújfalusihoz.
Sepsibükszádon Bács Márton Csaba marad eddigi községvezetői poziciójában, a tanácsban eggyel megfogyatkozott az RMDSZ-esek száma, ősztől 9 RMDSZ-es, 1 független és egy MPE-képviselő alkotja a helyi önkományzatot.
Kökösben az RMDSZ-es Tăraș Silviu polgármester a következő összetételű helyi önkormányzattal vezetheti tovább a községet: 7 RMDSZ-es tanácsos, 2 PSD-s, 1 PNL-s, visszaosztással az AUR is kapott 1 helyet.
Uzonban Bordás Enikő polgármester második mandátumát kezdheti, a helyi önkormányzatban nőtt az RMDSZ súlya: eddig 9 -en képviselték, ezután 11-en fogják és pont ezzel a két hellyel fogyatkozott meg a PNL tanácsosainak száma (3 helyett 1), a PSD helyett viszont az EMSZ képviselteti magát 1 személlyel.
Maksán Vitályos Lajos (RMDSZ) nyert PNL-s ellenfelével szemben, a 9 tagú tanácsban 1 helyet megcsípett a PNL, a többiek azonban a polgármesterrel alkotnak pártközösséget.
Rétyen Dombora Lehel polgármester marad funkcióban. A község dolgait 11-es létszámú színtiszta RMDSZ-es tanácsban tárgyalják meg, az EMSZ elveszítette 1 helyét.
Nagyborosnyón a korábbi alpolgármester és jelenlegi tanácsos Kanyó Antalnak (RMDSZ) sikerült leváltania PSD-s felettesét, Ilie Nicolaet. Jelenleg 6 RMDSZ-es, 7 PSD-s alkotja a tanácsot, ősztől 9 RMDSZ-es és 4 PSD-s fogja.
Hídvégen az RMDSZ nem jelölt polgármestert, maradt Cucu Alexandru, a tanácsba 1 RMDSZ-esnek sikerült bejutnia, a többi 10 tag a román pártokat képviseli.
Kovászna város polgármestere, Gyerő József a szavazatok közel 80 százalékát magáénak tudva győzött, a 17 tagú tanácsban 11 hely az RMDSZ-é, 3 a PSD-é, 2 a PNL-é, és 1 az MPE képviselőjéé.
Gelencén senki nem fenyegette Ilyés Botond János polgármester pozícióját, a helyi önkormányzatban tovább növelte erejét az RMDSZ, 11 helyett 13 jelöltjét juttatta be, 1-1 helyet szerzett meg az MPE és a Pro Europa párt.
Barátoson Tánczos Szabolcs polgármesternek nem volt ellenjelöltje, a tanácsban egyhangú döntés várható, mind a 9-en RMDSZ-esek.
Zágonban az RMDSZ-es Kiss Augustin újrázik, a 13 tagú tanácsban 2 PSD-s és 2 PNL-s foglalhat helyet a 9 RMDSZ-es mellett.
Zabolán Fejér Levente folytatja polgármesterként, a jövendő tanácsban 2-vel nőtt az RMDSZ-esek száma, kiesett a PSD, viszont sikerült 1 helyet megszereznie az EMSZ-nek, tehát a számok a következőképpen alakulnak: RMDSZ -11 hely, PNL - 1, EMSZ – 1.
Kommandón továbbra is élvezi a helybeliek bizalmát Kocsis Béla polgármester, a 9 tagú tanácsban egyetlen MPE-s képviseli az ellenzéket a 8 tagú RMDSZ-es többséggel szemben.
A kézdiszéki és erdővidéki települések eredményeit korábbi összeállításunkban olvashatja.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!