
A független, de az EMSZ és az MPE által támogatott Benkő Árpád Jenő Samu (jobbról a második) azon ritka kivételek egyike, aki nem az RMDSZ színeiben nyert polgármesteri tisztséget
Fotó: Bodor Tünde
Sok tanácsosi helyet veszített az Erdélyi Magyar Szövetség Háromszéken, helyükre többnyire RMDSZ-es jelölt, esetleg valamelyik román párt képviselője került – derül ki a választások utáni erőviszonyokat feltérképező, vagyis az ősztől megalakuló helyi tanácsok összetételét kutató helyzetfelmérésből.
2024. június 11., 18:282024. június 11., 18:28
2024. június 11., 18:412024. június 11., 18:41
Sepsiszentgyörgyön Antal Árpád polgármester minden eddiginél magasabb legitimitással, a szavazatok több mint 82 százalékával kezdheti meg ötödik mandátumát egy 21-es létszámú, színtiszta RMDSZ-es tanács élén, amelyben eddig az ellenzéket két EMSZ-es és egy PNL-s tanácsos képviselte.
Illyefalván Fodor Imrét leváltotta Benkő Árpád Jenő független polgármesterjelölt, a 11 tagú tanácsban jelenleg 7 RMDSZ-es, 4 EMSZ-es foglal helyet, ősztől pedig 6 RMDSZ-es, 4 EMSZ-es és 1 PSD-s.
Árkoson Máthé Árpádnak nem volt kihívója, a tanácsban szintén egyeduralkodó lesz az RMDSZ, képviselet nélkül marad az EMSZ, amely eddig egy helyet birtokolt a 11-ből.
Gidófalván Porzsolt Levente váltotta szintén RMDSZ-s elődjét, Jancsó Ernőt, a 11 tagú tanácsban az ellenzéket egyetlen EMSZ-es jelölt képviseli az eddig 2 pártbeli és 2 független helyett.
Kőröspatakon Kisgyörgy Sándor polgármester is folytathatja az elkezdett munkát, minden helyet vitt az RMDSZ a 11 tagú tanácsban is – az EMSZ itt 3 helyet veszített.
Bodokon a községet több mint 30 éve vezető Fodor István ellenjelölt nélkül győzött, a 11 tagú tanácsban is egypártrendszer uralkodik, csak az RMDSZ-nek van képviselete. Pontosan ugyanez a helyzet a mikóújfalusi tanácsban is, Demeter Ferenc polgármester tehát gond nélkül folytathatja a munkát.
Málnáson Szotyori Angéla újrázott, a 9 tagú tanácsból kiesett az EMSZ (jelenleg még egy helyet birtokol), a helyi önkormányzat jövőbeli összetétele hasonló a bodokihoz és mikóújfalusihoz.
Sepsibükszádon Bács Márton Csaba marad eddigi községvezetői poziciójában, a tanácsban eggyel megfogyatkozott az RMDSZ-esek száma, ősztől 9 RMDSZ-es, 1 független és egy MPE-képviselő alkotja a helyi önkományzatot.
Kökösben az RMDSZ-es Tăraș Silviu polgármester a következő összetételű helyi önkormányzattal vezetheti tovább a községet: 7 RMDSZ-es tanácsos, 2 PSD-s, 1 PNL-s, visszaosztással az AUR is kapott 1 helyet.
Uzonban Bordás Enikő polgármester második mandátumát kezdheti, a helyi önkormányzatban nőtt az RMDSZ súlya: eddig 9 -en képviselték, ezután 11-en fogják és pont ezzel a két hellyel fogyatkozott meg a PNL tanácsosainak száma (3 helyett 1), a PSD helyett viszont az EMSZ képviselteti magát 1 személlyel.
Maksán Vitályos Lajos (RMDSZ) nyert PNL-s ellenfelével szemben, a 9 tagú tanácsban 1 helyet megcsípett a PNL, a többiek azonban a polgármesterrel alkotnak pártközösséget.
Rétyen Dombora Lehel polgármester marad funkcióban. A község dolgait 11-es létszámú színtiszta RMDSZ-es tanácsban tárgyalják meg, az EMSZ elveszítette 1 helyét.
Nagyborosnyón a korábbi alpolgármester és jelenlegi tanácsos Kanyó Antalnak (RMDSZ) sikerült leváltania PSD-s felettesét, Ilie Nicolaet. Jelenleg 6 RMDSZ-es, 7 PSD-s alkotja a tanácsot, ősztől 9 RMDSZ-es és 4 PSD-s fogja.
Hídvégen az RMDSZ nem jelölt polgármestert, maradt Cucu Alexandru, a tanácsba 1 RMDSZ-esnek sikerült bejutnia, a többi 10 tag a román pártokat képviseli.
Kovászna város polgármestere, Gyerő József a szavazatok közel 80 százalékát magáénak tudva győzött, a 17 tagú tanácsban 11 hely az RMDSZ-é, 3 a PSD-é, 2 a PNL-é, és 1 az MPE képviselőjéé.
Gelencén senki nem fenyegette Ilyés Botond János polgármester pozícióját, a helyi önkormányzatban tovább növelte erejét az RMDSZ, 11 helyett 13 jelöltjét juttatta be, 1-1 helyet szerzett meg az MPE és a Pro Europa párt.
Barátoson Tánczos Szabolcs polgármesternek nem volt ellenjelöltje, a tanácsban egyhangú döntés várható, mind a 9-en RMDSZ-esek.
Zágonban az RMDSZ-es Kiss Augustin újrázik, a 13 tagú tanácsban 2 PSD-s és 2 PNL-s foglalhat helyet a 9 RMDSZ-es mellett.
Zabolán Fejér Levente folytatja polgármesterként, a jövendő tanácsban 2-vel nőtt az RMDSZ-esek száma, kiesett a PSD, viszont sikerült 1 helyet megszereznie az EMSZ-nek, tehát a számok a következőképpen alakulnak: RMDSZ -11 hely, PNL - 1, EMSZ – 1.
Kommandón továbbra is élvezi a helybeliek bizalmát Kocsis Béla polgármester, a 9 tagú tanácsban egyetlen MPE-s képviseli az ellenzéket a 8 tagú RMDSZ-es többséggel szemben.
A kézdiszéki és erdővidéki települések eredményeit korábbi összeállításunkban olvashatja.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!