Fotó: Borbély Fanni
Az identitás erősítésének fontosságáról és az ebben szerepet vállaló Nemzetpolitikai Államtitkárság programjairól tartott beszámolót Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Tusványoson, a Bethlen Gábor sátor nyitóeseményén szerdán.
2024. július 24., 16:492024. július 24., 16:49
Immáron 12 éve tartanak panelbeszélgetéseket, előadásokat Tusványos idején a Bethlen Gábor Sátorban a nemzetpolitika legfontosabb programjairól. Az idei megnyitón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Erdély Rudolf Zalán, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója, valamint Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója szólaltak fel. Kántor Zoltán felvezetőjében az identitásunk erősítésének fontosságát emelte ki.
Fotó: Borbély Fanni
Erdély Rudolf Zalán beszédében ezúttal a közpénzvédelmet helyezte fókuszba. Mint mondta, a támogatásokról az országgyűlés, a kormány és a nemzetpolitikai államtitkárság dönt, és fontos a közpénzvédelem.
A működési támogatásokat mindenhol tudjuk biztosítani, de ez nem azt jelenti, hogy ez elegendő, mert az inflációs hatás és az árfolyamváltozás mindenkit érint az adott országban. Azt gondolom, stabilan működik a rendszer, és bízunk a jövőben, hogy ezek a támogatások folyamatosan és stabilan, kiszámíthatóan érkeznek a kedvezményezetteknek” – fejtette ki a BGA vezérigazgatója.
Fotó: Borbély Fanni
Potápi Árpád János keretelőadásában identitásmegőrző és -erősítő munkájukról számolt be: „a nemzetpolitika az elmúlt években, sőt az elmúlt másfél évtizedben a kormányzat egyik sikerágazata lett”.
2010 óta nincsen, vagy alig van olyan intézkedés – folytatta –, amit ne egységes nemzetszemlélet alapján hoztak volna meg, amely magában foglalja a támogatáspolitikát, illetve azokat a szimbolikus jogszabályokat, törvényeket, az alaptörvényt, amelyet az elmúlt években mintegy alapként megteremtettek, és erre 2014–15-től építettek.
(…) Az identitáserősítést több helyen láthatjuk, így az oktatásban, kultúrában, az egyházak területén, a sport és akár a média világában is” – részletezte az államtitkár.
Tizenkétezer pedagógust sikerült a pedagógusszövetségeken keresztül Kárpát-medencei hálózatba építeni, Erdélyben például hétezer pedagógus dolgozik, akik segítik egymás munkáját a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége koordinálásával.
A gazdasági szektor támogatása 2015-től vette kezdetét, és mára negyvenezer vállalkozással tartják a kapcsolatot és segítenek nekik kapcsolatot építeni egymás között. Emellett Potápi kiemelte a médiatámogatások fontosságát is.
– szögezte le az államtitkár.
2024-ben is 2,5 milliárd forint pályázati pénzt, forrást írt ki a Nemzetpolitikai Államtitkárság, amelyre a nemzet egyharmadát kitevő diaszpórából 500 millió forintos keretösszegre nyújtottak be pályázatokat. Közülük nem csak a világi és egyházi szervezeteket, csoportokat támogathatnak, hanem a hétvégi magyar iskolákat is, világszerte több mint 250-et.
Fotó: Borbély Fanni
A 2002–2003-as tanévben elindított Szülőföldön magyarul programról is szó esett, amely két éve megemelt összeggel támogatja a magyar nyelven tanulókat.
Több felmérés is igazolja ezt. Az anyanyelvén tanul a legjobban, a legteljesebben a gyermek. Kiteljesedni az ember a saját nyelvén keresztül tud” – osztotta meg gondolatait az államtitkár.
Fotó: Borbély Fanni
Eddig több mint 237 ezer kérelem érkezett be a mipont.hu címen elérhető új platformon keresztül, jelenleg ezek ellenőrzése zajlik. Összesen 885 óvoda és bölcsőde építését vagy felújítását is támogatta a minisztérium,
„Olyan programokat határozunk meg, ami elsősorban a gyerekeket és a fiatalokat célozza meg, mert nekik kell továbbvinni az identitást” – hangsúlyozta.
A Határtalanul programmal eddig több mint 535 ezer diákot értek el, akik kirándulásokon vehettek részt. Az idei program augusztus 31-én zárul, ennek részeként 45 ezer diák utazott Erdélybe, Felvidék és Délvidék térségeibe.
Fotó: Borbély Fanni
Potápi Árpád megemlítette továbbá a Kőrösi Csoma Sándor Program, illetve Petőfi Sándor Program sikerességét is, emellett hangsúlyozta a sporttevékenységek támogatásának fontosságát is.
– fogalmazott.
Az államtitkár szót ejtett továbbá az egészségügy erősítéséről, a gasztronómia, illetve a sajtó támogatásának elengedhetetlenségéről is.
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
szóljon hozzá!