Rengeteg időbe telik, amíg hajtási jogosítványhoz juthatnak a diákok
Fotó: Pál Árpád
Miközben januártól már közel kétezer lejbe kerül a jogosítvány megszerzése Csíkszeredában, a tanulóknak számolniuk kell azzal, hogy a jelentősen meghosszabbodott várólisták miatt csak egy, esetleg két esélyük lesz a gyakorlati vizsgára. Székelyudvarhelyen is hasonló a helyzet, azzal a különbséggel, hogy az üzemanyag drágulása egyelőre nem befolyásolta az ottani sofőriskolák tarifáit.
2018. február 02., 21:422018. február 02., 21:42
2018. február 02., 21:442018. február 02., 21:44
Januártól a korábbi 1200 helyett 1500 lejbe kerül a sofőriskola elvégzése Csíkszeredában, ez az elméleti órákat és a kötelezően levezetendő 30 gyakorlati órát tartalmazza. Az említett összeg mellett a tanulóknak ki kell fizetniük az orvosi vizsgálatokat, ami 200 lej körüli kiadást jelent, és
Utóbbi persze nem kötelező, azonban a jelenlegi kedvezőtlen helyzetben mégis elengedhetetlen, hiszen
így a plusz órák nélkül szinte lehetetlen a jogosítvány megszerzése.
Tavaly ősz óta rengeteg problémával szembesültek a gépjárművezető-oktatók szerte az országban, a gondjaik pedig idén tovább fokozódtak. Szeptember elsején ugyanis ismét érvénybe lépett a sokak által vitatott, 2013-ból származó 733-as számú miniszteri rendelet, amely ellehetetlenítette a magánoktatók munkáját: többé nem működhettek a sofőriskolákkal kötött szolgáltatói szerződéssel, hanem csakis valamely iskola alkalmazásában, illetve saját sofőriskolát alapítva.
A rendelet másik irracionálisnak minősített módosítása emellett az volt, hogy a hatályba lépés első évében legkevesebb 40, a második évtől kezdve legalább 50 százalékos kell legyen a sofőriskolák tanulóinak átmenési aránya. Hargita megyében egyébként tavaly szeptemberig 19 sofőriskola és 38 magánoktató készítette fel a diákokat a sofőrvizsgára,
Mivel megszűnt a magánoktatói státus, a Hargita megyei érintettek nagy része sofőriskoláknál állt munkába: a csíki térségben szinte minden oktató ahhoz a sofőriskolához íratta át járművét, amellyel szerződéses viszonyban állt. A helyzet azóta sem változott, és bár vannak tárgyalások a korábbi magánoktatók között egy esetleges társulásról (a rendelet lehetőséget nyújt arra, hogy négy oktató közösen iskolát alapítson), konkrétumok egyelőre nincsenek – tudtuk meg Demeter Balázs korábbi csíkszeredai magánoktatótól, a Demandis sofőriskola oktatójától.
Mint mondta, jelenleg nem is ez a legnagyobb gondjuk, sokkal inkább a számottevően meghosszabbodott várólisták okoznak fejtörést számukra.
– adott hangot véleményének Demeter, aki azt is elmondta, hogy
Megoldási javaslatok a korrupcióellenes szolgálattól
A sofőriskola befejezése és a gyakorlati vizsga közötti hosszas várakozási időre a Hargita Megyei Korrupcióellenes Szolgálat (SJA Harghita) is felhívja a figyelmet legutóbbi éves jelentésében. A kialakult helyzet okaként a jelentés is azt taglalja, hogy kevés a vizsgáztató a Hargita Megyei Gépjárművezetői Engedélyeket Kibocsátó és Járműbejegyzési Közszolgálat. Megoldásként azt javasolják, hogy meg lehetne hosszabbítani a hivatal munkaprogramját két órával, vagy legalább kéthetente szombaton is lehetne tartani sofőrvizsgákat.
A meghosszabbodott várólisták a diákok mellett a sofőriskoláknak is problémát okoznak, hiszen így még nehezebb a korábban említett rendelet által előírt – 40 vagy 50 százalékos – átmenési arány teljesítése. Az előírások szerint ugyanis csak azt a diákot számítják bele az arányba, akinek első próbálkozásra sikerült az elméleti és a gyakorlati vizsgája is. Ez azonban eddig is csak keveseknek jött össze:
Az iskolákra lebontott számadatokat azonban csak tavasszal kapják meg az érintettek, így addig azt sem tudják, hogyan teljesítettek a korábbi évben – tudtuk meg Negru Vasile Romeotól, a Top Auto sofőriskola tulajdonosától. Mint mondta, saját számításaik szerint tavaly teljesítették a kért 40 százalékos átmenési arányt, idén azonban a hosszas várakozási idő miatt nem biztos, hogy ez sikerülni fog, hiszen a diákoknak sokkal nehezebb lesz a jogosítvány megszerzése.
Vizsgáztatás Csíkban. A jelenlegi helyzet szerint fél évet kell várakozni a gyakorlati vizsgára
Fotó: Pinti Attila
– részletezte a Top Auto tulajdonosa. Hozzátette, így is rengeteg problémát okozott az átmenés, főleg, hogy sokan magyar nyelven vizsgáznak, de így nincs lehetőségük gyakorolni.
„Mi végezzük a munkánkat, és tavaly sikerült is megfelelni az előírásoknak, de idén nagyon megnehezítették a dolgunkat, és a diákokét is. Minden kért dokumentum lejár ez idő alatt, csak az erkölcsi bizonyítványból hármat ki kell kérjenek, mire egy időpontot kapnak a gyakorlati vizsgára. Arról nem is beszélve, hogy a kamerák miatt teljesen elveszett a gyakorlati vizsgák emberi jellege. Egy vizsgázó amúgy is nagyon izgul, de eddig amikor beült az autóba, legalább tudott váltani két szót a rendőrrel, kicsit megnyugodott. Most azonban a vizsga azzal kezdődik, hogy ismertetik velük a jogaikat, elmondják, hogy minden, ami ez után elhangzik, rögzítve lesz, és azzal indulnak is. Szinte olyan lett a vizsga, mint egy letartóztatás, és ez nagyon nehéz a diákoknak" – húzta alá Negru Vasile Romeo.
Az általa elmondottakat Bándi Gábor, a Delfin sofőriskola vezetője is megerősítette, aki szerint a tanulókat érinti a leghátrányosabban a fél éves várakozási idő, hiszen lassan alkalmuk sem lesz bebizonyítani, hogy valóban megtanultak vezetni.
Székelyudvarhelyen egyelőre nem emelték tarifáikat a sofőriskolák, így jelenleg még 1200 és 1400 lej közötti árakkal dolgoznak. A tanulók, amennyiben pluszórákat szeretnének vezetni, az további 30 lejbe kerül alkalmanként.
– vázolta a negatívumokat Pállfy Domokos, az egyik székelyudvarhelyi sofőriskola ügyvezetője.
„Az a helyzet, hogy így működni sem tudunk normálisan, hiszen hiába mutatják meg, hogy tudják az elméletet, ha a gyakorlat az fájdalom. A héten már májusra, júniusra kaptak programálást, és ritka az olyan tanuló, aki még fél évig két-három hetente pótórákat tud fizetni. Nekünk panaszkodnak a hosszas várakozás miatt, de bármennyire igazat adunk nekik, nem tudunk mit tenni. Akárhányszor szólunk, betömik a szánkat azzal, hogy emberhiányban szenvednek, nincsenek vizsgáztatók. Idejönnek ketten, egyenként 10–12 személyt levizsgáztatnak, mert ennyi fér bele a napi nyolc órába. Tavaly az is felmerült egy gyűlésen, hogy a gyakorlati vizsgát is beviszik Csíkba, akkor az utazást megspórolva többet tudnak levizsgáztatni. Ez ellen tiltakoztunk, de úgy tudom, még nem vetették el teljesen az ötletet” – mondta lapunknak Turáni Magda Mária elméleti oktató.
Hozzátette, nem fél attól, hogy az iskola nem teljesíti a működéshez szükséges átmenési arányt, ugyanakkor egyáltalán nem biztos abban, hogy ezt mérni tudja a Hargita Megyei Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-nyilvántartó Hivatal. Ezt azzal támasztotta alá, hogy a honlapon tavaly is pontatlan volt a statisztika, ugyanakkor egy régebbi adat szerint Hargita megyében az átmenési arány alig érte el a 30 százalékot, majd 50 körülire ugrott. „Nehogy azt mondja nekem valaki, hogy egy év alatt megtáltosodtunk” – érvelt Turáni.
Hiába sikerült az elméleti vizsgájuk, mire rendőrrel vezethetnek, mindent elfelejtenek
Fotó: Barabás Ákos
Bár egy külföldi utazás miatt Mária-Magdolnának kapóra jött, hogy nem februárra kapott időpontot a gyakorlati vizsgára, azonban az öt hónapos várakozást túlzásnak tartja.
– mesélte lapunknak.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy ha az a kifogás, hogy kevés a vizsgáztató és nem fizetik a túlórájukat, az ide-vissza út pedig beleszámolódik a nyolc órájukba,
Emellett olcsóbb is volna, mint pluszórákat venni.
Krónikus személyzethiány
A probléma forrása egyértelműen a krónikus személyzethiány – mondta megkeresésünkre Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Azon rendőrök száma ugyanis, akik vizsgáztató engedéllyel rendelkeznek, felére csökkent: a hatból tavaly nyárig négyen maradtak, jelenleg viszont már csak hárman vannak. Ez az oka annak, hogy – mivel hárman kell lebonyolítsák az egész megyében a gyakorlati vizsgákat – a tanulóknak már hat hónapot is várniuk kell. A szóvivő elmondta azt is, hogy a hét minden napján tartanak gyakorlati vizsgát (kivéve minden hónap utolsó péntekét): általában hétfőn és pénteken Csíkszeredában, kedden és csütörtökön Székelyudvarhelyen, szerdán pedig Gyergyószentmiklóson, de ez esetenként az igények szerint változhat, főleg azért, mert néha Maroshévízen is szerveznek vizsgát. Pănescu szerint egyébként van remény a helyzet javítására, a baj az, hogy ez nagyon sok időbe telik.
„Úgy tudjuk, hogy annak a vizsgáztatónak a helyére, aki nemrég ment el, versenyvizsgát írtak ki Bukarestben. Jelentkezők is vannak, azt azonban csak remélni tudjuk, hogy valamelyiküknek sikerülni is fog a vizsga. A probléma az, hogy erre csak valamikor májusban kerül sor, és ha sikerül is, az alkalmazás még beletelik pár hónapba. Ezt követően az előírások szerint hat hónapig még készülnie kell, hiszen csak fél éves régiséggel állhat munkába. Majd letesz egy belső vizsgát, és ezt követően, amikor a fővárosban szerveznek kurzust, elmegy, és levizsgázik, az így megszerzett bizonyítvánnyal azonban még mindig csak a B kategóriájú jogosítványra pályázókat vizsgáztathatja. Ez tehát egy nagyon hosszú folyamat, így leghamarabb az év végén állhat munkába egy új kolléga. Azzal viszont tisztában vagyunk, hogy nem a diákok hibája, hogy ilyen kevésszer próbálkozhatnak, ezért azoknak, akik csak egyszer vagy kétszer vizsgáztak, de már lejárt az évük, adunk még egy lehetőséget ennek ellenére is. Elsőbbséget élveznek viszont azok, akik frissen kerültek ki a sofőriskolából, és még egyszer sem próbálkoztak, azokkal szemben, akik például már háromszor is vizsgáztak, de nem sikerült” – emelte ki Adrian Pănescu.
Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.
Nagyjából ezer Sepsiszentgyörgy környéki ingázó mindennapjait könnyíti meg a jövőben az új közszállítási rendszer, amelynek előkészületei már javában zajlanak. A folyamatnak ebben a szakaszában a lakosság is szerepet vállalhat.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.
A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
1 hozzászólás