Látványos korszerűsítést végeztek a Kalonda oldalában kanyargó mezei úton
Fotó: László Ildikó
Hamarosan befejeződik a kicsivel több mint öt kilométernyi mezei út felújítása Farkaslaka községben – bár korábban egyszerűbb burkolatot képzeltek el egyes szakaszokon, végül ezekre is aszfaltot terítettek. A cél kettős: könnyebben megközelíthetők legyenek a mezőgazdasági területek, ugyanakkor ne kelljen a 13A jelzésű országúton munkagépekkel közlekedni.
2023. október 24., 18:512023. október 24., 18:51
Az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR) pályázva nyert támogatást a farkaslaki önkormányzat összességében 5,1 kilométernyi mezei út leaszfaltozására. A pályázat feltételei között egyebek mellett az szerepelt, hogy
a beruházásnak köszönhetően legalább 800 hektárnyi mezőgazdasági terület, valamint több, különböző profilú cég megközelítése váljon egyszerűbbé;
ezáltal pedig tehermentesítsenek egy országutat.
Az említett feltételeket figyelembe véve döntött úgy a község vezetősége, hogy
a tavaly megkezdett munkálatot mostanra be is fejezték.
Fotó: László Ildikó
Szintén a projekt részeként, a Nyikó feje nevű részen is modernizáltak egy mezei utat, amely a kecseti eltérőtől ágazik le a 13A jelzésű országútról, majd kissé északabbra, a Kalonda-tető irányába – egy erdei úton át – ismét csatlakozik abba.
Noha az eredeti tervekben néhol egyszerűbb burkolat szerepelt, végül módosították a dokumentumokat, idén átlagosan 4,5 méteresre szélesítették ez utóbbi utat, és mostanra annak teljes hosszában aszfaltot terítettek le – közölte lapunkkal Kovács Lehel polgármester. Mint mondta, az elmúlt időszakban a betonsáncok nagy részét is sikerült megépíteni,
amíg elkezdődhet az útfestés, valamint a forgalmi táblák és a védőkorlátok kihelyezése.
Fotó: László Ildikó
A polgármester még megjegyezte, mindezeken kívül egy, a mezei útra vezető bekötőutat is korszerűsítettek, így innen újabb irányból vált egyszerűbben megközelíthetővé Farkaslaka.
A mindenki számára kedvező módosítások miatt nagyjából 2,5 millió lejre duzzadt a projekt önrésze, a teljes érték pedig 7,5 millió lejre. A község ki tudja fizetni az összeg rájuk eső részét – nyugtatott meg Kovács Lehel.
Fotó: László Ildikó
A fakitermelő is utat javít
A polgármestertől azt is megtudtuk, hogy a helyi önkormányzat újraköveztette a Kalondán haladó mezei és országút közötti erdei utat is, hogy az használható legyen. Ez azonban megrongálódott, mivel fakitermelés zajlott a helyszínen. A faanyag elszállítását követően a kitermelést végző vállalkozó feladata lesz elvégezni a javításokat.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán a meteorológiai szolgálat az ország felére.
szóljon hozzá!