Vannak helyek a földkerekségen, amelyeket nem érdemes nyáron felkeresni, mert az állandó tumultusból adódóan amúgy sem tudnánk semmit élvezni az ott tapasztaltakból. Ilyen Olaszország híres Amalfi-partja, amit viszont télen kényelmesen bejárhatunk.
2025. január 12., 11:432025. január 12., 11:43
2025. január 12., 13:012025. január 12., 13:01
Salerno kikötője
Fotó: Kocsis Károly
Vannak helyek a földkerekségen, amelyeket nem érdemes nyáron felkeresni, mert az állandó tumultusból adódóan amúgy sem tudnánk semmit élvezni az ott tapasztaltakból. Ilyen Olaszország híres Amalfi-partja, amit viszont télen kényelmesen bejárhatunk.
2025. január 12., 11:432025. január 12., 11:43
2025. január 12., 13:012025. január 12., 13:01
Természetesen nemcsak télen, hanem ősszel vagy tavasszal is kirándulhatunk ide, de ha mondjuk január és július között kellene választanunk, az utóbbit gondolkodás nélkül húzzuk ki. A hidegtől nem kell tartani, hiszen itt most is 12 fok körüli a nappali hőmérséklet, de egy hét múlva akár a 15 fokot is elérheti – aki erre hitetlenül rázná a fejét, vessen egy pillantást arra a november elején készült fotóra, amelyen napozó fürdőzőket láthatunk.
Vietri Sul Mare – a keleti kindulópont
Fotó: Kocsis Károly
Summa summarum, bár egy city break erejéig mindenképp érdemes ellátogatni ide, és nem némely utazásiblog-szerző hőzöngős megállapítása miatt, miszerint aki nem járt itt, az nem is látta Olaszországot, mert ezzel nem értek egyet. Hanem azért, mert tényleg elképesztően szép. És az sem elhanyagolható szempont, hogy október végétől a Wizz Air járatot indított Bukarestből Salernóba, és bizony az a legoptimálisabb hely az Amalfi-part felfedezéséhez.
A salernói Szent Máté-katedrális
Fotó: Kocsis Károly
Szokásunkhoz hűen kezdjük magyar vonatkozásokkal, még ha nem megyünk olyan messzire vissza, mint annak idején a székely-etruszk rokonságot bizonygató Magyar Adorján vagy Szőcs István néhai kolozsvári művelődéstörténész, mely elmélettel újabban Mario Alinei olasz nyelvészprofesszor kutatási eredményei is klappolnak. Azt is csak feltételezni merjük, hogy a 937-ben a közeli Benevento környékén sok zsákmányt ejtő kalandozó magyarok esetleg ide is eljutottak.
Kilátás az erkélyünkről este 8 óra után
Fotó: Kocsis Károly
Arra nézve sem találtunk perdöntő bizonyítékot, hogy – amiként azt egyesek tudni vélik – I. (Szent) László királyunk unokaöccse, II. István (1116–1131) élete végén megfordult volna Salernóban, új irányt akarván szabni a magyar-normann diplomáciai kapcsolatoknak. Merthogy ez idő tájt, a 10. század elejétől ezen a vidéken a normannok, vagyis a vikingek utódai voltak az urak, akik tényleg keresték, illetve próbálták szorosabbra fűzni a magyarokkal való szövetséget Bizánc ellenében. És II. István az 1120-as évek elején tényleg feleségül vette Róbert cápuai normann herceg leányát, és az évtized végén tényleg háborút viselt II. János bizánci császár ellen.
Reggelre ennyi maradt az esti vendéglőből
Fotó: Kocsis Károly
Az viszont már forrásokkal alátámasztható, hogy az András herceg meggyilkolásának megtorlását célzó második nápolyi hadjárata során, 1350 nyarán I. (Nagy) Lajos, aki apjával, Károly Róberttel együtt a Salerno hercege címet is birtokolta, megszállt a helyi vezetők által számára tálcán felkínált városban. A magyar királyt ünnepélyes küldöttség fogadta, és pazar vendéglátásban részesítették, cserében viszont ő is nagylelkűnek bizonyult, a katonáinak még azt is megtiltotta, hogy fegyveresen sétáljanak az utcákon. Végül négy napig maradt itt, miközben a szomszédos Amalfi, Ravello, Scala és Castellamare hódolatát is fogadta; később ezek a települések mind visszakerültek a nápolyi uralkodók fennhatósága alá.
A két delfin Salerno jelképe
Fotó: Kocsis Károly
Arra is vannak utalások, hogy az Aquinói Szent Tamás által az orvostudomány városaként aposztrofált, részben szamnisz-etruszk, részben római alapítású Salerno híres, 1812-ig folyamatosan működő orvosi „egyetemén”, a Schola Medica Salernitanán magyar nemesek és papok is tanultak, az itteni iskola hatása ugyanis mind a gyógyászati kéziratokban, mind a gyógynövényismeret terén kimutatható a középkori magyar medicinában. Csak érdekességképpen jegyezzük meg, hogy az intézményben a 900-as évektől hallgatónőket (mulieres salernitanae) is oktattak, sőt az 1050-es évektől női tanárok is tanítottak!
Amforák a salernói régészeti múzeumban
Fotó: Kocsis Károly
Aztán – hogy egy nagyot ugorjunk a 20. századig – Márai Sándor is itt élt 1967 és 1979 között. A szovjet elnyomás elől 1948-ban hazájából emigrálni kényszerülő író 1952-ig a nápolyi Posillipo negyedben lakott feleségével és kisfiukkal, Jánoskával. Utána 15 évet húzott le Amerikában, majd visszaköltözött Olaszországba, és Salernóban telepedett le. (Ha valaki fel szeretné keresni egykori házát, a Via Trento 64. szám alatt találja.)
Minden nap újra örülök Olaszországnak. Áldom a napot, amely ide vezetett, csillagom, amely megmutatta ezt az utat és Magukat, akik segítettek, hogy idő előtt ne rúgjanak ki innen. Kezdem ismerni őket, megértem és szeretem hibáikat is, mert emberiek, emberibbek, mint más emberfajzat hibái, s ami jó bennük – megint csak a mély különös emberiességük -, az a legnagyobb földi ajándék. Azt hiszem, most már itt maradunk, amíg el nem kergetnek. A feladat ennyi: Amerikában kell a pénzt megkeresni és latinok között kell élni.”
Részlet Márai Sándor naplójából – 1959-ben így ír Paulay Erzsinek címezve (1959)
Itt történt meg az kevésbé ismert eset – nekem Borcsa János irodalomkritikus mesélte –, hogy két írótársának, miután Londonból indulva végigvonatozták az egész Európát, hogy vele találkozhassanak, még csak ajtót sem nyitott. Nem sok barátot tartott számon, és a jelekből ítélve még kevesebbet fogadott, bár többek között a mi balos szemléletű Méliusz Józsefünkkel is folytatott levelezést.
Via Marcanti (Salerno)
Fotó: Kocsis Károly
Minden reggel lejárt úszni a tengerhez, gyakorta látogatta az Amalfi-parti városokat, továbbá Paestumot, Castellammarét, Gragnanót és Cava dei Tirrenit, amelynek dómjában egy Szent István királyunkat ábrázoló, megfakult freskót is felfedezett. (Vajon mikor, miként került az oda?) Tetőteraszi nyugágyában boncolgatta magában a világ nagy kérdéseit, ami annyira jól inspirálta, hogy 12 év alatt 12 kötetet tett le az olvasó asztalára. Halála (1989) után szobrot állítottak neki a tengerparton, de azt 2008-ban ellopták, és csak 2023-ban sikerült „pótolni” a Márai Kulturális Társaság jóvoltából.
Az itteni carbonarához guanciale (tokaszalonna) helyett pancettát vagy helyi szalonnát, Pecorino helyett Parmigiano-Reggiano sajtot használnak
Fotó: Kocsis Károly
Mint említettük, az Amalfi-part felfedezéséhez Salerno a legjobb kiindulási pont, elsősorban az árak miatt, amelyek ugyan itt is legalább 30 százalékkal magasabbak mondjuk Nápolyhoz viszonyítva, hogy Bariról ne is beszéljünk, de még mindig alacsonyabbak az Amalfiban és Positanóban alkalmazottakhoz képest, ahol bizony 20 euró körül mozog a pizza ára, és 10 euró alatt nemigen ittunk csapolt sört étterem teraszán. No ezért is jobb téli időszakot választani az utazáshoz – kevesebb fogy belőle!
A salernói Szent Péter-templom egy római fürdőkomplexum átalakítása révén jött létre a 8. században
Fotó: Kocsis Károly
Másodsorban meg keddenként és szombatonként a Salerno Costa d'Amalfi Repülőtérre érkezik meg a Wizz Air menetrend szerinti gépe, amelyre jelen sorok írásakor, január 25-i indulással (és január 28-i visszaúttal) 226 lejért lehetett (volna) jegyet foglalni. Ez azért egészen tűrhető. Tulajdonképpen az Amalfi-part nyugati végétől is kezdhetnénk a vidék bejárását, de ahhoz Nápolyba kellene leszállnunk, onnan még szűk másfél óra vonatozás várna ránk Sorentóig, és további 50 perces buszozás Positánóig.
Salerno repülőteréről a minden érkező géphez külön hozzárendelt busszal juthatunk be 40 perc alatt, 5 euró ellenében a városba (a sofőrnél kell fizetni, és a járatonkénti különbusz visszafele is érvényes), ahol már érződik, hogy Olaszország egyik legfelkapottabb régiójában vagyunk. A központi részen, közvetlenül a dóm mellett három éjszakáért 1050 eurót számoltak fel egy 4 hálószobás, amúgy teljesen rendben lévő, de főzésre alkalmatlan apartmanért.
Bent a klarinétosok kongresszusának résztvevői rögtönöztek koncertet
Fotó: Kocsis Károly
Igazából az éttermekben érezni az árbéli különbséget, márpedig a halat, kagylót, garnélát és egyéb tengeri herkentyűket tartalmazó halászlét házilag nem lehet elkészíteni, de még az arancinit sem. Csakhogy itt még mindig olcsóbban vacsorázhatunk, mint mondjuk Majori Ristorante Torre Normanna nevű vendéglőjében, amely tökéletesen alkalmas a dőzsöléshez. No de az említett, helyi specialitásként reklámozott halászlét sem érdemes napi menübe iktatni, miután 20-22 eurót is képesek felvasalni érte.
Márai Sándor szobra Salernóban
Fotó: Kocsis Károly
Maga Selerno egyedi módon ötvözi a kulturálisélmény-tárat a tengerpart kínálta látvánnyal, szűk utcáin órákig lehet bolyongani anélkül, hogy megunnánk. Ha pedig elfáradnánk – és gyalogos városnézés esetén erre azért van esély – bőven válogathatunk az egymás mellett sorakozó kávézók, sörözők, trattoriák közül. Ez utóbbiak estéhez közeledve szó szerint gombamód megszaporodnak, mint ahogy az erkélyünk alatti kis téren is rendszeresen megjelentek a kockás abroszos asztalok és székek 8 óra után, hogy aztán reggelre hűlt helyüket találják a pénzügyi meg egyéb ellenőrök, ha netán keresték volna.
Az Istenek ösvényének egy szakasza
Fotó: Kocsis Károly
A nevezetességeit külön nem taglaljuk, hiszen azok könnyedén fellelhetők a világhálón, csupán annyit bocsátanánk előre, hogy a 11. században II. Róbert normann herceg által építtetett dómban őrzik a város védőszentje, Máté apostol valamikor a 10. században idehozott ereklyéit, továbbá az első magyar szenteket felavató VII. Gergely pápa is itt halt meg 1085-ben.
Amalfi-part: szinte minden sziklán egy várrom
Fotó: Kocsis Károly
No, és akkor az Amalfi-part. A hegyi településeket összekötő, az Istenek ösvényének, vagyis Sentiero degli Deinek is nevezett 72 kilométeres szakaszon bérelt autóval is végigaraszolhatunk, de akkor a sofőr túl sokat nem fog látni belőle, hiszen az egymást követő hajtűkanyarokból folyamatosan előbukkanó autóbuszokra és egyéb járművekre kell figyelnie, az utastársai pedig többet fognak hüledezni a látványtól, mint álmélkodni. Meg aztán parkolni amúgy sem tudnánk! A közvetlenül a tenger mellett néhol százötven méter magasan kanyargó, ijesztően keskeny utat még IV. Ferdinánd nápolyi király létesítette a 19. század közepén, de akkoriban nem volt ilyen forgalom, és többnyire lovas kocsikkal közlekedtek rajta.
A helyenként 1400 méter magasságig kúszó hegyek alatt, oldalában húzódó, sziklakiszögellésekkel és meredek szakadékokkal tarkított Amalfi-part Nápolytól délre, a Salernói-öböl északi részén található. A legenda szerint hajdanán az istenek itt mártóztak meg a hullámokban, miközben a szirének csábító énekét hallgatták. A John Steinbeck amerikai író által 1953-ban „felfedezett” és egy csapásra népszerűvé tett Positanótól keleti irányba Vietri sul Mare-ig, azaz majdnem Salernóig tart, és 1997 óta a világörökség része. A két végpont között Praiano, a Smaragdzöld-barlangjáról híres Conca dei Marini, a papírgyártó műhelyeiről és a limoncellójáról ismert hajdani kikötőváros, Amalfi, fölötte Ravello, továbbá Atrani, Minori, Maiori és Cetara sorakozik közvetlenül a tenger mellett, kissé beljebb, a szárazföld felé pedig Scala és Tramonti. A magyar festők közül Aba-Novák Vilmost és Patkó Károlyt is megihlette. Az itteni strandokról, nevezetességekről itt részletes leírást találnak.
Mi első nap kompon ülve, a tenger felől csodáltuk meg úgy, hogy előbb elmentük Positánóba, ott szétnéztünk, visszafele meg két órára kiszálltunk Amalfiban is – egy ilyen oda-vissza jegyért 35 eurót kell fizetni, de egész napos programként megéri. Csak azt nem értettük, hogy az online megvásárolt beszállókártyát miért kell még indulás előtt láttamoztatni a kikötőben, kiállva egy hosszú sort!
Atrani
Fotó: Kocsis Károly
Másnap olyan, 24 órára érvényes jegyet vásároltunk 10 euróért az egyik trafikban, amellyel a Salerno és Amalfi között közlekedő SITA-buszok bármelyikére elvileg bárhol felülhettük, illetve leszállhattunk mindkét menetirányba. A gyakorlatban ez úgy működött, hogy amikor Maioriból hazafele tartottunk volna, a megállóban egymás után suhantak el előttünk a fél óránként közlekedő buszok, mert egyiken sem volt szabad hely! Vajon mi lehet itt akkor nyáron? Végső elkeseredésünkben azt a furfangos megoldást eszeltük ki, hogy visszamentünk Amalfiba, a végállomásra, és ott az elsők között felverekedtük magunkat a Salernóba induló járatra.
Luxusszálló hat személy számára
Fotó: Kocsis Károly
Mire hazaértünk, késő estébe nyúlt az idő, de a buszos utazás eme része legalább nem volt annyira hátborzongató, mint nappali világosságban, és megnyugtató érzés volt tudni, hogy más vezet. Az elalváshoz nem kellett hosszú ringatás, de szükségünk is volt a pihenésre, mert harmadik nap Capri legendás szigete várt ránk, amely viszont megér egy külön misét.
Atrani strandja
Fotó: Kocsis Károly
Ezeket a villákat vajon hogyan közelítik meg?
Fotó: Kocsis Károly
Praiano
Fotó: Kocsis Károly
Érkezés Positanóba
Fotó: Kocsis Károly
Positano
Fotó: Kocsis Károly
Parkoló motorosoknak Positanóban. Gépkocsik számára nemigen láttunk helyet
Fotó: Kocsis Károly
Pizzaárak Positanóban
Fotó: Kocsis Károly
November elején még rendesen fürdőztek Positanóban
Fotó: Kocsis Károly
A Szent Mária-templom Positanóban
Fotó: Kocsis Károly
Eléggé fárasztó lenne az egész Positanót gyalog bejárni – szerencsére helyi buszjárat is van
Fotó: Kocsis Károly
Utca Positanóban
Fotó: Kocsis Károly
Ez lett volna a legolcsóbb fürdőnadrág Positanóban. Lemondtam róla...
Fotó: Kocsis Károly
Positano fentről nézve
Fotó: Kocsis Károly
Kikötői étterem Positanóban. Itt a legolcsóbb a csapolt sör, alig 8 euró
Fotó: Kocsis Károly
Maiori tengerpartja
Fotó: Kocsis Károly
Maiori
Fotó: Kocsis Károly
Amalfi
Fotó: Kocsis Károly
A Szent András-dóm Amalfiban
Fotó: Kocsis Károly
Amalfiban tengerészeti múzeum is van
Fotó: Kocsis Károly
Vajon hová tűnt Amalfi hajdani kikötője?
Fotó: Kocsis Károly
A legenda szerint Flavio Gioia, egy Amalfi városából származó tengerész járult hozzá leginkább az iránytű európai elterjedéséhez
Fotó: Kocsis Károly
Alig kezdődött el az év, két gyalogost is elgázoltak Sepsiszentgyörgyön: előbb egy 18 éves fiatalt, két nappal később egy 9 éves kisfiút. A történtek után sokakban felmerült a kérdés, ki tehető felelőssé a gyalogátjárókon bekövetkezett balesetekért?
Az első évadban már bevált receptet hasznosítja újra, így ismét láthatjuk hogyan vakítja el a rengeteg pénz ígérete az egyéneket, miközben gyerekjátékokat kell játszaniuk életre-halálra. Kritika a második évadról.
Maroszentgyörgyön szombaton este egy kerítésbe szaladt egy autó, sofőrje enyhébben sérült.
Szombaton a Maros megyei Sövényfalván egy 35 éves küküllővári férfi autójával hídfőnek ütközött, de ez még nem minden.
Romániának az amerikai vízummentességi programba való felvételét az Egyesült Államok „nagyszerű baráti gesztusának” tekintik az országban, amely megerősíti a transzatlanti biztonság és jólét iránti közös elkötelezettséget.
A Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben a szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során.
Egy 80 éves nő elszenesedett holttestét találták meg a tűzoltók, akiket a Brassó megyei Homoród településen péntek este egy házban kitört tűz oltásához riasztottak.
Karácsony Ernő festőművészre emlékeznek a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban januárban. A kiállítás létrejöttéhez a közösség segítségét kérik.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium.
Erős széllel és esőből havazásba váltó csapadékkal érkezett a lehűlés péntek délután térségünkbe. Helyenként friss hóréteg is kialakult.
szóljon hozzá!