A papíron szereplő és az istállóban talált állatok számának egyeznie kell
Fotó: Barabás Ákos
Felmérik az állatállományt: az országos szintű ellenőrzés során a körzeti állatorvosok nemcsak az elektronikai rendszerben szereplő adatokat vetik össze a valósággal, hanem az állatok egészségi állapotát is felmérik. Gyergyószéken nagy az összevisszaság.
2018. november 05., 21:542018. november 05., 21:54
A haszonállatok nyilvántartását ellenőrzik ebben az időszakban Gyergyószéken is oly módon, hogy minden gazdához ellátogatnak, számba veszik jószágait. Ha szükséges, akkor fülszámmal látják el ezeket, vagy ha a gazdaságból a korábbi ellenőrzés óta eladtak, illetve levágtak háziállatot, azokat törlik a nyilvántartásból.
– számolt be érdeklődésünkre Gáll József, gyergyószentmiklósi körzeti állatorvos.
„Az akció országos szintű, és jelenleg minden kolléga ezzel foglalkozik a hozzá tartozó településeken. Mi is az országos hatóság megbízásából végezzük az ellenőrzést Gyergyószentmiklóson, valamint Alfalu és Szárhegy községben. A számítógépes nyilvántartás alapján felkeressük a gazdaságokat, ahol a gazdáknak minden nyilvántartott állattal el kell számolniuk. Emellett
– ismertette az állatorvos.
Megtudtuk, hogy a terepmunkával várhatóan két hét alatt végeznek, egy időben több csoport is dolgozik különböző gazdaságokban. Az eddigi tapasztalat tükrében Gáll József elmondta, hogy
A helyszíni ellenőrzést követő papírmunka, az adatok feldolgozása pedig még több problémát felszínre fog hozni – tette hozzá a szakember. Hangsúlyozta, Romániában a gazdákra van bízva az állatállományban történt változások bejelentése, és ezt minden állattartónak komolyan kellene vennie. A gazdák viszont többnyire elmulasztják bejelenteni, ha disznót, juhot, szarvasmarhát vásárolnak, és ebből adódnak a gondok leltározáskor.
Arról is beszámolt az állatorvos, hogy a jelenlegi ellenőrzés után a szarvasmarhák esetében tébécé-szűrés lesz, majd a kutyák kötelező oltása következik. Az állattartók tehát áprilisig számíthatnak arra, hogy az állatorvos felkeresi őket. „A gazdálkodásból élők lassan megszoknak bennünket, de a bejelentetlen állatok tulajdonosai nem nagyon szeretnek, ugyanis nekünk feladatunk kideríteni az állatok eredetét, származását.
Ha így történik, ezt jeleznünk kell a megyei állategészségügyi hatóságnál, és onnan küldenek ellenőröket, volt már erre példa. Ez bírsággal is jár, mivel a helyi állatorvos feladatának elvégzését akadályozza az, aki nem fogadja a szakembereket” – tájékoztatott Gáll József.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
szóljon hozzá!