Mélyszegénységben élő közösség Csíksomlyón
Fotó: Pinti Attila
Felzárkóztatnák a csíkszeredai romatelepek lakóit, ezért a Somlyó utca 33. szám alatti, illetve a Tavasz utcai területek kapcsán intézkedéstervet állított össze a városháza, hogy úgynevezett informális telepekké nyilváníthassa azokat. Az erről rendelkező helyi határozattervezetéből az is kiderül, hogy a telepeken élők közül nagyon sokan írástudatlanok.
2022. július 09., 18:002022. július 09., 18:00
Intézkedéscsomagot állított össze a csíkszeredai önkormányzat azzal a céllal, hogy a Somlyó, illetve a Tavasz utcai cigánytelepek felzárkóztatása kezdéseként informális telepekké nyilváníthassák a szóban forgó területeket. A dokumentációt tartalmazó határozattervezetet ugyan még nem tűzték napirendre, de feltehetően hamarosan a csíkszeredai önkormányzati képviselők napirendjére kerül. A tervezethez mellékelt tanulmányban részletesen feltérképezték a telepeket, lakóinak számát és helyzetét, a benne szereplő adatokból szemléztünk.
– áll a dokumentumban. Az adatlap szerint továbbá a 38 háztartásos telep lakóinak száma 169 (közülük 86 nő), a 14 év alattiak száma 82, mindenki roma származású. A tanulmányból kiderült az is, hogy a telepen mindössze kilenc személynek van állása, a többi munkanélküli. Huszonhat háztartás szociális segélyben részesül és ebből él. Kiugróan magas ebben a közösségben az írástudatlanok száma, mint a dokumentumból kiolvasható,
A Tavasz utcai I-es romatelepet elemző adatlap többek között a következő információkat tartalmazza: ez a telep is a 80-as években jött létre, a 20 521 négyzetméterén pedig 41 család lakik. Kilenc építmény vitatott tulajdonviszonyú területen, 24 építmény pedig magánterületen áll. Árvízveszélynek 29 lakóépítmény van kitéve, a derítőállomás közelsége révén az egész telep kitett az egyéb szennyezés veszélyének. Egyik építmény sem földrengésbiztos.
Fotó: Veres Nándor
Lakóinak száma 171, közülük 81 nő. Etnikai összetételük szerint 161 roma származású, kettő román, nyolc magyar nemzetiségű. Az iskolázottságot tekintve is vannak elmaradásaik, 82 tíz év fölötti személy nem fejezte be az iskolát, közülük 37-en írástudatlanok. A 14 év alatti gyermekek száma 58, közülük 26-an egyáltalán nincsenek beíratva iskolába.
Húsz család szociális segélyben részesül, azon kívül 15 személy a szociális konyhán étkezik. A megélhetést taglalva, vannak, akik fizetést kapnak, mások nyugdíjban részesülnek, sokan napszámosként keresik a betevőt, illetve szintén fontos jövedelemforrás számukra a különböző mezőgazdasági termények, erdei gyümölcsök, valamint a különböző szelektív hulladékok értékesítése.
A 2004-es évre datálják a második Tavasz utcai telep létrejöttét, a 4012 négyzetméteres közterületen 36 lakóépítmény található, egyik sem védett az árvíztől és földrengéstől, továbbá szennyezésnek is kitettek.
Fotó: Veres Nándor
Az adatalap szerint 132 lakosú a telep, közülük 63 nő, a 14 év alatti gyermekek száma 36, közülük tíz nincs beíratva az iskolába.
Iskolázottság tekintetében nem különbözik a többi teleptől, ugyanis 76 tíz év feletti személy nem fejezte be az iskolát, közülük 19-en írástudatlanok. Jövedelemforrásuk többnyire a szociális segély mellett a napszámbér.
„Az informális teleppé nyilvánítás szükségességét törvény írja elő, ehhez önkormányzati határozatra van szükség. A Hargita Megye Tanácsa kötelékében működő, a Hargita megyei informális települések lakói életkörülményeinek javítását célzó intézkedések végrehajtását koordináló bizottságtól erre megkaptuk az engedélyezést” – magyarázta Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere. Hozzátette,
Ehhez elengedhetetlen, hogy előbb beazonosítsák őket. Például, hogy hol helyezkednek el, milyen területen, hány és milyen engedély nélküli épület van a telepen, és hány, milyen összetételű család él ott.
– jegyezte meg az alpolgármester.
Azzal, hogy beazonosítják a telepeket és az ott élő családokat, lehetőség nyílik arra, hogy beavatkozzanak. „Ez azt jelenti, hogy biztosíthatunk számukra bizonyos minimális létfeltételeket és egyéb szociális szolgáltatásokat, amelyek rövid és hosszabb távon hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek iskolába járhassanak, a felnőttek szakképesítéshez, munkahelyhez jussanak, és ez által hozzásegítjük őket ahhoz, hogy kikerülhessenek a nyomortelep áldatlan körülményeiből, saját vagy bérelt lakásba költözhessenek, és beilleszkedjenek a társadalomba” – vetítette elő Sógor Enikő. Hozzáfűzte, a minimális létfeltételek jelentik például a tisztálkodás lehetőségeinek megteremtését, de jelentik a beilleszkedés elősegítését is szociális felzárkóztató programok által, amelyek segítik a település tagjait munkahelyek megszerzésében és főleg megtartásában, iskolák elvégzésében, szakképességek elsajátításában.
– szögezte le az alpolgármester.
Informális település
A 2001-ből származó 350-es törvényt kiegészítő 2019-ből származó 151-es számú törvény vezet be egy új meghatározást, az informális telepeket/településeket (románul: așezare informală), amely szerint informális településnek számít legkevesebb három lakásnak minősülő egység, amely spontán alakult ki, és amelyeket hátrányos helyzetű személyek, családok foglalnak el. Ezek a telepek rendszerint a települések perifériáján helyezkednek el, és a szociodemográfiai jellemzői szegregációt, szociális marginalizációt eredményeznek.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!