A borászok is megérzik a klímaváltozást. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az extrém időjárás miatt a szokásosnál hamarabb beérett a szőlő. Burus Endre székelykeresztúri borász, az In vino veritas borvetélkedő aranyérmese szerint már lehetne szüretelni is, sőt ha így haladunk, a korai és kései fajták megkülönböztetése okafogyottá válik.
2018. augusztus 25., 11:182018. augusztus 25., 11:18
„Ennek egyik oka a korai szárazság, a júliusig észlelt kánikula, amikor a szőlő nem fejlődött, hanem inkább érni kezdett. Aztán ahogy jött a sok eső, fel tudtak töltődni a szemek” – magyarázta a bortermelő.
„A rizling, amellyel egyik nap még medvét lehet kergetni, olyan kemény, másnap pedig már fokos mustja van, azaz egyik napról a másikra megérik, az egyedüli most a szőlőmben, amely még nem ehető.
mert olyan ízért felelős észterek kezdenek fejlődni bennük, amelyek a bort nem teszik kellemessé, csak nagyon meg kell választani az időpontot, amikor a cukor már megfelelő, de még mindig van elegendő savtartalom. Itt, Erdélyben az a nagy szerencsénk, hogy a hűvös éjszakák segítik, hogy a savak megmaradjanak és a cukrok is termelődjenek, ellentétben a homoki szőlővel, amelynél a napközbeni nagy meleg után éjszaka a felmelegedett homok is sugározza vissza a hőt” – részletezte a szakember.
Burus Endre a székelykeresztúri Jézuskiáltó-hegy alatt 13 áron gazdálkodik, amelyből 9 árat tesz ki a szőlős. Ők még nem állnak neki a valódi szüretnek, mert nemcsak az időpontot és a szőlőérés fokát nézik, hanem az illatos boroknak kedvező holdállást is követik. A legalkalmasabbnak szeptember utolsó előtti hétvégéje ígérkezik, ha sikerül addig kihúzni, mert
Ilyenkor a muskotályos aromájú szőlőfajtákat, mint amilyen a csabagyöngye, zalagyöngye, otonel és sárga muskotály, korábban szüretelik le, hogy egy úgynevezett starter mustot készítsenek belőle, ami a későbbi szüretelésig megerjed annyira, hogy összeházasíthassák a friss musttal.
– állítja Burus, aki szerint a jó alapanyag mellett a pincében dől el minden.
Burus Endre Szásznádason született, tizenöt-húsz éve véletlenül lett szőlősgazda Székelykeresztúron: egy kölcsönadott összeg fejében jutott barátja birtokához. A nagyapjától, akinek a pipei Csillaghegyen található szőlőséről, onnan beszállított boráról kapta nevét a híres segesvári Csillag szálló, azt tanulta, hogy a bornak hordó kell és gyomor.
– árulta el Burus Endre.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!