Ha nem látnánk, még ezt is le lehetne tagadni...
Fotó: Pinti Attila
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének írt levélben „tisztázza” két román szenátor az úzvölgyi katonatemetőben történteket, azt taglalva, hogy a román hatóságok vizsgálják annak lehetőségét, hogy a temetőt átvegye a hadügyminisztérium.
2019. július 04., 22:002019. július 04., 22:00
A levelet két szociáldemokrata szenátor, Liviu Pop volt oktatási miniszter és Titus Corlățean volt külügyminiszter írta, Liliane Maury-Pasquiernek, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése elnökének címezve. A levél válasz arra, hogy az RMDSZ-es képviselők a június 28-i strasbourgi ülésen ismertették a temető körül kialakult helyzetet, és a június 6-i incidenst.
A szenátus által kiadott közlemény szerint a levélben az áll, hogy
ám a hősök napja előtt, tehát június 5-én megjelent a temetőben „a budapesti kormány egy fontos tagja” (Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes látogatott a temetőbe, de nem említik név szerint – szerk. megj.), és a hivatalos nyilatkozatokban torz megvilágításba helyezték a román megemlékezést. A levélben azt írják, a hatóságok nem állapítottak meg semmilyen incidenst, egyetlen elszigetelt eset történt, megrongálták a temető kapuját, amiért bűnvádi eljárást indítottak. Viszont
Kitérnek arra, hogy a temető 1916 óta nemzetközi jellegű, ám 1990 után a csíkszentmártoni önkormányzat minden erre utaló jelt eltávolított, és kizárólag magyar jelképeket hagyott a sírkertben.
A dormánfalvi polgármester a román hősök emlékére emeltetett ötven kőkeresztet – írják a levélben. Megoldásként azt körvonalazzák, hogy a temetőt vegye át a hadügyminisztérium, tárgyaljanak azokkal az országokkal, amelyek halottai ott nyugszanak, és „állítsák vissza a sírkert nemzetközi jellegét”.
A fokozott hatósági jelenlét ellenére a feldühödött románok kitörték az úzvölgyi temető kapuját és beözönlöttek a sírkertbe, kitépték a mogyorófa kereszteket és elfoglalták a temetőt.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
4 hozzászólás