Ha nem látnánk, még ezt is le lehetne tagadni...
Fotó: Pinti Attila
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének írt levélben „tisztázza” két román szenátor az úzvölgyi katonatemetőben történteket, azt taglalva, hogy a román hatóságok vizsgálják annak lehetőségét, hogy a temetőt átvegye a hadügyminisztérium.
2019. július 04., 22:002019. július 04., 22:00
A levelet két szociáldemokrata szenátor, Liviu Pop volt oktatási miniszter és Titus Corlățean volt külügyminiszter írta, Liliane Maury-Pasquiernek, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése elnökének címezve. A levél válasz arra, hogy az RMDSZ-es képviselők a június 28-i strasbourgi ülésen ismertették a temető körül kialakult helyzetet, és a június 6-i incidenst.
A szenátus által kiadott közlemény szerint a levélben az áll, hogy
ám a hősök napja előtt, tehát június 5-én megjelent a temetőben „a budapesti kormány egy fontos tagja” (Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes látogatott a temetőbe, de nem említik név szerint – szerk. megj.), és a hivatalos nyilatkozatokban torz megvilágításba helyezték a román megemlékezést. A levélben azt írják, a hatóságok nem állapítottak meg semmilyen incidenst, egyetlen elszigetelt eset történt, megrongálták a temető kapuját, amiért bűnvádi eljárást indítottak. Viszont
Kitérnek arra, hogy a temető 1916 óta nemzetközi jellegű, ám 1990 után a csíkszentmártoni önkormányzat minden erre utaló jelt eltávolított, és kizárólag magyar jelképeket hagyott a sírkertben.
A dormánfalvi polgármester a román hősök emlékére emeltetett ötven kőkeresztet – írják a levélben. Megoldásként azt körvonalazzák, hogy a temetőt vegye át a hadügyminisztérium, tárgyaljanak azokkal az országokkal, amelyek halottai ott nyugszanak, és „állítsák vissza a sírkert nemzetközi jellegét”.
A fokozott hatósági jelenlét ellenére a feldühödött románok kitörték az úzvölgyi temető kapuját és beözönlöttek a sírkertbe, kitépték a mogyorófa kereszteket és elfoglalták a temetőt.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
4 hozzászólás