A Maros Megyei Múzeum első világháborús kiállítása nagy népszerűségnek örvend
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Múzeum munkatársai célul tűzték ki, hogy minden kiállítás mellé olyan tevékenységet szerveznek, amely még vonzóbbá teszi a tárlatokat. Ötvös Koppány Bulcsú igazgató úgy véli: jó évet fognak zárni december végén.
2022. december 07., 19:062022. december 07., 19:06
2022. december 07., 19:132022. december 07., 19:13
Még pontos mérleg nem készült arról, hogy milyen volt az idei év a Maros Megyei Múzeum számára, de az eddigi adatok már arra utalnak, hogy jó évet zárnak, hiszen
Ötvös Koppány Bulcsú a Székelyhonnak elmondta: a várban augusztus legvégén megnyílt Pálosok kiállítást közel 2500 látogató tekintette meg eddig, ahogy
A Múzeumok Éjszakáján egy nap alatt hatezren járták végig a múzeum különböző részlegeit, a Római Fesztiválon 1700 személy vett részt.
Ami a Kultúrpalotában szervezett tárlatokat illeti, a legutóbbin, a Pittner Olivér kiállítás megnyitóján is annyian voltak, mint még soha korábban. A tárlat kurátora Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese, mellette Oniga Erika marosvásárhelyi művészettörténész érdeme a tárlat megszervezése, és Salat Csaba magángyűjtőé, aki társkurátorként vett részt annak létrejöttében.
Fotó: Haáz Vince
Idén Körösfői-Kriesch Aladár 1910-ben festett Házi hangverseny című alkotásával gazdagodott a múzeum művészeti részlege.
Oniga Erika művészettörténész érdeklődésünkre elmondta: a felbukkant műtárgy Marosvásárhely művészetpártolóinak az érdeklődését is felkeltette, hiszen az alkotója, a gödöllői művésztelep vezető mestereként meghatározó szerepet játszott a város emblematikus épületévé vált Kultúrpalota gazdag külső és belső dekorációjának a kidolgozásában és megvalósításában.
Idéntől a múzeumban a helyi értékek megőrzésére is törekednek – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy az Országos Képzőművészeti Szövetségtől vásároltak helyi művészek alkotásaiból, illetve kedden írták alá az adás-vételi szerződést Bálint Zsigmond marosvásárhelyi fotóművésszel, a több mint 50 ezer darabból álló fotóhagyatékára.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!