Fotó: Gecse Noémi
Év végéig befejezik annak a 160–180 iratfolyóméternyi hivatali iratgyűjteménynek a rendszerezését, amelyet a csíkszéki főesperességektől és plébániáktól gyűjtöttek össze a Csíkszeredai Gyűjtőlevéltár elindítása miatt. A levéltár kutatószobáját csak ezt követően rendezik be, de már most is fogadják azokat, akik kutatni szeretnék az említett iratanyagokat.
2017. szeptember 16., 13:242017. szeptember 16., 13:24
A csíksomlyói Szent Péter és Pál plébánia épületében alakították ki főegyházmegyénk kilencedik gyűjtőlevéltárát, ahol
Fotó: Gecse Noémi
Mint minden egyházmegyei gyűjtőlevéltárnak, a csíkszéki létrejöttének is a célja a történeti iratanyagok egy helyre történő koncentrálása, egységes, szakszerű feldolgozása, és ezáltal a hozzáférésük könnyítése. Ahogy arról már beszámoltunk, a levéltári raktár felújítása 2015 októberében kezdődött és a 2016 tavaszáig tartott, az ehhez szükséges anyagi forrásokat több intézmény is támogatta főként pályázati úton.
Fotó: Gecse Noémi
Bernád Rita, a főegyházmegye főlevéltárosa érdeklődésünkre elmondta,
– ő többnyire hetente két napot tölt a csíki levéltárban az iratok rendezésével. Ugyanakkor március végén egy hétig segítségére voltak a főegyházmegyében dolgozó munkatársai Gyulafehérvárról, Kolozsvárról és Székelyudvarhelyről. Néhány alkalommal csíki szociológia szakos egyetemi hallgatók is önkénteskedtek a rendezés egyes fázisainál, valamint két napig egy kolozsvári történészhallgató segítette a munkát nyári gyakorlata alatt. A rendszerezés folyamatával kapcsolatban megtudtuk,
A legutolsó fázis, amikor dobozokba kerülnek a feldolgozott iratok, s elkészítik a levéltári jegyzéket.
Fotó: Gecse Noémi
Az említett iratmennyiség a csíksomlyói plébániaépület földszintjén lévő két raktári teremben kapott helyet, egyikben a felcsíki, másikban az alcsíki levéltári anyag.
Fotó: Gecse Noémi
Rámutatott továbbá, hogy az alcsíki és a felcsíki főesperesi kerületek egyházközségeinél, történetiségük ellenére is, meglepő módon viszonylag vagy inkább átlagos mennyiségű (plébániánként 4-5 ifm) irategyüttes maradt fenn. De mivel az iratanyagokat komolyabb biokémiai sérülések, elázás, penészesedés nem veszélyeztette eddigi tárhelyükön, így időigényes fertőtlenítési beavatkozásokat nem kellett eszközölniük. A levéltáros meglátása szerint a feldolgozás ezért is haladhatott megfelelő ütemben. Az európai levéltárak mintáját követő középszintű rendezési munkát, reményei szerint a naptári év végéig befejezik.
Arról is beszámolt a főlevéltáros, hogy
Fotó: Gecse Noémi
Összetételében, értékében a csíkszentmiklósi emelkedik ki, amelyet a legrendszerezettebben vett át Bernád Rita. Ezzel szemben olyan plébániák is voltak, ahonnan nagyobb anyagra számított a szakember, de a világháborúk vagy az államhatalom által indított egyházi nyompusztítás miatt alig maradtak fenn iratok. Példaként Csíkszentmihályt említette, ahonnan kevés mennyiségű és csak 20. század második felében keletkezett iratokat tudtak begyűjteni.
Egyetlen kivétellel az alcsíki plébániák levéltári anyagait is állagokra bontották, így a kutatók számára már abból is könnyebb kikeresni egy-egy adatot. Értékében a csíkszentgyörgyi, szentléleki és mindszenti anyagok a legkiemelkedőbbek,
Ez utóbbi nem olyan régi, inkább 20. századi, de nemzetiségi és felekezettörténeti szempontból értékes – hívta fel a figyelmet az illetékes. Érdekességként megmutatott egy csíkkozmási, 17. század végén megkezdett anyakönyvet, amely különlegessége az is, hogy egy-egy család családfáját is belerajzolták.
Fotó: Gecse Noémi
A levéltári anyag tárolására szolgáló két raktári terem mellett egy kutatószobát is kialakítanak a plébánia épületében, ahol egy történeti gyűjtőkönyvtár is működne. Tehát
– avatott be Bernád Rita.
Fotó: Gecse Noémi
Megjegyezte, a termet az év végéig be is kell bútorozni, mivel sikeresen pályáztak a Bethlen Gábor Alaphoz, de mivel a terem teljes berendezéséhez hárommillió forintra lenne szükség, viszont annak csak egyharmadára kaptak támogatást, így elsősorban megfelelő üveges könyvszekrények elkészíttetésére fordítják a kapott összeget. A további berendezés – például kutatóasztalok – beszerzését az anyagiak függvényében oldják meg.
Fotó: Gecse Noémi
S habár még nem áll rendelkezésre a kutatószoba, a Csíkszeredai Gyűjtőlevéltárban már így is lehet vizsgálódni az iratok között – a rendszerezési munkálatokkal párhuzamosan eddig tíz kutatónak segítettek különböző témákban. A főlevéltáros kiemelte, a feldolgozás befejezése előtt, tehát már idén is fogadják a kutatókat, ehhez vele kell felvenni a kapcsolatot – hetente kétszer, hétfőn és szerdán áll az érdeklődők rendelkezésére a gyűjtőlevéltárban.
Fotó: Gecse Noémi
Fotó: Gecse Noémi
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!