Minél természetesebb módszerrel zajlik a fakitermelés, annál ellenállóbb marad az erdő – hangzott el a konferencián
Fotó: Barabás Ákos
A szálalásos, illetve a nálunk is alkalmazott lékeléses fakitermelés a legjobb módszer erdeink megóvására – hangzott el a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal, a Nagy-Küküllő Közbirtokossági Unió, valamint az Agora Fenntartható Fejlesztési Munkacsoport által, a környezetvédelem világnapja alkalmából szervezett szerdai székelyudvarhelyi előadáson, amelyen a WWF Magyarország erdővédelmi programjának munkatársai is részt vettek.
2018. június 06., 18:402018. június 06., 18:40
2018. június 06., 19:172018. június 06., 19:17
Jelenleg 6,9 millió hektár erdő van Románia területén, amelyből 264 ezer hektár Hargita megyében található – fejtette ki bevezetőjében Tamás Sándor, a Nagy-Küküllő Közbirtokossági Unió elnöke. Mint mondta,
Az előadásokon kiderült, hogy a lehetőségek közül nálunk inkább a profitorientált fakitermelést igénylik a tulajdonosok, ám a társulás fontosnak tartja az erdők lehető legtermészetesebb megújítását is – ezért szervezték a témához kapcsolódó eseményt, a Mol Románia és a Polgár-Társ Alapítvány támogatásával.
ahol jelentősen visszaszorultak az erdős területek, valamint a fafajok változatossága is csökkent – jelentette ki Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programjának vezetője, aki korábban a szervezőkkel közösen barangolta be a helyi erdőket. Előadása konkrét témájára térve elmondta, a szálalásos fakitermelés áll legközelebb az erdők természetes megújulásához. Ezt rendszeresen alkalmazzák az anyaországi területeken, és Romániában is hasznos lehet. A módszer lényege, hogy
A szakember szerint megfelelően alkalmazva ez a módszer is gazdaságos lehet a tulajdonosok számára, amire már van is példa Magyarországon. Munkatársával, Bódis Pállal egyetértettek abban, hogy a természetbarát kitermelésnek köszönhetően változatosabbak lesznek a fafajok, így az egész erdő ellenállóbbá válik a betegségekkel és egyéb negatív hatásokkal szemben. Arra is kitértek, hogy érdemes elpusztult fákat hagyni a sűrűben, hiszen azok számos állatfajnak otthont jelentenek, ennek köszönhetően szintén egészségesebb lesz az erdő.
Kádár Tibor Sándor, a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal munkatársa rámutatott, nálunk a törvények nem írják elő az említett technika használatát, ám hasonló eljárással dolgoznak itt is az idősebb erdőkben. A különbség annyi, hogy valamivel nagyobb, körülbelül egy fa hossznyi átmérőjű lékeket vágnak. Az előadás végén Siffer Sándor erdőgazdálkodó mutatta be, miként alkalmazza hatásosan a szálalásos fakitermelést.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!