A vendéglátóipart súlyosan érintették a járvány miatt hozott korlátozások. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A járvány és az annak kapcsán hozott intézkedések, illetve a hozzá kapcsolódó aggodalmak határozták meg a 2020-as esztendőt, a gazdasági szakértők és a vállalkozók borúlátóan ítélték meg az évet. Az utólagos adatok szerint a várthoz képest korántsem lett annyira durva az időszak, vannak akik jól jártak, és vannak vesztesek. Nézzük a számokat.
2021. szeptember 26., 22:082021. szeptember 26., 22:08
Az alábbi tanulmányban annak jártunk utána, hogy a szóban forgó időszakot miként élték meg a székelyföldi vállalkozások. Ehhez a 2019-es és a 2020-as vállalkozói mérlegadatokat használtuk fel,
Az adatok forrása a mfinante.ro, a romániai statisztikai hivatal honlapja, valamint az Omnibus voltak. Az adatokat Csíkszék, Gyergyószék, Kézdiszék, Sepsiszék, Udvarhelyszék, valamint ezeknek a régióknak meghatározó öt városa, vagyis Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely esetében vizsgáltuk meg.
A vállalkozói tevékenység volumenének a meghatározó mutatója a vállalkozók által megvalósított forgalom, vagyis hogy egy adott periódusban, jelen esetben egy évben mennyi árut és szolgáltatást tudtak értékesíteni. Azt vizsgáltuk, hogy az egyes székek és nagyobb városok vállalkozói esetében milyen mértékben változott ez a mutató a koronavírus-járvány hatására.
• Infografika: Tóth Szilárd
Míg a csíkszéki és gyergyószéki vállalkozások forgalma pár százalékkal növekedett, addig az udvarhelyszéki, sepsiszéki és kézdiszéki vállalkozások forgalma enyhén csökkent. Ugyanakkor azt is kitűnik az adatokból, hogy a székelyföldi vállalkozások forgalma nem csökkent olyan mértékben, mint az országos átlag.
• Infografika: Tóth Szilárd
Ez esetben is csak pár százalékos változásokról van szó, egyedül Kézdivásárhely esetében láthatunk egy jelentősebb, 10 százalékos visszaesését 2020-ban.
Az öt szék, illetve az öt város vállalkozóinak a részarányát is megvizsgáltuk az összesített forgalomban. Az adatokból kitűnik, hogy a 2020-as enyhe csökkenés ellenére is Udvarhelyszék, a városok között pedig Székelyudvarhely képviseli a legnagyobb arányt a székelyföldi vállalkozói forgalomból.
• Infografika: Tóth Szilárd
Székelyudvarhelyt a közel kétszer akkora Sepsiszentgyörgy követi. A székek esetében Kézdiszék van jelen a legkisebb aránnyal, míg a városok esetében a gyergyószentmiklósi vállalkozások 6 százalékot adnak az öt város összesített vállalkozói forgalmából. Szinte minden Hargita megyei gazdasági fórumon téma, hogy Udvarhelyszék, azon belül pedig Székelyudvarhely adja a megye gazdaságának felét.
• Infografika: Tóth Szilárd
A vállalkozói forgalom alapján a fenti megállapítás igaz maradt 2020-ban is, hiszen
Amíg a vállalkozók által megvalósított forgalom a tevékenység volumenét, addig a vállalkozói nyereség a tevékenység hatékonyságát mutatja meg. A következőkben az öt székely szék, valamint az öt székely nagyváros vállalkozói által megvalósított nyereség változását vizsgáljuk. Érdekes képet mutatnak a grafikonok, hiszen amíg a vállalkozói forgalom esetében egy nagyon minimális visszaesés volt tapasztalható 2020-ban, addig a nyereségek minden esetben növekedtek.
• Infografika: Tóth Szilárd
A székek esetében a legnagyobb növekedés Kézdiszéken tapasztalható, ahol a 2019-es évhez képest 18%-kal nagyobb nyereséget valósítottak meg a vállalkozások, de Gyergyószék esetében is 10%-os a növekedés.
A városok esetében is mindenhol növekedést látunk 2020-ban.
• Infografika: Tóth Szilárd
A legnagyobb növekedést a gyergyószentmiklósi vállalkozások tudhatják magukénak, a 2020-as vállalkozói nyereség 39%-kal haladta meg a 2019-est. A többi város esetében a növekedés 5% alatti volt. A forgalom enyhe csökkenése, ugyanakkor a nyereség enyhe növekedése arra enged következtetni, hogy
Ez akár egy pozitív hatása is lehet a járványnak a vállalkozói gondolkodásra. Az összesített székelyföldi nyereségből való részesedés hasonló a forgalomból való részesedéhez. A székeknél ez esetben is Udvarhelyszék vezet 30%-kal, amely széket Csíkszék és Sepsiszék követ 22–22%-kal, a sor pedig Kézdiszék zárja 11%-os részesedéssel.
A vállalkozói tevékenység hatékonyságának fontos mutatója a forgalomarányos nyereség, vagyis a ROS (Return on Sales – árbevétel arányos nyereség). A forgalom enyhe csökkenése ellenére is növekvő nyereség a forgalomarányos nyereséget a székelyföldi vállalkozások esetében a tavalyi szinthez képest közel egy százalékkal magasabbra, vagyis 8,6%-ra tolta. A legmagasabb forgalomarányos nyereséget a gyergyószéki cégek (9,6%), míg a legalacsonyabbat a sepsiszéki cégek (7,5%) könyvelhettek el 2020-ban. A ROS mutató esetében a székelyföldi átlag fél százalékkal maradt el az országos átlagtól.
A vállalkozások éves mérlegében külön sorban van feltüntetve a nyereség és a veszteség. Mivel 2020 nem egy szokványos esztendő volt, ezért a nyereségek mellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy a vállalkozói veszteségek milyen tendenciát mutattak 2020-ban az előző évhez viszonyítva. A hatékonyság irányába való elmozdulás ez esetben is tetten érhető, hisz a székelyföldi vállalkozások 2020-ban a veszteségeiket sikerült 14 százalékkal csökkenteniük az előző évhez képest.
• Infografika: Tóth Szilárd
A legnagyobb mértékben a gyergyószéki vállalkozások vesztesége csökkent, szinte feleakkora veszteséget könyveltek el 2020-ban, mint 2019-ben. Ezzel szemben a csíkszéki és sepsiszéki vállalkozások veszteségei kismértékben növekedtek az előző évhez viszonyítva.
A legnagyobb mértékű veszteségcsökkentést a gyergyószentmiklósi vállalkozások érték el, náluk kétharmaddal kisebb a 2020-as veszteség, mint a 2019-es, de a székelyudvarhelyi és a kézdivásárhelyi vállalkozásoknak is sikerült 2020-ra felére csökkenteniük a veszteségeiket. Egyedül a sepsiszentgyörgyi vállalkozások vesztesége növekedett 25%-kal a 2020-as évben.
A 2020-as év rávezette a vállalkozásokat a hatékonyság növelésére, amelyet sok esetben az alkalmazottak számának a csökkentésén keresztül valósítottak meg.
• Infografika: Tóth Szilárd
Ez látszik a vállalkozások mérlegeiben szereplő adatokból is, hiszen
Amennyiben arányaiban vizsgáljuk az alkalmazottak számának a változását, a legnagyobb mértékben a sepsiszéki vállalkozások alkalmazottainak a száma csökkent 2020-ban, amely csökkenés majdnem elérte a 10 százalékot, míg legkevésbé csíkszéki és a gyergyószéki vállalkozások alkalmazotti száma esett vissza.
• Infografika: Tóth Szilárd
A városok közül arányaiban a sepsiszentgyörgyi vállalkozók alkalmazotti száma esett vissza a legnagyobb mértékben 2020-ban.
Az abszolút értékeket vizsgálva azt látjuk, hogy az alkalmazottak száma 2020-ban 2019-hez viszonyítva a legnagyobb mértékben Udvarhelyszék után Sepsiszéken esett vissza (1580 személlyel), míg a legkevésbé Gyergyószéken (496 személlyel) és Csíkszéken (565 személlyel).
A drámainak kikiáltott 2020-az esztendő nem viselte meg olyan mértékben a székelyföldi vállalkozásokat, mint ahogy azt a járvány elején feltételeztük. A vállalkozói forgalom alig fél százalékkal csökkent, ezzel szemben a vállalkozások által megvalósított nyereség átlagosan 7%-kal növekedett a térségben, ugyanakkor a vállalkozások veszteségei 14%-kal csökkentek az előző évhez képest. Nem alaptalan a szervezetfejlesztéssel foglalkozó cégeknek az a mondása, hogy
A koronavírus-járvány ezt hozta ki a székelyföldi vállalkozásokból, vagyis ennek az időszaknak a túlélése érdekében a vállalatok többsége tevékenységi optimalizálásba kezdet. Az optimalizálás, a működési hatékonyság növelése nagyon sok esetben a rendelkezésre álló munkaerő jobb kihasználását is jelenti. Ennek következtében minden székelyföldi széken a magánszektorban alkalmazott személyeknek csökkent a száma, összességében majdnem 10%-kal. A fenti számok összességében mutatják be a székelyföldi vállalkozói világot. Mindent egybevetve nem hozott számottevő változást a járvány a székelyföldi vállalkozók tevékenységében, azonban ha ágazati bontásban vizsgálnánk a székelyföldi vállalkozásokat, akkor biza nagy eltéréseket tapasztalnánk az egyes ágazatok eredményei között.
Ez meglátszik az ágazatban erős székelyföldi területek 2020-as teljesítményében, hiszen azt látjuk, hogy Udvarhelyszék, Sepsiszék és Kézdiszék esetében estek vissza a legnagyobb mértékben a vállalkozói forgalmak, ugyanakkor ezeken a területek csökkent a legnagyobb mértékben az alkalmazottak száma 2020-ban. Mindezek ellenére is megőrizte Udvarhelyszék, azon belül Székelyudvarhely a vezető szerepét Székelyföld gazdasági térképén, hisz mind az összesített vállalkozói forgalomból, mind az összesített vállalkozói nyereségből a legnagyobb részarányt ők képviselik.
(A szerző a Romániai Magyar Közgazdász Társaság székelyudvarhelyi szervezetének elnöke)
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!