Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
2020. május 12., 00:042020. május 12., 00:04
Hét végén, ha igaz, a hatóságok lazítanak a korlátozó intézkedéseken. De valóban kilábaltunk a koronavírus-válságból? A statisztikák szerint nem. A korábban kincstári optimizmussal nyilatkozó egészségügyi miniszter az ortodox húsvétra várta a járvány tetőzését, amelynek – becslése szerint – 10–12 ezer fertőzöttnél és 800 halottnál kellett volna bekövetkeznie. A fertőzések száma azóta gyakorlatilag változatlan ütemben nő, jóval meghaladta már a 15 ezret, a halottak száma pedig ma várhatóan átlépi az ezret. Való igaz, a kórból kigyógyultak száma is nő, tehát az aktív eseteket mutató grafikon ellaposodni látszik, de nem sok jót ígér, hogy egyre több öregotthonból érkeznek olyan hírek, hogy a bent tartózkodók többsége megfertőződött.
Ennek ellenére politikai döntést hoznak, és a szükségállapotot nem fogják meghosszabbítani. A hatóságok érzik: a lakosság elveszítette a türelmét, valamit változtatni kell, főleg, hogy az eddigi intézkedésekbe is rendesen „beletenyerelt” az alkotmánybíróság, amikor alaptörvény-ellenesnek nyilvánította a korlátozások megszegéséért kiszabott bírságokat. Természetesen a kormány és az államfő most is a taláros testületet ócsárolja, amely mindössze annyit mondott: az emberi alapjogokat – ott írja az alkotmányban – csak törvénnyel lehetett volna korlátozni, ehhez kormányrendelet nem elég. Mi akadályozta meg őket abban, hogy erre vonatkozó törvényt fogadjanak el? A liberálisok azonban, akiknek derogált volna, hogy a szociáldemokraták uralta parlament fogadjon el egy ilyen jogszabályt, erőből, majd mi megmutatjuk alapon akarták megoldani az ügyet – nem jött össze. A gazdaság újraindításáról egyelőre szó sincs, a vészhelyzetben bevezetendő korlátozások egy része – finoman szólva – nem életszerű.
Az élet ezzel együtt lassan újra fog indulni. Csak a saját bölcsességünkön múlik, hogy elkerüljük, vagy legalább késleltessük (hátha addig kitalálnak valamilyen védőoltást) a járvány második hullámát, mert a hatóságokra nem lehet számítani.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!