Számos madár járt már nálam, volt melyik csak egy-két napra, leginkább a tavaszi vonulás során, ilyen igazi ritka vendég volt a hantmadár, mások állandóan ott vannak, ezek közül főleg a házi verebek.
2020. szeptember 04., 00:152020. szeptember 04., 00:15
Kedvelem a verebeket, nem unom meg őket figyelni. Nem rég szigeteltük le a házat, de azt is megengedtem nekik, hogy beköltözzenek a szigetelő közé. Amíg kialakították a fészek helyét, minden nap össze kellett seperni a polisztéren darabokat, majd egy nap, amikor már nem volt hulladék, látni lehetett a kilógó szénaszálakat, elkészült a fészek. A veréblakás kívülről kócosnak néz ki, de belül puhára bélelt fészekcsészében nevelkednek a fiókák. Legalább három család lakik nálam albérletben. Úgy látom, hogy a környékünkön garázdálkodó mátyás madárral szemben, amelyik rákapott a verébhúsra, és tizedeli az állományt, úgy védekeznek, hogy több utódot nevelnek fel. És, mivel a baj nem jár egyedül, hozzánk költözött egy kuvik pár is, akik éjszakánként nagy riadalmat okoznak a fákon alvó verebek, balkáni gerlék körében.
A minap megjelentek az erdei pintyek, közülük a hímek télire itt maradnak, így már kezdem gyűjteni a téli élelmet számukra.
Kinyílt egyik kedvencem, a pillangóvirág, amit többek között azért is szeretek, mert nyáron tengelic családok lepik el a virágot. A tarka tollú tengelicek bámulatos ügyességgel kapaszkodnak meg a virágon és csipegetik a magvakat. Van, mikor csak egy pár érkezik, ilyenkor a hím példány kiül a paradicsom karó tetejére, és onnan őrködik, énekel, míg a párja csemegézik, épp úgy, mint mikor a fészket építik. Máskor fiókákkal érkeznek a tengelicek, amelyek folyamatosan kérik az eledelt a szülőktől. Egyik családnál négy fiókát figyeltem meg, a másiknál hármat. A tengelicek nem vonuló madarak, télire itthon maradnak így egész télen lesz alkalom megfigyelni őket, főként, hogy a téli madáretetőn is gyakran megfordulnak. Olt parti sétáim során, több helyen is láttam bogáncsparcellákat, és már tudom, hogy a téli séta során hova menjek, hogy tengelicekkel találkozzak.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!