Sárga jelzésű eső- és viharriadó 13 megyében kedd reggelig

Tizenhárom megyére érvényes, sárga jelzésű eső- és viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn. A figyelmeztetés hétfő estétől kedd reggelig érvényes.

Székely Hírmondó

2019. május 27., 12:342019. május 27., 12:34

A meteorológusok szerint hétfőn 18 órátó kedd reggel 6 óráig fokozott lesz a légköri instabilitás a Bánságban, Olténia nyugati és északi részében, a Körösök vidékén, Máramarosban és Erdély nyugati részén. Felhőszakadásokra, villámlásra, jégesőre és szélviharra kell számítani, a lehulló csapadék mennyisége meghaladja a 25 litert négyzetméterenként, illetve elszigetelten a 40-50 litert is.

Az elsőfokú riasztás Szatmár, Máramaros, Bihar, Szilágy, Kolozs, Arad, Fehér, Hunyad, Temes, Krassó-Szörény, Gorj, Mehedinţi és Vâlcea megyére érvényes.

Időszakosan fokozott lesz a légköri instabilitás hétfő délután 4 órától szerda este 11 óráig a domb- és hegyvidéken, illetve a nyugati, északi, dél-nyugati és középső országrészeken. Ezeken a területeken is villámlásoktól kísért zivatarokra, erős szélre és elszigetelten jégesőre kell számítani a jelzett időszakban. A csapadék mennyisége meghaladja a 15-25 litert, helyenként a 35-50 litert négyzetméterenként.

Az ANM figyelmeztet még, hogy a légköri instabilitás egész héten fokozott lesz az ország régióinak többségében.

Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) elsőfokú (sárga jelzésű) árvízriadót adott ki hétfőn 14 folyó vízgyűjtő medencéjére. A figyelmeztetés hétfőn 18 órától kedd délután 4 óráig érvényes 12 megyében.

A hidrológusok szerint az elmúlt időszakban lezúdult és az elkövetkező 24 órára jelzett csapadékmennyiség miatt vadpatakok, áradatok alakulnak ki a hegyoldalakon, a kis patakokon gyors áradatok vonulnak le, amelyek jelentős szintnövekedést, helyi árvizeket okozhatnak a következő folyók vízgyűjtő medencéjében: Túr (Szatmár megye), Kraszna (Szilágy és Szatmár megye), Fekete-Körös felső folyása és középső és alsó folyásának mellékfolyói (Bihar és Arad megye), Fehér-Körös felső folyása, illetve középső és alsó folyásának mellékfolyói (Hunyad és Arad megye), Ó-Béga (Temes megye), Béga felső folyása, illetve középső folyásának mellékfolyói, a Temes Lugos feletti szakasza, Pogăniş felső folyása, Berzava felső és középső folyása, Moraviţa, Karas, Néra (Temes és Krassó-Szörény megye), Cserna (Gorj és Krassó-Szörény megye), Zsil felső folyása, Gilort felső folyása (Hunyad és Gorj megye), Olt (Szeben, Argeş és Vâlcea megye) és Olteţ felső folyása (Gorj és Vâlcea megye).

Az INHGA leszögezi, hogy az említett jelenségek nagyobb intenzitással következhetnek be hétfő este 8 óra és kedd reggel 6 óra között Krassó-Szörény, Gorj és Hunyad megye egyes folyóin.

(Agerpres)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés