Románia első ízben került be a magas jövedelmű országok kategóriájába. A Világbank júliusban tette közzé az új besorolást, ez alapján a 2019-es 12.630 dolláros egy főre jutó nemzeti jövedelemmel (GNI) átlépte a küszöbértéket, és a felső-közepes jövedelmű országból előlépett a magas jövedelmű kategóriába.
2020. július 15., 00:082020. július 15., 00:08
A gazdag országok listáján 55 ország és 25 olyan terület szerepel, melynek nincs teljesen önálló státusa, mint például Hongkong. Bulgária kivételével viszont az Európai Unió minden tagállama az „elit klub” tagja.
Králik Lóránd egyetemi adjunktus, a Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének oktatója rámutatott: a módszertant, ami alapján kiszámolják, hogy melyik ország számít szegénynek, közép-, vagy magas jövedelműnek, harminc évvel ezelőtt állapították meg. Azóta a világban a gazdasági növekedés sokkal nagyobb mértékű a pénzromlásnál, ezért a közgazdászok már egy ideje felvetették, hogy módosítani kellene a módszertant az értékhatár kiszámításánál, az életszínvonal-arányokat is figyelembe véve.
Harminc évvel ezelőtt még csak negyven ország szerepelt a „gazdagok” között, azóta a számuk megkétszereződött. Meglátása szerint a jelenlegi 55 ország helyett csak 28 kerülhetne be a magas jövedelműek közé, a közép-kelet európai országok zöme kiesne. A szakértő hangsúlyozta, a besorolásban aránytalanságok mutatkoznak, hiszen a listavezetők – Svájc, Luxembourg, Norvégia – jóval meghaladták a küszöbértéket. Králik valószínűnek tartja, hogy a 2020-as értékek alapján Románia újra kiesik a klubból. A lista utolsó negyedében amúgy is nagy a mozgás, az itt szereplő országok gyakran cserélődnek.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!