Lassan kiürülnek a gólyafészkek

A fecskéim elmentek, na, nem Afrikába, mert oda csak szeptemberben fognak elrepülni, hanem ki a mezőre. Amikor elhagyták a fészket, még pár napig a környéken voltak, estére pedig visszatértek a kényelmes „otthonukba” aludni, majd egyik nap továbbálltak.

Székely Hírmondó

2021. augusztus 06., 00:252021. augusztus 06., 00:25

Minden bizonnyal társultak más fecskecsaládokhoz, és közösen várják meg, hogy elteljen a hátralévő nyár. Ilyenkor kint a mezőkön, rétek fölött, folyók mentén repdesnek, fogdossák a szúnyogokat, pedig nálunk az udvar körül is lenne, amit összeszedjenek. Estére behúzódnak a nádasokba, és ott éjszakáznak. Kering is egy tévhit, ami úgy hangzik, hogy a fecskék télire a nádasok között az iszapban bújnak el, majd tavasszal előjönnek. Ez egyszerűen fizikai képtelenség, mint ahogyan az is, hogy a kakukk télire karvallyá változik.


Kíváncsi voltam, hogy a fecskéim még egy rend fiókát felnevelnek-e, de nem, ami azt igazolja vissza, hogy egy fiatal pár rakott fészket. Jövőre már lehet, hogy két fészekaljat is fel fognak nevelni, mert akkora már nem kell a hely keresésével, a fészek építésével foglalatoskodjanak. A napokban láttam az utcánkban fiatal füstifecskéket üldögélni a villanydróton, minden bizonnyal ők már a második költés növendékei.
Az udvaromról rálátok a gólyafészekre, ahol az idén három gólyafióka nevelkedett, még itthon vannak, napközben kijárnak a mezőre egerészni, bogarászni, és csak estére térnek vissza. A jeladóval követett gólyákról tudjuk, hogy a fiatalok már augusztus elején megkezdik a vonulást, a nagy tömeg majd csak a hónap végén indul útnak, ekkor üresednek meg a gólyafészkek.


Nagy út vár mind a fecskékre, mind a gólyákra. Ez pedig sok veszéllyel jár. A legtöbb bajt a magasfeszültségi kábelek okozzák, de egyéb más veszély is leselkedik rájuk.


Mindig egy kicsit elszomorodom, amikor a vándormadaraink elmennek, azonban a fecskék, gólyák gyülekezése feledhetetlen, egyedi látványt nyújt, amit minden évben végig kísérek, és azzal megkezdődik a kedvenc évszakom, az ősz.


Kép és szöveg: Kelemen László

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés