
Napokon belül félmillió hazai sofőr kényszerül új kötelező gépjármű-biztosítást (RCA) vásárolni, mert hivatalból érvényét veszíti a csődbe ment City Insurance kötvénye. A Pénzügyi Felügyelet (ASF) arra figyelmezteti az érintetteket, hogy több százezer gépjármű kötelező biztosítása lejár május 11-én, és ne tévesszen meg senkit, hogy a papíron esetleg egy későbbi lejárási időpont van feltüntetve!
2022. május 04., 00:062022. május 04., 00:06
A legtöbb érintett autótulajdonost meglepetésként éri, hogy más biztosítót kell keresnie, és ha ezt nem teszi meg, akkor egyrészt 1000-2000 lej közötti összegre büntethető, másrészt ha balesetet okoz, meg kell térítenie a kárt, de azt is kockáztatja, hogy egy közúti ellenőrzés alkalmával a rendőr érvényes biztosítás hiányában bevonja az autó forgalmi engedélyét és rendszámtábláját – hívja fel a figyelmet Lőrincz Lehel. A sepsiszentgyörgyi Transilvania Bróker Biztosító ügyvezetője lapunknak elmondta: a biztosítási brókerek értesítik az ügyfeleiket, hogy lejár a biztosításuk érvényessége, és újat kell kötni. Lőrincz Lehel arra biztatja az érintetteket, hogy ha még hetekig vagy hónapokig érvényes lett volna a City Insurance-nél megkötött biztosításuk, akkor az állami garanciaalaptól mindenképpen igényeljék vissza a pénzüket!
A Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja, Birtalan József magyarázata szerint a bukaresti törvényszék február 9-én mondta ki a City Insurance csődjét, és a törvény szerint a csőd kimondásától számított kilencven nap elteltével a még érvényben levő biztosítások automatikusan megszűnnek. Számítások szerint jelenleg még 500-530 ezer citys kötvény van érvényben, hiszen a dömpingárakat kínáló City Insurance a csődbe jutásig piacvezetőnek számított.
A működési engedélye tavaly szeptemberi visszavonásakor több mint 3 millió érvényben levő RCA-szerződése volt, ám a kötvények jelentős része időközben magától lejárt. Bár a csődbe jutott biztosító ügyfelei az elmúlt időszakban felmondhatták volna a City Insurance-biztosítást, és a hátralévő időre visszakapták volna a befizetett pénzüket, ezzel a lehetőséggel szinte senki nem élt, mert drágábban kellett volna új RCA-t kötnie. Május 11-től viszont hivatalból érvényüket veszítik a kötvények, ám a hátralévő időre továbbra is vissza lehet igényelni a pénzt, magyarázta Birtalan József, aki arra biztatja az érintetteket, hogy igényeljék vissza a pénzüket a Biztosítási Garanciaalap (www.fgaromania.ro/) oldalán kitöltött űrlap révén.
Ahogyan tapasztalták, időközben elszálltak a kötelező gépjármű-biztosítások (RCA) árai, bár az utóbbi időben valamelyest mérséklődtek a díjszabások. Birtalan József szerint a biztosítótársaságok azt követően csökkentették az RCA-árakat, hogy a kormány kilátásba helyezte, 6 hónapra a jelenleg csak ajánlott referenciaáron befagyasztja az árakat. Lőrincz Lehel megerősítette: ők is tapasztalnak egy csekély mértékű árcsökkenést, amit annak tulajdonít, hogy újabb szereplők jelentek meg az RCA piacán, de még így is a tavalyi összeg legalább kétszeresét kell kifizetni egy kötelező biztosítási kötvényért.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!