2017. november 02., 00:172017. november 02., 00:17
Népesebb a Túlvilág, mint e földi! Az esztendő egyetlen napján aztán teszünk is valami tőlünk telhetőt – hogy sok ez, vagy kevés, ne mi legyünk, akik eldöntjük! –, élő virággal és koszorúkkal díszített szeretteink, számunkra ismerősek és ismeretlenek sírját, nyughelyét körülálljuk, imádkozunk értük hitünk szerint, gyertyát gyújtva emlékezünk rájuk. Érezzük, egy rövid időre újból sokan vagyunk, akik egybetartozunk. Jó, ha az ember nem felejt!
Igazán elárvultnak és magányosnak akkor érezhetnénk magunkat, ha ez az ünnepi alkalom sem lenne évente legalább egyszer. Adódhat eset ugyanis, amikor a véletlen úgy alakítja, hogy éppen a halottak napján van idegenben az ember, s látja, hogy ki-ki a temetőkertek felé tart, hogy a sírhelyeken lobog a gyertyaláng, csak ő maga az, kinek nincs hová mennie…
Felejthetetlen vers, költői remekmű is született ilyen valós helyzetből Kányádi Sándor műhelyében ezelőtt mintegy negyven évvel, Halottak napja Bécsben címmel, amelyben saját élményére támaszkodva fogalmazott meg egy felismerést a költő: „Mert a legárvább akinek/ még halottai sincsenek/ bora ecet könnye torma/ gyertyájának is csak korma/ álldogálhat egymagában/ kezében egy szál virággal/ mert a legárvább akinek/ még halottai sincsenek.”
Beláthatjuk, hogy ma sokakat, székelyföldi magyarokat is elfoghat ilyen fajta érzés, olyanokat, akik főleg Nyugaton, de a nagyvilág távolabbi pontjain is úgymond borukat ecetnek, könnyeiket tormának érzik, átélik tulajdonképpen, amit egykor a költő, hogy „legárvább akinek/ még halottai sincsenek.” Mert mondhatni nincs falu vagy falurész, ahonnan valaki egy nagyobb anyagi jövedelem reményében ne járta volna meg magát idegenben az utolsó negyed században. S akinek az időleges hiányát itthon a család többi tagja ne szenvedte volna meg!
Nehéz lenne okát adni ennek a társadalmi jelenségnek, habár az utóbbi száz–százötven évben több ilyen hullám is elérte s alaposan megtépázta még a legkisebb székelyföldi falvakat is. Minden egyes ilyen gazdasági jellegű népmozgás komoly kihívást jelent a társadalomtudósok számára, de van ennek a mostaninak éppen elég olyan vetülete is, amelyet a politikai élet cselekvő résztvevői kellene okosan, az egyes ember s a mi székelyföldi társadalmunk javára kiaknázzanak…
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!