És a nyugodt felnőttkor?

Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.

Szabó Barbara

2021. október 20., 00:012021. október 20., 00:01

A boldog gyermekkor. Olyan sokszor hallom mostanában ezt kismamáktól, anyukáktól. Szerintük egyik alappillére a boldog gyermekkornak az, ha hagyjuk a kicsit kibontakozni, kreatívan alkotni, nem szorítjuk korlátok közé, nem keseredünk el, ha letörölhetetlen filctollal írja a nevét a frissen lerakott parkettre. Elítélik a következetes, vagy éppen szigorú tanárokat, az ötven perces tanórákat, a jegyekkel való minősítést.

Azt mondják, minden ember addig jó szülő, amíg nincs gyereke. Valószínűleg velem is ez lehet. Nem akarok ítélkezni, sem ellentmondani, hiszen egyelőre fogalmam sincs ezekről a dolgokról. Viszont voltam gyerek, élénken él rengeteg emlék még a fejemben az iskoláséveimből. Gimnáziumban, líceumban, egyetemen hányszor meg hányszor éreztem, hogy az a jegy, amit a munkámra kaptam, nem igazságos. Láttam, hogy társaim sokkal kevesebb energiát öltek a tanulásba, esetleg puskáztak, másoltak, esetenként loptak, de mégis jobb jegyet kaptak, megdicsérték, piedesztálra helyezték őket. És igen, ilyenkor én is úgy éreztem, sokkal jobb lenne olyan oktatási rendszerben tanulni, ahol nem minősítik jegyekkel a diákok munkáját.

De nem viccből van ez úgy, ahogy. Ezekkel a tapasztalatokkal is megrángat a felnőtt élet éppen eléggé. Igazságtalanságokba botlunk úton-útfélen. Például, amikor hosszú perceken át állunk egy hivatalban sorban a pecsétért, és Ilonka kiszól a fülkéből a szomszédjának, hogy menjen nyugodtan előre, hiába csak most érkezett. Hát nem elborít a düh egy időre? Vagy, amikor az álommunkahelyeden a meghirdetett versenyvizsga kamu, hiszen már mindenki tudja, hogy a főnök veje tölti be az állást. Vagy amikor a felettesed a legkisebb botlásodat is úgy kezeli, mintha csődbe vitted volna a céged, a kollégádat meg megdicséri, ha hónapok után végre, egyetlen dolgot nem sikerült elrontania – nem érezzük ilyenkor mindannyian, hogy legszívesebben falnak futnánk, de legalábbis elutaznánk a legtávolabbi országba, hátrahagyva minden nehézséget?

Mert az élet bizony ilyen. És én úgy gondolom, minél hamarabb rájön egy gyerek, minél hamarabb hozzászokik, minél többször tapasztalja meg, annál boldogabb felnőtt lesz, ha kicsiként szeretnénk is megmenteni a fájdalomtól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés