
Az augusztus 12-éről 13-ára virradó éjszaka tetőzik a Perseida meteorraj, ekkor láthatjuk az éjszakai égbolton a legtöbb hullócsillagot - tájékoztat egy Facebook-bejegyzésben az Amiral Vasile Urseanu Csillagvizsgáló.
2021. augusztus 09., 14:272021. augusztus 09., 14:27
A szakemberek szerint augusztus 12-én, csütörtökön éjfél után érdemes az eget vizsgálni, ugyanis óránként 50-60 hullócsillagot is látni lehet majd. Azt tanácsolják, hogy a településektől, a fényszennyezéstől távol eső helyet válasszunk ehhez, szoktassuk a szemünket a sötéthez (ennek érdekében a mobiltelefonunk képernyőjére se pillantsunk rá), majd 30-40 percen keresztül kémleljük az eget szabad szemmel, nem számít, hogy milyen irányban. Kis szünetet követően ismét visszatérhetünk ehhez a tevékenységhez. Javaslatuk szerint legalább egy órát érdemes a megfigyelésre áldozni.
A Perseidák az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű hullást produkáló meteorraj, amely a Perseus csillagképről kapta a nevét, mivel ennek irányából sugárzódnak szét az apró darabkák. Népszerűsége pont annak köszönhető, hogy a nyári vakáció és a szabadságok idejére esik (július 17-e és augusztus 26-a közé), amikor az emberek több időt töltenek éjszaka a szabad ég alatt.
Meteorhullások akkor alakulnak ki, amikor a Föld áthalad egy üstökös vagy aszteroida törmeléksávján. A légkörbe belépő apró darabkák megsemmisülnek, és fényjelenségeket alakítanak ki. A mostani meteorrajt a 109P/Swift-Tuttle üstökös hozza létre, az objektumot 1862-ben fedezték fel.
(Agerpres)
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!