Anglia először döntős az Eb-n

Az angol válogatott lesz az olasz csapat ellenfele az Európa-bajnokság vasárnapi fináléjában, miután a második elődöntőben hosszabbítás után, egy vitatható tizenegyesből szerzett góllal nyert a dán együttes ellen a londoni Wembley Stadionban.

Székely Hírmondó

2021. július 09., 00:412021. július 09., 00:41

Anglia hosszabbítást követően 2–1 legyőzte Dániát a labdarúgó Európa-bajnokság nagy iramú, de kevés gólhelyzetet hozó szerda esti londoni elődöntőjében, és bejutott a vasárnapi fináléba, ahol Olaszországgal kell megküzdenie. Az ezúttal is hősiesen harcoló dánok Mikkel Damsgaard szabadrúgásból lőtt óriási góljával megszerezték a vezetést, az angolok tíz percen belül egyenlítettek Simon Kjaer öngóljával, majd a hosszabbításban Harry Kane – kihagyott tizenegyest követő – közeli lövésével kiharcolták a továbbjutást. Ezzel pedig megtört a jég: Anglia az 1966-ban megnyert világbajnokság után 55 évvel ismét nagy torna fináléjába jutott, és készülhet első Eb-döntőjére.

A labdarúgás „atyjának” tekintett angol nemzet 1968-ban Olaszországban, majd 1996-ban odahaza csak az elődöntőig jutott el, most viszont Gareth Southgate szövetségi kapitány elvezette a csapatot a döntőig. Az 50 éves szakvezető irányítása alatt szemmel láthatóan fejlődött a csapat, hiszen 2018-ban a negyedik helyen zártak a világbajnokságon (azelőtt 1990-ben játszott vb-elődöntőt Anglia), egy évvel később pedig bronzérmesek lettek a Nemzetek Ligája első kiírásában.

Érdekesség, hogy Európa-bajnokságon korábban még sohasem dőlt el ilyen sok (7) mérkőzés hosszabbítást követően (a tizenegyespárbajokat is beleszámítva), világbajnokságon is csak kétszer: 1990-ben és 2014-ben, egyaránt nyolc.

A döntő időpontja (július 11.) az olaszok számára lehet jó ómen, hiszen 1982-ben ezen a napon szerezték meg történetük harmadik világbajnoki címét. (A negyediket 2006-ban két nappal korábban, július 9-én húzták be). Amíg most szinte hibátlan teljesítménnyel jutottak a döntőbe, akkor nehézkesen indult a számukra a torna, hiszen három döntetlennel kezdtek a csoportban, és mindössze egyetlen gólon múlt a továbbjutásuk. A folytatásban aztán legyőzték a címvédő argentinokat (2–1) és a nagy esélyes brazilokat (3–2), majd az elődöntőben a lengyelek sem jelentettek akadályt (2–0), míg a fináléban a németek ellen bizonyultak jobbnak 3–1-re.

Az Olaszország–Anglia finálét vasárnap 22 órakor kezdik Londonban. Olasz–angol döntő még sosem volt nagy világversenyeken. Az olaszok harmadszor játszanak majd Eb-döntőt. Eddig csak egyszer, 1968-ban sikerült nyerniük, 2000-ben és 2012-ben elbukták. Anglia pedig történelmet írhat vasárnap este, az első Eb-győzelemmel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés