1938, Franciaország – Magyar ezüstérem!

Argentína nagyon pedálozott a FIFÁ-nál a döntő torna megrendezéséért, de Jules Rimet közbenjárására a franciák kapták a rendezési jogot, akik (a címvédő olaszokhoz hasonlóan) selejtező nélkül jutottak ki – egyébként összesen 26-an neveztek be a 16 helyre. Dél-Amerikából csak a brazilok neveztek, Ázsiából csak Holland-India (a mai Indonézia) – ők ellenfél nélkül jutottak ki a vb-re. Beleszólt a politika is: végül csak 15 együttes jelent meg, mert közben Németország bekebelezte Ausztriát, így a svédek játék nélkül jutottak tovább.

Katona Zoltán

2010. június 08., 12:332010. június 08., 12:33

Galéria
Csoportkör itt sem volt, egyenes kiesési rendszerben folyt a torna. Románia és Magyarország csapatai részt vettek, előbbi azonban kiesett az első körben: Kubával 3-3-at játszott a Barátky, Bindea és Dobay neve fémjelezte társaság, a megismételt mérkőzést 2-1-re elveszítette (itt is Dobay lőtte a románok gólját). A magyar csapat nagyon jól szerepelt ezen a világbajnokságon: Sárosi doktorék először Holland-Indiát verték el 6–0-ra (Kohut, Toldi, Sárosi dr. 2, Zsengellér 2), majd a Svájc elleni 2-0-ás győzelem (Sárosi dr., Zsengellér) már az elődöntőbe jutást jelentette. Olaszország ebben a körben 3–1-gyel kiejtette a házigazdákat, az „erőnyerő” svédek Kubát ütötték ki egy nyolcassal, Brazília Csehszlovákiával hosszabbítás után 1–1-et játszott, a megismételt meccsen pedig 2–1-re diadalmaskodott.

Az elődöntőben a svédek vezetteka magyarok ellen, de Zsengellér vezérletével 5–1-es magyar győzelem született (Jacobsson – öngól, Titkos, Zsengellér 2, Sárosi dr.), míg az olaszok 2–1-re verték a brazilokat. A bronzérmet a dél-amerikaiak szerezték meg, a kisdöntőt 4–2-re hozták a svédek ellenében, a torna gólkirálya is közülük került ki Leonidas személyében (8 góllal), megelőzve Zsengellért, aki hetet lőtt. Az olaszok négy évvel azelőtti csapatából már csak Giuseppe Meazza és Ferrari maradtak – a torna legjobb játékosának azonban Piola bizonyult, aki a döntőben két gólt is lőtt.

A magyar csapat addigi megszokott összeállítását meglepetésre kissé felforgatta dr. Dietz Károly szövetségi kapitány – nem játszott például a Ferencvárosban gólerős csatára, Toldi – ezt később sokan felrótták a magyar kapitánynak. Az olaszok viszont nagyon jól játszottak a párizsi döntőben: Colaussi már az első percekben beköszönt. Titkos gyorsan egyenlített, de ez a meccs a taljánokról szólt, eléggé sima győzelmet arattak a magyarok ellen. Sárosi még visszahozta a reményeket, de Piola pontot tett a meccsre. A magyar ezüstérem szépen csillogott, de ezt abban az időben nem értékelték nagyra. Azt viszont mindenki elismerte, hogy az olaszok jobb, korszerűbb focit játszottak és megérdemelten védték meg vb-címüket.

A döntő
1938 június 19., Párizs, Olympique de Colombes stadion, vezette: Capdeville (francia)
Olaszország – Magyarország 42 (31)
Olaszország: Olivieri - Foni, Rava - Serantoni, Andreolo, Locatelli - Biavati, Meazza, Piola, Ferrari, Colaussi.
Magyarország: Szabó - Polgár, Szalay - Bíró, Szűcs, Lázár - Sas, Vincze, Sárosi dr., Zsengellér, Titkos
gólszerzők: Colaussi (5., 35.), Piola (16., 82.), illetve Titkos (7.), Sárosi dr. (70.)

Hivatalos honlap: http://www.fifa.com/worldcup/archive/edition=5/index.html

Galéria

Sárosi dr. és Meazza, a két csapatkapitány kézfogása a döntő előtt

Galéria

A magyar csapat kerete az 1938-as vb-re

Galéria

A győztes olasz csapat, középen a kupával az edző, Vittorio Pozzo

Galéria

Meazza átveszi a Rimet-kupát

Galéria

Balra az olaszok, jobbra a magyarok

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei