Fotó: Farkas Antal
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöki tisztségét megpályázó Gheorghe Chivorchian szerdán Székelyudvarhelyen tartózkodott, ahol rövid előadása során bemutatta programját Hargita és Kovászna megyei sportvezetők, illetve klubelnökök előtt (Tamás Zoltán, a Hargita Megyei Labdarúgó-egyesület elnöke, Jakab Zoltán, az FK Székelyudvarhely elnöke, Gagiu Zsolt, az Infopress SE elnöke, László Béla, a Székelyudvarhelyi Vasas Femina elnöke, továbbá a Kovászna Megyei Labdarúgó-egyesület elnöke, Oláh József és titkára, Veres Lóránt).
2014. február 26., 17:392014. február 26., 17:39
2014. február 27., 14:442014. február 27., 14:44
A Ceahlăul Piatra Neamţ, a Bákói FCM és a Temesvári Poli futballcsapatának egykori vezetője múlt héten jelentette be, hogy indul a szövetség elnöki tisztségéért, Székelyudvarhelyen többször is elhangzott tőle, hogy a romániai labdarúgást alapjaiból kell újjáépíteni, sürgősen stratégiára, támogatásra, határozott menedzsmentre van szükség.
„Újra kell gondolni a román labdarúgást, a jelenlegi bajnokságokat át kell szervezni. Az 1. Liga tizenhat csapatból állna, közülük négyen esnének ki. A másodosztályt egy húszcsapatos csoportban kell elképzelni, innen a legjobb négy feljut, a legrosszabb négy pedig kiesik. A harmadosztályt is átszervezném, két-három éven belül legfeljebb 23 éves labdarúgók játszanának itt” – mondta. Az 58 éves, bákói születésű sportvezető kitért az utánpótlás fontosságára is, elképzelései szerint a felnőttcsapat nélküli Iskolás Sportklubok és a Sportiskolák által kinevelt játékosok továbbra is azok tulajdonai maradnak, így a „kiöregedő” labdarúgók nem ingyen távozhatókká, hanem leigazolhatókká válnak.
A megyei egyesületek mellett regionális labdarúgó-szövetségeket is létrehozna Chivorchian, ezzel is csökkentve a klubcsapatok kiadásait. A jelölt átszervezné a szövetség végrehajtó bizottságát, amelyben multinacionális cégek képviselői, vállalkozók, bankárok és jogászok kapnának helyet. Az általa javasolt új támogatási rendszerrel sokkal több pénz jutna el az alsóbb osztályokban szereplő csapatokhoz.
Chivorchian szerint az FRF technikai bizottságából nem hiányozhat a dicsőszentmártoni születésű Bölöni László, sem Mircea Lucescu, Cornel Dinu, Cosmin Olăroiu vagy Dan Petrescu. Az udvarhelyi megbeszélésen többen is javasolták, hogy Chivorchian az általa elképzelt technikai bizottságba vegye be Jakab Zoltánt, továbbá László Béla javaslatára az FRF elnökjelöltje elmondta, hogy megválasztása esetén újragondolja a női labdarúgás utánpótlásának felépítését is. Programja bemutatása végén még egyszer kihangsúlyozta, hogy csak úgy lehet előrelépni, ha átlátható és hihető lesz a román labdarúgás.
Tervei megvalósítása érdekében Gheorghe Chivorchiannak többek között a visszavonuló nagy előd, Mircea Sandu által támogatott Gheorghe Popescu egykori futballistát, játékosügynököt kell legyőznie az elnökválasztáson. Rajtuk kívül Vasile Avram, a játékvezetők testületének volt vezetője, Răzvan Burleanu minifocielnök, Marcel Puşcaş és Sorin Răducanu egykori labdarúgó, illetve Paul Zarna egyetemi tanár is megpályázza az FRF elnöki tisztségét. A választást a szövetség közgyűlésének március ötödikei ülésén tartják meg.
szóljon hozzá!