Fotó: Toró Attila
A csíksomlyói nyeregben minden július első szombatján összegyűlnek azok, akiknek fontosak a népi hagyományok. Az idei, július 3-án zajló Ezer Székely Leány napját Marosvásárhelyen is népszerűsítik – mégpedig képekben. Ádám Gyula csíkszeredai fotográfus megörökítette a rendezvényt, a képeiből készült kiállítás pedig most a Kultúrpalota ódon falait díszíti.
2010. május 17., 13:052010. május 17., 13:05
Fotó: Toró Attila
Az Ezer Székely Leány Napja a székely népviselet, néptánc és népzene évente megszervezett hagyományőrző találkozója. „Az első találkozót Domokos Pál Péter biztatásásra annak idején a Katolikus Nőszövetség tagjai kezdeményezték azoknak a székely lányoknak, akik a nagyvárosokban szolgáltak. A találkozó célja az volt, hogy a kultúrájukat, néphagyományukat, táncukat, éneküket és azt a tartást, amit otthonról vittek, ne veszítsék el” – elevenítette fel a kezdeti célokat a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója, Ferencz Angéla. Nem véletlen, hogy a „Hitében erős, erkölcsében tiszta és önazonosságában szilárd ifjúságot akarunk” kijelentés lett a rendezvény mottója.
Az 1931-es első rendezvény után néhány évig még sikerült megszervezni a találkozókat, majd 1990-ben elevenítették fel újra. A kommunista időszak kényszerszünete után is a nemzeti közösséghez való ragaszkodás ünnepeként kelt életre az Ezer Székely Leány napja, megőrizve eredeti hagyományápoló szerepét. Azóta töretlenül megtelik népi ruhát viselő emberekkel a csíksomlyói nyereg. A 2010-es találkozó július 3-án lesz.
A Székelyföld Napok egyik eseményeként nyitották meg hétvégén Marosvásárhelyen Ádám Gyula kiállítását, amelyet a múlt évi rendezvényen örökített meg a csíkszeredai fotós. Megerősítve a rendezvény elindítóinak szándékát, az Ezer Székely Leány Napját bemutató fotókiállítással kívánják népszerűsíteni a székely népviselet, néphagyomány megőrzésének legismertebb ünnepét.
Ádám Gyula fotói igazi bepillantást nyújtanak a ma élő néphagyományba. A csíkszeredai fotós képeivel végigkísérhetjük az Ezer Székely Leány Napja rendezvényét. A művész ugyanis igazi dokumentarista fotós, akinek a szülőföld szeretete és az itt élő emberekhez való kötődése is kitűnik a képeiből.
Nem csak hozzánk hozták el a kiállítást, Ádám Gyula képei igazi vándortárlatként már sok-sok települést bejártak, és még nincs megállás. Az Ezer Székely Leány Napját bemutató fotókiállítás május 18-áig látható a marosvásárhelyi Kultúrpalota előcsarnokában.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.