Fotó: Boda L. Gergely
A hóval borított vidéken a kora délutáni csendet a csengettyűvel szaladgáló gyermeksereg verte fel. Mindenhova bekopogtak, és ha szívesen fogadták őket, keresztet rajzoltak a kapura, ajtófélfára, jelezve jöhet a házszentelő pap. Az ünneplőbe öltözött katolikus plébános két ministránssal, a kántorral, gondnokkal és két egyházfival járt, meglátogatva a helyi közösség minden családját.
2010. január 06., 17:322010. január 06., 17:32
2010. január 06., 18:152010. január 06., 18:15
Fotó: Boda L. Gergely
A hagyományok megőrzéséről, tánctáborairól és szalmafonásban jártas asszonyairól ismert Jobbágytelkén Mihály József jobbágytelki plébánossal beszélgettünk. Mint elmondta, ebben az erős katolikus közösségben az év eleji házszentelés nagy élmény, igazi ünnep. A hagyománynak megfelelően a kántor énekléssel köszönti a ház lakóit, arra szólítva fel őket, hogy mondjanak dicséretet Jézusnak, a Megváltónak. Majd a pap Isten áldását kéri a házra, a családra. Ezt követően szentelt vízzel, és Jobbágytelkén hagyományosan még tömjénnel is megszórják, megfüstölik a házat, mintegy megtisztítva, megáldva azt. Közben az ajtófélfára krétával felírják a három napkeleti bölcs nevének kezdőbetűjét és az évszámot: G M B 2010. Mint Mihály József plébános elmondta: a legmeghatóbb pillanat, amikor a családtagok tiszteletből megcsókolják a szent keresztet, amely által Isten házhoz jött.
Fotó: Boda L. Gergely
A Vásárhelyi Hírlap csütörtöki lapszámából azt is megtudhatják, hogy miért tartják fontosnak a jobbágytelki katolikus hívek a házszentelést. De arról is írunk, hogy a helybéliek szerint mit jelent még az ajtófélfára, házszenteléskor felírt G M B 2010.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.