Hirdetés
Hirdetés

Víz nélkül, huszonöt macskával: egy csíkszeredai nő életmódja megkeseríti a körülötte lévők mindennapjait

Ki és be. Létra biztosítja a garzonlakásban élő 25 macska szabad mozgását •  Fotó: Pinti Attila

Ki és be. Létra biztosítja a garzonlakásban élő 25 macska szabad mozgását

Fotó: Pinti Attila

Mintegy 25 macskát tart egy garzonlakásban, nem használja a vezetékes vizet, nem engedi, hogy gázellenőrzést tartsanak nála, veszekedik és fenyegetőzik egy Kalász negyedben lakó nő. A szomszédok már nem bírják elviselni az orrfacsaró bűzt, a folyamatos konfliktusokat, és elkeseredettek, mert a számos leadott panasz után sem enyhült a hosszú évek óta fennálló probléma. A hatóságok szeretnének segíteni, de meg van kötve a kezük.

Iszlai Katalin

2021. augusztus 08., 09:052021. augusztus 08., 09:05

Végső elkeseredésében fordult szerkesztőségünkhöz a csíkszeredai Hunyadi János utca egyik tömbházának lakóközössége, amelynek életét évek óta megkeseríti egyik szomszédjuk. A helyzet egy másik csíkszeredai esetre emlékeztet, amelyről a korábbi években többször is beszámoltunk: a Penge tömbházként ismert toronyházban is sok macskát tart a lakásában egy nő. A Hunyadi János utcai eset viszont ennél sokkal súlyosabb. A lépcsőházfelelős elmondása szerint amióta betölti ezt a pozíciót, azaz 2015 óta minden évben panaszt továbbított többek között a polgármesteri hivatal, a rendőrség, a prefektusi hivatal, az állat- és a közegészségügyi igazgatóságok irányába, de előrelépés azóta sem történt.

Többrétű probléma

Az eset részleteivel kapcsolatban elmondta, több tényezőből álló problémáról van szó.

Hirdetés

Az egyik legfőbb gond az, hogy a nő – aki egyébként lányával él a garzonlakásban – mintegy 25 macskát tart, emiatt pedig elviselhetetlen szag terjed a teljes tömbházban, a lakók már szellőztetni sem tudnak. A macskáknak egyébként külön létra van építve, hogy szabadon járhassanak ki-be a lakásból. Emellett a bogarak is elszaporodtak a tömbházban.

További problémát jelent, hogy a nő a macskákon kívül szinte semmi másra nem hajlandó költeni, így a lakásában lévő csapok és a WC-tartály meghibásodását követően nem cserélte le ezeket, ezáltal hosszú idő óta nem használja a vezetékes vizet. Ehelyett mintegy két éve a közeli temetőben lévő szabadtéri vízcsaptól hordja a vizet,

gyakran a tömbház mellett lévő játszótéren mosakodik, a székletét pedig rendszeresen kidobja az ablakon.

Nemrég ráadásul elrepedt egy vízvezeték a lakásában, ami miatt a teljes tömbházban le kellett zárni a szolgáltatást. A tömbházfelelős felszólította egy új vízcső vásárlására, de mivel ezt is elutasította, végül csak nála zárták el a csapokat, hogy a többi lakó számára biztosíthassák a szolgáltatást.

Aggasztja a közösséget továbbá az is, hogy a nő 12 éve nem engedte be a lakásába a gázellenőrzéseket végzőket.

Emellett számos lomot behord a lakásába a könyékbeli szemetesekből, a lányával rendszeresen veszekednek, zajonganak éjszaka, és ha a lakók bármit szóvá tesznek, meg is fenyegeti őket, egyebek mellett azzal, hogy betöri az ablakukat. „Szörnyű helyzetben vagyunk. Mindent megpróbáltunk, de sehonnan sem kaptunk segítséget, és már nem tudjuk, mit csináljunk. A szagtól nem tudunk szuszogni, fulladunk meg, és pihenni sem lehet. Meddig kell még ezt tűrjük? Itt kell megbolonduljunk a saját házunkban?” – tette fel az elkeseredett kérdéseket a lépcsőházfelelős.

Szűkösek a lehetőségek

Mint kiderült, a problémáról mindenhol tudnak, de tenni nem sokat lehet ellene, mert a hatóságok lehetőségei is igencsak korlátozottak. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott: ez egy régi probléma, amelyre többször is felhívták már a figyelmet, de ők maguk nem tudnak mit tenni, mivel nincs joguk belépni a lakásba.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Többször is jártunk már a helyszínen a polgármesteri hivatal illetékeseivel, akik felszólították a nőt a helyzet rendezésére, de ez egy óriási kínlódás. Kilakoltatni nem lehet, ahogy abba sem szólhat senki bele, hogy valaki mit tárol vagy tart a saját lakásában. Ha a lakók arra gyanakodnak, hogy a nőnek valamilyen pszichés problémája van, azt igazolni kellene, de nagy valószínűleg a kivizsgálást sem vállalná.

Idézet
Az emberi jogok védelme nagyon fontos, de bizonyos helyzetekben ez korlátozza a hatóságok közbenjárását. Senkit sem lehet erőszakkal kezelni, csak akkor, ha veszélyt jelent másokra nézve.

A környékbeli lakóknak ez egy nagy probléma, és együtt is érzek velük, de egyszerűen nem tudunk lépni, meg van kötve a kezünk” – magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette:

a fenyegetőzés kapcsán, ha van rá bizonyíték, el lehet indítani egy bűnügyi eljárást, ahogyan a nemrég elfogadott szagtörvény is jó alapot jelenthet, de a valóság az, hogy ezek több éves folyamatok lehetnek, és kevés az esélye, hogy a lakók elérik, amit szeretnének.

„Minden jóakarat ellenére elég szűkösek a lehetőségek. A társas együttélés feltételezi a megfelelő kapcsolatokat. Ha ezek elmérgesednek, azt nehéz kezelni. Ha valamilyen kihágás adódik, a rendszer megpróbálja az illetőt visszaterelni az elvárt társadalmi normák közé, de az eszközök nagyon korlátozottak, mert az emberi szabadságjogok mindig szembeállíthatóak bármilyen hatósági intézkedéssel” – mutatott rá.

Közös akcióra lenne szükség

A rendőrség számára sem ismeretlen a probléma, sokat viszont ők sem tudnak tenni. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjének elmondása szerint az előírások szerint

csak akkor kobozhatók el az állatok, ha nem gondoskodnak róluk megfelelően. Ebben az esetben viszont ez nem bizonyosodott be, az állategészségügyi igazgatóság vizsgálatai alapján ugyanis a nő ellátja a macskákat.

Ettől függetlenül a hatóság tervezi, hogy a közeljövőben újabb ellenőrzést tart a helyszínen. Filip leszögezte: az ő álláspontjuk szerint is tenni kell valamit az ügyben. „Talán egy közös akcióra lenne szükség. Ha bárki kéri a segítségünket, legyen az a polgármesteri hivatal, az állat- vagy a közegészségügyi igazgatóság, azonnal válaszolunk, segítünk, amiben tudunk, de különállóan nem tudunk mit tenni. Bonyolult a helyzet” – ismerte el a szóvivő is. Arra is kitért, érdemben csak akkor tudnak fellépni, ha valamilyen kihágást vagy bűncselekményt követ el a nő, amíg viszont nincs bizonyíték a törvény megszegésére, nehéz lépéseket tenni. Keresik viszont a megoldásokat, mert biztosítani szeretnék, hogy a tömbház lakói nyugodt és tiszta környezetben élhessenek.

Fogjon össze a közösség

Az önkormányzat sem tudja, mi lehetne a megoldás a kényes kérdésben. Bors Béla alpolgármester jó ötletnek tartja a rendőrség azon felvetését, hogy a különböző intézmények összehangolt akciójaként keressék fel a hölgyet, bízva abban, hogy így hatni tudnának rá. Amennyiben viszont nem engedi be őket a lakásba vagy nem nyitott a változtatásra, csak a jogi út vagy a beletörődés marad a lakók számára, mivel a polgármesteri hivatal sem tud egyebet tenni.

Idézet
Ez egy elég keszekusza helyzet. A panaszok mind jogosak, de a polgármesteri hivatal nem kötelezhet arra senkit, hogy egy szolgáltatást igénybe vegyen. Őszintén szólva ötletem sincs, hogy mi lenne a helyes döntés.

Jogi eszközeink nincsenek a közbelépésre. Annak lehet hathatós eredménye, ha a lakóközösség összefog. Ahhoz, hogy egy probléma a megoldás felé tudjon haladni, minél több bizonyíték kell. Ehhez minél több panaszt, feljelentést kell tenni olyan sok intézményhez, amennyihez csak lehet. Legutolsó megoldásként be kell perelni a hölgyet” – javasolta az alpolgármester. Megpróbáltuk elérni az ügyben érintett nőt is, azonban nem nyitott ajtót.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 13., péntek

Kirúgják azokat az állami szektorban dolgozó orvosokat, akik munkaidejük alatt magánpraxisban is dolgoznak

Felbontják a munkaszerződését azoknak az állami egészségügyi intézményekben alkalmazott orvosoknak, akiket tetten érnek, amint munkaidőben a magánszektorban dolgoznak – jelentette ki pénteken Temesváron Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Kirúgják azokat az állami szektorban dolgozó orvosokat, akik munkaidejük alatt magánpraxisban is dolgoznak
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Bolojan: Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát egy NATO-n keresztül finanszírozott program keretében.

Bolojan: Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát
2026. február 13., péntek

Bolojan jövő héten elfogadtatná a közigazgatási reformcsomagot

A kormánynak jövő héten el kellene fogadnia a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan jövő héten elfogadtatná a közigazgatási reformcsomagot
2026. február 13., péntek

Bevetésre igyekvő tűzoltót bírságoltak meg, mert nem adott elsőbbséget

Tűzesethez riasztott önkéntes tűzoltót bírságolt meg Galați megyében a rendőrség, amiért nem adott elsőbbséget az ugyanahhoz a tűzesethez igyekvő rendőrautónak – közölte pénteken a DCNews.ro hírportál.

Bevetésre igyekvő tűzoltót bírságoltak meg, mert nem adott elsőbbséget
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Bolojan szerint átmeneti a gazdasági visszaesés, az év második felében jöhet a fordulat

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az idei év a gazdaság „helyreigazításának” időszaka lesz, és az eddig elfogadott, illetve a következő hónapokban bevezetendő intézkedések hatása az év második felében válhat érzékelhetővé.

Bolojan szerint átmeneti a gazdasági visszaesés, az év második felében jöhet a fordulat
2026. február 13., péntek

Több mint 90 bírság és közel 423 köbméter elkobzott fa – nagyszabású ellenőrzések zajlottak Hargita megyében

Nagyszabású ellenőrzést tartott csütörtökön a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a térségben: az akció alkalmával 93 bírságot szabtak ki, és összesen 422,72 köbméter faanyagot koboztak el, mintegy 76 ezer lej értékben.

Több mint 90 bírság és közel 423 köbméter elkobzott fa – nagyszabású ellenőrzések zajlottak Hargita megyében
2026. február 13., péntek

Ciolacu szerint Bolojan szépíti a gazdasági adatokat

Marcel Ciolacu volt miniszterelnök „durva manipulációnak” nevezte pénteken a statisztikai intézet (INS) 2024-re vonatkozó adatait, és azt állította, hogy a számok utólagos „kozmetikázása” a jelenlegi kormányfő „kétségbeesését” tükrözi.

Ciolacu szerint Bolojan szépíti a gazdasági adatokat
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Bolojan a technikai recesszióról: ez az átállás ára

Az átmeneti technikai recesszió a szilárd alapokon álló gazdaságra való áttérés előre látható és elkerülhetetlen járulékos költségei közé tartozik – közölte pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan a technikai recesszióról: ez az átállás ára
2026. február 13., péntek

Tánczos Barna szerint politikai szempontból nehéz viselni ezt a terhet, de vinni kell

Bonyolult időszakot élünk, és politikai szempontból meglehetősen nehéz viselni ezt a terhet – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtök este az Europa FM rádió adásában. Azt mondta, a koalícióból való kilépés kérdése nem merült fel.

Tánczos Barna szerint politikai szempontból nehéz viselni ezt a terhet, de vinni kell
2026. február 13., péntek

Technikai recesszióban a román gazdaság

Tavaly 2024-hez képest 0,6 százalékkal nőtt a román gazdaság, de technikai recesszióban zárta az évet, miután a harmadik negyedév után a negyedik trimeszterben is csökkent a bruttó hazai termék (GDP) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.

Technikai recesszióban a román gazdaság
Technikai recesszióban a román gazdaság
2026. február 13., péntek

Technikai recesszióban a román gazdaság

Hirdetés