A városháza épületének számlái is terítékre kerültek
Fotó: Pinti Attila
Tíz végrehajtási eljárást indított januárban a gyergyószentmiklósi Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) a polgármesteri hivatal ellen, a vállalat kényszervégrehajtást kért a ki nem fizetett számlák értékének felhajtására. Vannak ezek között olyan számlák, amelyek 2020 előttiek, de a többségük 2021–2022-ben kiállított távhő- és ivóvíz-, illetve csatornaszolgáltatási számlákra vonatkozik.
2023. február 09., 10:452023. február 09., 10:45
A Gyergyószentmiklósi Bíróság meg is hozta a döntéseket. Mindegyik esetben ugyanaz a végzés született: a HVCSK kereseteit megalapozottnak találták, a gyergyószentmiklósi városháza kényszervégrehajtásra kerül.
A bíróság által közzétett döntések szövegéből kiderül, hogy két eljárás szólt korábbi, még 2019-es időszakra vonatkozó közműszámlákról, amelyek 872, illetve 949 lejes értéket jelentenek. A többi pedig az elmúlt két évben kiállított számlákra vonatkozik. Mindezek az önkormányzathoz tartozó, különböző munkapontokon használt szolgáltatásokat takarják. Az értékük változó.
amely a bírósági döntés szerint a Szabadság tér 27. szám alatti ingatlan, azaz a polgármesteri hivatal épületének fűtés-, ivóvíz- és csatornázási számláját jelenti 2021 szeptemberétől 2022 októberéig.
Mivel a bíróság az összes szóban forgó esetben úgy ítélte meg, hogy a város nem fizetett időben a szolgáltatásokért, a HVCSK követelése végrehajtási eljárás alá kerül.
A HVCSK által indított folyamatokkal kapcsolatosan Csergő Tibor polgármester legutóbbi sajtótájékoztatóján is hangzottak el kérdések. Csergő akkor úgy reagált, hogy még mindig esnek ki csontvázak a szekrényből, és hogy 2020 előtti ki nem fizetett számlákról van szó. Felvetésünkre, hogy ezeknél újabbak is vannak, azt mondta, hogy szerinte nincsenek ilyenek.
Szerdán küldött kérdéseinkre a városháza szóvivője megerősítette, hogy a HVCSK kényszervégrehajtást kért az önkormányzattól, hiszen az előzetes egyeztetések során arra a megállapodásra jutottak, hogy ily módon lehetne hatékonyan rendezni a 2020 előtti, kifizetetlen, felhalmozott számlákat. Hozzátette, hogy időközben valóban született bírósági döntés, amely a korábban megbeszéltekkel ellentétben a 2021–2022-es számlákat foglalja magába, épp ezért jelen pillanatban a polgármesteri hivatal jogi osztálya dolgozik az ügyön, hiszen az említett számlákat a hivatal már rendezte a szolgáltató fele.
A HVCSK szóvivőjétől a következő választ kaptuk a kérdésünkre:
„Régi, még 2017-ig is visszamenő, esetenként az önkormányzatnál fel nem könyvelt számlákról van szó és – mint minden elmaradt kifizetés esetén – a HVCSK kérte a végrehajtást. Ezt tesszük és fogjuk tenni minden egyes ügyfél esetében is.
A két intézmény közötti egyeztetések alapján a helyzet tisztázására törekszik a polgármesteri hivatal is, ennek a folyamatnak az első lépéseit tette meg a közmű, a további szükséges lépések pedig majd a hivataltól várhatók”.
A választ követően visszakérdeztünk az újabb, azaz múlt évi számlákról szóló eljárásokra. Ezekkel kapcsolatban a HVCSK ezt közölte: „Minden 45 napnál régebbi elmaradást végrehajtóhoz adtunk, jogi- és magánszemélyeket egyaránt. Ez egy újabb kísérlet a kintlévőségek behajtására.”
Az eljárások fellebbezésére nincs mód, de a végrehajtási eljárás megtámadásán dolgozik a városháza jogi osztálya, hiszen amint a szóvivő közölte, olyan számlák értéke is végrehajtás alá került, amelyeket már rendezett a polgármesteri hivatal.
A végrehajtási eljárás lefolytatása Péter István végrehajtó feladata a bírósági döntések értelmében. Megkeresésünkre válaszolva elmondta, hogy az eljárás első szakasza ugyanaz, mint bármilyen hasonló folyamat esetén. Felszólítást intéznek a városházához, és amennyiben annak van erre pénze, akkor megtörténik az adósság rendezése. Amennyiben nincs, akkor hat hónap áll az önkormányzat rendelkezésére, hogy kiegészítse a költségvetését ezzel az összeggel. Az nem történhet meg, hogy emiatt zárolják a város számláit – szögezte le Péter István.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
szóljon hozzá!