
Megegyeztek: tavasztól őszig szabadon lehetnek az Éltetőkút utcában tartott lovak, ha távol tartják azokat a lakónegyedtől. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megrongált személyautók, letaposott zöldövezet, állati ürülék szanaszét – évek óta problémát okoznak a szabadon engedett lovak a székelyudvarhelyi Cserehát lakótelepen. A helyzet az utóbbi időszakban ugyan javult, az elmúlt hétvégén azonban az Éltetőkút utcán pusztult el egy jószág.
2021. március 09., 08:422021. március 09., 08:42
Gyakran szabadon csatangolnak az Éltetőkút utcai lovak: hogy pontosan hány állatról van szó, nem tudni, a szélnek eresztett jószágok gazdái rendszerint csak akkor – vagy akkor sem – kerülnek elő, ha kár történik. Az elmúlt hétvégén az utca alsó végében múlott ki egy elkószált jószág, az esetet többen is közzé tették a közösségi oldalon.
Szemtanúk szerint gondatlanság miatt pusztult el a ló, amelyet gazdái igyekeztek hazaterelni az Éltetőkút utcába. A helyszínre az állami és a helyi rendőrség is kiszállt. Ezúttal azonban nem állatkínzásról vagy -bántalmazásról van szó, hangsúlyozta a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. Gheorghe Filip kifejtette lapunknak:
„Mindettől függetlenül büntetést kapott a tulajdonos, hiszen nem tudta igazolni az állat származási helyét, sem azt, hogy mikor vásárolta” – tette hozzá az illetékes. A székelyudvarhelyiek felháborodása mindezek ellenére nem alaptalan, hiszen évek óta problémát jelentenek a környéken csatangoló lovak.
„Évekig gond volt a lovakkal: rendszerint éjjel jelentek meg, letaposták a zöldövezetet és összepiszkították az utcákat. Többször fordult elő, hogy parkoló autók visszapillantó tükrét törték le vagy a nyakukba akasztott lánccal tettek kárt gépjárművekben. Olyan is megesett, hogy a helyi rendőrség begyűjtötte az állatokat, és a Papkert elkertelt részére terelték. A tulajdonosaik innen lopták azokat vissza a következő éjjel” – elevenítette fel Dobai István. A Csereháti Bérlők Egyesületének elnökétől megtudtuk,
– mondta el az egyesületi elnök, megjegyezve azonban, hogy az állatok továbbra is az Éltetőkút utca körüli mezőn csatangolnak.
A hideg évszakban ritkán fordult elő, de tavasztól gyakoribbak a csereháti, elszabadult lovakkal kapcsolatos bejelentések: a székelyudvarhelyi helyi rendőrség munkatársai ilyenkor gyakrabban járőröznek a környéken, hisz az eddigi igyekezeteik ellenére nem tudták jobb belátásra bírni az állattartókat.
„Az ilyen eseteket sajnos nem tudjuk teljes mértékben kizárni: köztudomású, hogy milyen körülmények között élnek ott az érintettek, hogyan foglalkoznak az állataikkal. Teljesen biztos, hogy még lesznek ilyen esetek, így arra kérjük a cserehátiakat, ha ez előfordul, hívják az egységünket” – hangsúlyozta László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás