Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Március folyamán ismét a nagyközönség számára nyitott rendezvényekkel jelentkezik a Kézdivásárhelyi Waldorf Egyesület. Kézdivásárhelyre látogat Forgács Erzsébet, a szadai Meseház Waldorf Óvoda nyugdíjas fejlesztőpedagógusa, az erdélyi Waldorf-kezdeményezések egyik állandó magyarországi meghívottja, aki két előadást is tart az alternatív oktatási módszerről.
2023. március 16., 15:172023. március 16., 15:17
Forgács Erzsébet a magyarországi Waldorf-mozgalom úttörői közé tartozik, részt vett a gödöllői Waldorf óvoda és iskola megalapításában. Több évtizedes munkássága során dolgozott tanítóként, hat évig gyermekpszichiátrián végzett terápiás munkát. Az évtizedek során szociológusi diplomája mellett Waldorf-tanári képesítést szerzett, amelyet számos továbbképzéssel egészített ki, gyógypedagógiától meseterápiáig terjedő témakörökben.
A gyermek egészséges fejlődése című előadást március 21-én 17 órától tartja a Kosztándi Képtárban, a másodikat egy hétre rá, március 28-án 17 órától ugyanott, Egyszer volt, hol nem volt... avagy hogyan meséljünk? címmel. A szervezők várják mindazokat a szülőket, nagyszülőket, pedagógusokat és érdeklődőket, akik szeretnének többet megtudni a Waldorf-pedagógiáról. A rendezvény nyitott és önkéntes támogatáson alapul: a résztvevők adományait becsületkasszába várják. Az esemény része a tavaly decemberben elkezdett, a Waldorf-pedagógiáról szóló kézdivásárhelyi előadás-sorozatnak.
A Waldorf-oktatás alapját a mozgáson keresztül történő tapasztalatszerzés, a kézzel végzett, finommotorikát fejlesztő tevékenységek, a kézművesség, kézimunka, mozgásos játékok képezik, ezekre épül minden más tudásforma. Kézdivásárhelyen 2020-ban indult el az első Waldorf-óvodai csoport, jelenleg két óvodai csoport működik a Bóbita Óvodában (volt 2-es Számú Óvoda, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium keretében).
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!