Új szabály: nem lehet ezentúl kicsapni a diákot

Az eltanácsolás eddig is egy kényszermegoldás volt a tanintézmények esetében •  Fotó: Haáz Vince

Az eltanácsolás eddig is egy kényszermegoldás volt a tanintézmények esetében

Fotó: Haáz Vince

Az idei tanévtől nem lehet már kicsapni a diákokat az iskolából, a szabályzatot a tanulók oktatási jogával magyarázzák, amely alkotmányban rögzített. Vannak iskolaigazgatók, akik hiányolják ezt a fegyelmezési eljárást a lehetőségek tárából, még akkor is, ha nem túl gyakran éltek vele. Mások azt nehezményezik, hogy a szabály mellé nem járnak módszertani, szervezési megoldások. Vagyis olyan lehetőségek, amelyekkel a sorozatos szabályszegő tanulók nevelhetők vagy a konfliktusok könnyebben kezelhetők.

Szász Cs. Emese

2022. október 16., 22:022022. október 16., 22:02

Az új tanév egyik újdonsága, hogy nem lehet már kicsapni, eltanácsolni a diákokat az iskolából, mivel az oktatáshoz való jog alkotmányos jog. Ez az iskolai oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzatban (ROFUIP) szerepel, amely kimondja, hogy

egy diákot az oktatásból kizárni csak a középiskola után lehetséges.

Van, amikor hiányzik

Nem volt ez mindig így, hiszen évekkel ezelőtt gyakran fenyegethették a tanárok, osztályfőnökök kicsapással a sorozatos szabályszegő, kezelhetetlen diákokat, a törvénykezés azonban folyamatosan változott:

míg korábban 5–8. osztályban is volt olyan lehetőség, amely alapján eltanácsolhatták a gyermeket, az elmúlt években ez sem létezett, csupán 10. osztály után küldhették el a diákot, mert addig kötelező az oktatás.

Körtesi Sándor, a marosvásárhelyi 7-es számú Általános Iskola igazgatója a Székelyhonnak elmondta, hogy a 2011-es tanügyi törvény óta az általános iskolákban már nem szabadott elküldeni tanulókat, pedig időnként érzik ennek hiányát.

Idézet
A gyerekek szembekacagnak, hogyha azt mondom, hogy vigyázz, mert ha nem viselkedsz, kereshetsz másik iskolát magadnak. Ők ugyanis tisztában vannak azzal, hogy nem lehet kitenni őket, szabad iskolaválasztási joguk van, addig maradnak az intézményben, ameddig akarnak

– magyarázta az iskolaigazgató, aki szerint a pedagógusok és az iskolák lehetőségei nagyon korlátozottak, ha fegyelmi kérdésekről van szó. Megvannak a lépések:

egy szabályszegő gyerek előbb szóbeli figyelmeztetést kap, utána írásbelit, aztán magaviseleti jegy levonásával és az ösztöndíja megvonásával is büntethetik –amennyiben jogosult erre.

Emellett áthelyezhetik párhuzamos osztályba, ha van ilyen az iskolában. A legsúlyosabb büntetés, amivel élhetnek, hogy három napig nem vehet részt a diák az oktatásban, de ott kell lennie az iskolában, és különböző feladatokat kap.

Idézet
Erre az utóbbira egyszer volt példánk, pár éve, amikor egy gyerekkel tényleg nem lehetett mit kezdeni, mert lopott az iskolában, verekedett, illetlen volt a tanárokkal, és semmi eszköz nem fogott rajta. Ez a diák három napig nem vehetett részt az oktatásban, de nagyon meg kellett gondoljuk, hogy milyen feladatot adunk, mert ha szemétszedés lesz az, akkor az megszégyenítésnek minősül, így ezt nem lehetett. Mi azt találtuk ki, hogy a könyvtárban ellenőrizze, hogy a könyvek ábécésorrendben vannak-e. A gyermek azonban élvezte, szerette volna, ha hosszabbodik a büntetése

– mesélte az igazgató, aki szerint bizony vannak nagyon ritkán olyan esetek, amikor egy-egy tanulóval semmiképp sem lehet bírni, amikor

sorozatos fegyelmi problémák esetén bizony hiányzik az eszköztárukból az eltanácsolás lehetősége.

Ritkán alkalmazták eddig is

Csíki Zsolt, a marosvásárhelyi Szász Adalbert Sportiskola igazgatója bár eddig is megtehette volna a 11-12. osztályosokkal, nem élt a kicsapás lehetőségével. Úgy véli, hogy a tanintézményükbe fegyelmezettebb diákok járnak, hiszen másként nem is lehetnének élsportolók. Kisebb fegyelmi ügyek szoktak lenni csak a sportiskolában, amelyet eddig is megoldottak – drasztikus módszerek nélkül.

Idézet
Nálunk az eltanácsolás akkor lép életbe, ha nem felel meg sportból a gyerek, vagy lemarad, vagy sérülés miatt kénytelen másik iskolát választani. Az iskolaszabályzatban pedig benne is van, hogy ha hatosnál kisebb jegye van sportból, akkor más iskolát kell keresnie

– mutatott rá Csíki Zsolt. Hozzátette, hogy az iskolai fegyelem a járványidőszak miatt mintha náluk is meglazult volna, de lassan visszatérnek a rendes kerékvágásba; legtöbb problémájuk amúgy a hiányzások miatt akad.

Ha valaki összegyűjt tíz igazolatlan hiányzást, annak bizony levonják egy jeggyel a magaviseletét.

Tízévente egyszer, ha tanácsoltak el diákokat a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumból, így a változtatás nem érinti lényegesen a tanintézményt – vélekedett megkeresésünkre Laczkó György iskolaigazgató. Azt azonban elismeri ő is, hogy

egyre nehezebb zöld ágra vergődni tanulókkal, szülőkkel, amit jól példáz az is, hogy egyre nehezebb osztályfőnököket találni.

„Míg régen az a tanár volt megsértődve, aki nem lett osztályfőnök, most alig találunk. Egyszerűen nem akarnak bajlódni vele, még akkor sem, ha plusz pénz jár érte” – mutatott rá a gimnázium vezetője. Hozzátette, náluk „szokásos” fegyelmi gondok szoktak adódni: cigarettázás, késés, lógás – talán ez a három leggyakoribb vétség, amelyeket szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetés követ, majd esetleg a magaviselet levonása is, ha ez gyakran előfordul.

A szabály mellé lehetőségek is kellenének

Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) szakmai alelnöke egyetért azzal, hogy a diákoknak minden körülmény között joga van az oktatáshoz, de úgy véli, hogy nevelési kérdéseket nehéz szabályalkotással megoldani. „Azon a véleményen vagyok, hogy egy intézkedés, módosítás ne álljon meg a szabályalkotás szintjén. A diák oktatáshoz való joga szent és sérthetetlen, ez rendben is van, ellenben a közoktatási rendszernek arra is kell »gondolnia«, hogy neveléssel kapcsolatos lehetőségeket biztosítson a tanintézmények számára is.

Idézet
Nem elég, leszabályozni, hogy diákot kicsapni nem lehet, meg kell teremteni azokat a feltételeket is, amelyek között alkalmazható ez a szabály, amelyek támogatják az iskolai nevelő munkát, eszközöket biztosítanak a konfliktusmegoldásra, a különböző problémák megelőzésére, kezelésére.

Van-e elég tanácsadó a tanintézményekben? Van-e kerettantervi lehetőség arra, hogy olyan tevékenységeket szervezzenek, amelyben konfliktusokat tudnak kezelni, amelyben a diákot, aki sorozatos szabályszegő, a nevelés eszközeivel jobb belátásra tudják bírni?” – teszi fel a kérdéseket az oktatási szakértő, aki szerint nem lehet egyetlen tiltó mondattal megoldani ezeket a problémákat, de

sajnos Romániában gyakran megtörténik, hogy nevelési kérdéseket kizárólag jogszabályalkotással igyekeznek megoldani.

Az RMPSZ alelnöke rámutatott, hogy pályafutása során többször változott az oktatási törvény ezzel kapcsolatban is: korábban 5–8. osztályban is volt olyan lehetőség, amely alapján eltanácsolhatták a gyermeket,

esetleg az iskolapszichológus a környezet megváltoztatását tanácsolta.

Aztán szigorítottak a szabályokon, hogy csak akkor lehet kicsapni, ha egy másik tanintézet biztosan felveszi; akkor a körzetesítéssel együtt jött az, hogy körzeti iskolába köteles járni a gyerek, ezek mind köztes helyzetek voltak. Aztán idővel a törvény szabályozta, hogy a kötelező oktatásra vonatkozóan nem lehet alkalmazni az iskolai elbocsátásokat, a kötelező oktatás pedig a 10. osztály elvégzésével lezárul.

Most pedig a 11-12. osztályosokat sem lehet eltanácsolni.

Ferencz-Salamon kihangsúlyozta, az eltanácsolás eddig is egy kényszermegoldás volt a tanintézmények esetében. „Vannak helyzetek és helyzetek, pedagógiai tanulmányok is igazolják, hogy egy-egy megoldhatatlan helyzetnél, amikor a diáknak adott konfliktus miatt beilleszkedési problémái vannak, tanácsos iskolát váltani.

Idézet
Az iskolai környezet megváltoztatásával egy újabb kezdés lehetőségével jobb helyzetbe kerülhet az érintett diák is

– fejtette ki zárásként az oktatási szakember. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások

A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.

Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
2024. november 17., vasárnap

Gyergyószentmiklóson látható a Szárhegyi Művésztelep kincseinek egy reprezentatív szelete

A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.

Gyergyószentmiklóson látható a Szárhegyi Művésztelep kincseinek egy reprezentatív szelete
2024. november 17., vasárnap

Idén is fényrajzokkal díszítenék a színház homlokzatát

Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.

Idén is fényrajzokkal díszítenék a színház homlokzatát
2024. november 17., vasárnap

Szakmai napokat tart a csíkszeredai Angyalkert óvoda

Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.

Szakmai napokat tart a csíkszeredai Angyalkert óvoda
2024. november 17., vasárnap

Lángba borult egy faház-komplexum

Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.

Lángba borult egy faház-komplexum
Lángba borult egy faház-komplexum
2024. november 17., vasárnap

Lángba borult egy faház-komplexum

2024. november 16., szombat

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet

Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet
2024. november 16., szombat

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig

Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig
2024. november 16., szombat

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki

A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki
2024. november 16., szombat

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték

Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték
2024. november 16., szombat

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök

Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!