Kövek őrzik az iskola emlékét

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Napra pontosan százhúsz éve jött létre a Székelyudvarhelyi Állami Kő- és Agyagipari Szakiskola. A tanintézet működése során kiemelkedő teljesítményű művészeket, mestereket képzett és foglalkoztatott, néhányuk művei még fellelhetők a város közterein, épülethomlokzatain, illetve az udvarhelyszéki templomokban. A nagy múltú szakiskola kőipari képzéséről Csont József kőfaragóval beszélgettünk.

Bálint Kinga Katalin

2013. október 08., 12:582013. október 08., 12:58

2013. október 10., 20:092013. október 10., 20:09

A Székelyudvarhelyi Állami Kő- és Agyagipari Szakiskolát pontosan százhúsz éve, 1893. október 8-án nyitották meg a mostani Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola Orbán Balázs utcai épületében, amelyet kifejezetten erre a célra építettek. A tanintézetet a magyar állam hozta létre, azzal a céllal, hogy – mint Róth Edit a szakiskola megalapításának századik évfordulója alkalmából írt, Százéves az Állami Kő- és Agyagipari Szakiskola című könyvében megjegyezte – a kiaknázatlan gazdasági potenciált és fölösleges munkaerőt hasznosítsa, illetve hozzájáruljon a 19. század végi gazdasági helyzet javításához. Mivel a zetelaki határrészen rengeteg terméskő, Székelyudvarhely körzetében pedig jó minőségű agyag található, a városban hozták létre a középiskolai szintű, négyéves szakképzést nyújtó szakiskolát – mondta el Csont József. Mint Róth Edit könyvéből kiderült, az iskolaépület területét a város önkormányzatától kapták, a rajta lévő épület lebontását és a kezdetben egyemeletes iskola felépítését a kereskedelemügyi minisztérium finanszírozta, mintegy 26 ezer forintból. Az épület az első tanév negyven diákja számára szűknek bizonyult, így már a következő évben megkezdődtek a bővítési munkálatok, amelyek évek múlva folytatódtak.

Hargita Nándor, a helyivé lett igazgató

Az évszázados tanintézet oktatói nagyrészt az anyaországból érkeztek – mesélt tovább Csont József kőfaragó. A szakiskola első igazgatója a magyarországi Hargita (eredetileg Scheffler) Nándor szobrászművész volt, akinek számos nagyobb műve díszítette régiónk köztereit. Talán egyik legjelentősebb alkotása az 1897-ben Székelyudvarhely központjában felállított, 1919-ben lebontott Millenniumi Emlékmű, de a szintén általa készített homoródkarácsonyfalvi Erzsébet-emlékmű és a Brassó megyei Halmágy községben található, Erzsébet királynét ábrázoló szobor ma is áll. Az első intézményvezető díszes síremléke az udvarhelyi római katolikus temetőben található – ezt a szakiskola diákjai készítették. Több tehetséges szobrász is volt a tantestületben: a Márton Áron teret díszítő Krisztus-szobrot például Harmath Ödön készítette. A Városháza tér parkjában található szökőkút jelképes alakjainak – Székely József, Nagy György, Orbán Áron és Verestóy Árpád műveinek – műkőből való kiöntését pedig az iskola diákja, Orbán József végezte, illetve ő tervezte a teret is – derült ki a 110. évforduló alkalmából kiadott, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola tanára, Fazakas István által szerkesztett kiadványból.

Művészeket adott a városnak a tanintézet

Mint a székelyudvarhelyi kőfaragó elmondta, az iskolába csak a kiemelkedően tehetséges diákokat vették fel, a kő- és agyagipari szakokra évente legfeljebb nyolc-kilenc fiatalt. Közülük vajmi kevesen maradtak itthon, illetve a szakmában – Székelyudvarhelyen leginkább sírkőfaragókként tudtak megélni –, de a nagyrészt szegény, vidéki származású tanulókat itt művészekké képezték, nem egyszerű ipari munkásokká – mondta el a kőfaragó. A négyéves képzés során lehetőség adódott arra, hogy az oktatók minden egyes tanulóval külön foglalkozzanak. A szakiskolai tanítás része volt az elméleti és gyakorlati képzés is: a leglényegesebb tantárgyakon, vagyis a mértani és szabadkézi rajzon, mintázáson, szépíráson, vegy- és ásványtanon, kőipari, illetve agyagipari technológián kívül magyar nyelv, számtan, mértan, természettan és könyvvitel is szerepelt a tantervben. A kőfaragó édesapja, a miklósfalvi származású Csont Lázár 1896 és 1900 között végezte el a szakiskolát, tanulmányai végén „kiváló gyakorlati ügyességéért” jutalmazták.

A román király is jutalmazott udvarhelyit

A századfordulón elballagott hat diák közül mindössze ketten maradtak itthon. A szakosztályok tanárai és diákjai számos megrendelést kaptak, a rengeteg míves sírkövön kívül egyebek mellett a zetelaki, a máréfalvi, valamint a székelyudvarhelyi Szent Miklós-hegyi római katolikus templom márványoltárai, továbbá a Tamási Áron Gimnázium és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium homlokzatán látható díszítések, domborművek őrzik a szakiskolások és oktatóik keze munkáját. Csont József megemlítette egy Kovács Dénes nevezetű kőfaragó esetét, aki még inasként, azaz az iskola tanulójaként közreműködött az akkor épülő bufteai királyi kápolna munkálataiban: az uralkodó kívánsága az volt, hogy a szentély előtt található, kétfelé nyíló kovácsoltvas kaput két egymásba kapcsolódó kőgyűrű zárja, ám azokat egyetlen kőből kellett kifaragni. Ezt a munkát vállalta el az udvarhelyi szakiskolás, amiért maga a király részesítette jelentős pénzjutalomban. A díjból az egész műhely szombat estétől vasárnap reggelig mulatott – fűzte hozzá.

Kő és agyag után fa- és fémipar

A székelyudvarhelyi szakoktatást intézményesítő Állami Kő- és Agyagipari Szakiskolát 1927-ben Câmpulungra költöztették. Csont József már nem abban az iskolában, hanem az ahelyett létrehozott, hároméves képzést biztosító helyi intézetben tanulta a szakmát, tanítómestere korán eltávozott édesapjának egykori osztálytársa, a farkaslaki Fancsali Bálint volt. Tizenhat évesen, 1948-ban kezdte meg a szakképzést, s mivel gyerekkorában már megismerte a kőfaragás csínját-bínját, az első néhány nap után áthelyezték a másodévre – így 1950-ben már be is fejezte tanulmányait. Az első sírkövet tizenhat évesen faragta, és mai napig besegít a munkába – családjának immár negyedik generációja foglalkozik kőfaragással. Számos sírkő, kripta, márványoltár és -szobor került ki keze alól.

A kő- és agyagipari szakoktatás megszűnését követően fa- és fémipari szakok létesültek a városban. A mostani kiváló szakemberek abban a tanintézetben végezték tanulmányaikat – mondta el Gagyi József, a szakiskola jogutódjának számító Bányai János Műszaki Szakközépiskola aligazgatója. A tanintézetben a régi diákok, tanárok számos műve megtalálható: a legrégebbiek az aprólékos kivitelezésű majmos vázák, amelyeket az igazgatói irodában őriznek, valamint a kő- és márványfaragványok. Mint az aligazgató elmondta, városunkban jelenleg sem kő-, sem agyagipari képzés nem folyik. A főtér, az előkelő iskolák épületei, valamint a csodálatosan aprólékos szobrok még emlékeztetnek a helyben képzett kiváló művészekre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson

Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson
2025. május 03., szombat

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján

A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján
2025. május 03., szombat

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében

Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében
2025. május 02., péntek

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában

Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában
2025. május 02., péntek

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben

Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben
2025. május 02., péntek

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson

Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson
2025. április 30., szerda

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen

Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen
2025. április 28., hétfő

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs

Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs
2025. április 28., hétfő

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában

Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában
2025. április 27., vasárnap

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában

A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában