Fotó: Haáz Vince
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
2025. július 19., 15:412025. július 19., 15:41
2025. július 19., 18:332025. július 19., 18:33
A tárcavezető erről a Prima TV-nek beszélt szombaton a News.ro beszámolója szerint.
– jelentette ki. Hozzátette, egy alkalommal éppen a helyszínen voltak Radu Miruță gazdasági miniszterrel, amikor a födém egy része beszakadt.
Diana Buzoianu hangsúlyozta, nagyon sok intézmény nem tett semmit, csak várta, hogy bekövetkezzen a katasztrófa. „Hallhattuk a hódokkal kapcsolatos nyilatkozatokat is. Valahogy addig-addig hárították a felelősséget, amíg az el nem jutott a hódokig, és a hódok már nem tudták azt mondani, hogy »Nem a mi hibánk«.”
A miniszter szerint Parajdon már régen közbe kellett volna lépni.
Ne menjünk bele abba, hogy mi történt a Salrommal (a gazdasági minisztériumnak alárendelt vállalat, amely a parajdi sóbányát kezeli), mi történt a Conversminnel (állami vállalat, amely a bányák megőrzéséért felel), az ANRM-mel (Országos Bányászati Szabályozó Ügynökség). Tehát mindezek a hatóságok valójában várták, hogy bekövetkezzen a katasztrófa. Ma ott tartunk, hogy megpróbáljuk a lehető leggyorsabban, rövid távon, azonnal vizet juttatni Dicsőszentmártonba. Ivóvizet” – fejtette ki Diana Buzoianu.
A sok eső miatt a megszokottnál több talajvíz folyt be a parajdi sóbánya régi, használaton kívüli bányaszintjére, ám mivel a kezelőbázis szellőztetőrendszere onnan kapja a levegőt, ami párássá vált, ezért a sóbányát hétfőn már nem tudták kinyitni.
A tárcavezető arra utalt, hogy Nicolae Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója egy hónappal ezelőtt a parlamenti meghallgatásokon azt mondta, hogy
A környezetvédelmi minisztert arról is kérdezték, hogy a kormány fontolgatja-e legalább a bánya turisztikai részlegének az újjáépítését, ha a jelenlegi összeomlik. „Erről a többi minisztert, elsősorban a gazdasági minisztert kell megkérdezni. A mi szempontunkból elsősorban abban vagyunk érdekeltek, hogy ne legyen ökológiai katasztrófa. Másodszor, hogy legyen ivóvíz a környéken élő emberek számára. Ez az a két döntés és intézkedés, amelyet a minisztériumban meg tudunk hozni” – mondta Diana Buzoianu.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Radu Miruță gazdasági miniszter szintén a Prima TV-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az állami intézmények nem hozták meg a szükséges intézkedéseket a katasztrófa megelőzésére, túl későn és nem megfelelő munkálatokat végeztek. Ő is úgy vélekedett, hogy a bánya valószínűleg beomlik és egy sós tó alakulhat ki a helyén.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
1 hozzászólás