Még két hétig tart az idei kérések előfeldolgozása. Elhúzódik a pályázati program lebonyolítása. Archív
Fotó: Gecse Noémi
A pályázati program kései kiírása miatt elhúzódik a kérések feldolgozásával járó ügymenet is, így a korábbi évekhez képest idén biztosan később kezdődik majd el a támogatások átutalása a jogosultaknak a Szülőföldön magyarul programban. A program koordinátora egyelőre egy hónapos csúszást valószínűsít, de ez a nyár folyamán még változhat.
2019. június 04., 12:152019. június 04., 12:15
2019. június 04., 17:132019. június 04., 17:13
„Mivel idén jóval később volt meghirdetve a program – május 3-a volt az első határidő –, júliusig fog tartani a feldolgozás. Amennyire lehet, igyekszünk behozni a lemaradást, de nem igazán lehet” – vázolta a helyzetet a program koordinátora, Ady-Kovács-Ferenczi Noémi, a pályáztatás romániai lebonyolításával megbízott Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) munkatársa.
A program koordinátora szerint több tényezőtől is függ az, hogy a szokásoshoz képest mekkora csúszással zárul majd a program idei kiírása, ő egyelőre egy hónapos tolódást valószínűsít, de – mint megtudtuk – még ez is változhat a nyár folyamán. A gond az, hogy más években ebben az időszakban kezdődik el a hiányosan beküldött igénylési iratcsomók kiegészítése, idén viszont ez már nem történhet meg a nyári vakáció előtt.
„Augusztusban hiánypótlási felszólítást küldeni lehet, csak nem túl praktikus, hiszen sokan nincsenek otthon, de ha például egy iskolai igazolás hiányzik az iratcsomóból, azt be sem lehet szerezni. Ezért
– fogalmazott a nehézségekről Ady-Kovács-Ferenczi Noémi. Emiatt viszont később folyósítják majd a támogatásokat, amelyek kiutalása rendszerint szeptember közepén szokott elkezdődni.
A program koordinátora által elmondottak szerint a határidők tekintetében sok minden függ attól is, hogy a pályázati iroda által a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. bizottságához elküldendő, támogatásra javasoltak neveit tartalmazó listáját mikor tudja majd jóváhagyni a testület. Egyelőre viszont még azt sem tudni, hogy idén mennyien pályáztak a programban, ugyanis az igénylések előfeldolgozása csak mintegy két hét múlva ér véget.
A határidőket leszámítva azonban nem változott a program lebonyolítása, akárcsak tavaly, idén is 22 400 forint (közel 330 lej) a magyar állam által óvodásoknak és iskolásoknak nyújtott támogatás értéke, az egyetemistáknak folyósított hallgatói támogatásé pedig 2800 forint (mintegy 40 lej). A juttatás kiutalását idén is az OTP Bank Románia fogja elvégezni, és akárcsak az elmúlt években,
Tavaly közel 146 ezren igényelték Romániában a magyar tannyelvű óvodákba, iskolákba járó gyermekek és a magyar képzésben részesülő egyetemisták számára nyújtott Szülőföldön magyarul támogatást. A gyereklétszám folyamatos visszaesése miatt az igénylők száma évente mintegy 2000–2500-zal csökken, és mint azt a program koordinátora áprilisban nyilatkozta lapunknak, idén is erre a tendenciára lehet számítani.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
szóljon hozzá!