Fotó: Rotary klub/Facebook
Számos szakmai kitüntetése mellé a székelyudvarhelyi Rotary klub Közjó szolgálatáért díját is megkapta a közösség elismeréseként Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész. Az elismerés megerősíti a díjazottat, hogy a sokéves munkájára fordított energia nem volt hiábavaló, és elmondása szerint külön jól esik, hogy azt egy hozzá közel álló közösségtől kapta.
2022. május 31., 19:242022. május 31., 19:24
2022. május 31., 19:412022. május 31., 19:41
A székelyudvarhelyi Rotary klub fő célja az elitoktatás támogatása, emellett azonban a közösségért alázattal tevő személyek elismerését is kiemelt figyelemmel kezelik. Ezért hozták létre a Közjó szolgálatáért Rotary-díjat, melynek díjazottja idén Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész volt, aki az idei Rotary-bálon vehette át az elismeréssel járó díját.
Mint a művésszel való beszélgetésünk során kiderült, a Rotary klub tagjai Székelyudvarhely tárgyi és szellemi értékeinek itthon és külföldön való népszerűsítéséért, valamint a tűzzománcozáshoz kapcsolódó tevékenységéért ítélték oda neki a díjat.
Elekes Gyula alkotásai, a korona-, valamint a Szent István és kora installációk, az Udvarhelyi Híres Emberek interaktív kiállítás számos helyen látható volt már belföldön, illetve Magyarországon is, ezáltal népszerűsítve az általános kultúra mellett a várost is, ahol az alkotások születettek. Idénre is több vándorkiállítás van betervezve a különböző műveiből, amellyel a város hírnevét öregbíti.
Mint mesélte, idén 20 éves a székelyudvarhelyi tűzzománc-alkotóműhely – ez Románia és Erdély egyetlen folytonosan működő alkotóműhelye, ahol felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt tartanak foglalkozásokat, sőt Erasmus-programos diákoknak is tartanak művészeti képzést, ugyanakkor mesterkurzusokat és alkotótáborokat is rendszeresen szerveznek.
A művész úgy érzi, partnereivel – Művelődési Ház, Udvarhely Kultúrájáért Egyesület – együttműködésben mostanra sikerült egy nem formális képzést létrehoznia, úgy is mondhatjuk, hogy egy tűzzománcozó iskolát, ahol sok gyerek és felnőtt megfordul. „Öröm látni, hogy alkotótáborainkba érkeznek magyar kötődésű személyek a világ számos pontjáról – például Argentína, Equador, Németország, valamint Franciaország – ez megerősít abban, hogy a ráfordított energia nem volt hiábavaló” – részletezte.
Elekes Gyula azt is kiemelte, hogy a Rotary klubtól kapott elismerés új erőt és lendületet adott tervei megvalósításához és munkája folytatásához. „Krúdy Gyulának van egy nagyon szép mondata, hogy a testvér által okozott seb jobban fáj. Ez fordítva is igaz, a testvér által nyújtott elismerés, vagy biztatás az igazi, azt még többre értékeli az ember. A testvért az itteni atyámfiaira értem, akiknek úgy néz ki, hogy fontos ez a munka, sajátjuknak érzik, ez pedig fokozott energiát ad az elvégzendő munka folyamán. Mindig vannak buktatók és kudarcok bizonyos folyamatokban, ezeket pedig könnyebb átvészelni, ha van egy kis biztatás, mint ez a díj is” – mondta.
Mint mesélte, számos szakmai díjat tudhat már magáénak, amelyek nagyjából a tűzzománcozáshoz kötődnek, de a közösségért tett munkájáért az elmúlt közel 21 évben most tüntették ki negyedszer.
– jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, külön élmény volt számára a Rotary-bálon, hogy az ott jelenlévő emberek együtt örültek vele, és ezt az arcokról le lehetett olvasni, amikor átvette a díjat.
Elekes Gyula Székelyudvarhelyen született 1960-ban, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum grafika szakán végzett. Andragógiából, művelődésmenedzsmentből diplomázott. 1980-tól zománcozik. Művein szülőföldjének, a Székelyföld népművészetének (festett kazettás mennyezetek, székelykapuk) motívumvilágát, hitvilágát, misztikáját, ősképeit és annak szimbolikus tartalmait dolgozza fel, értelmezi újra. Munkái magasfokú iparművészeti igényességet tükröznek, a különféle zománctechnikák alkalmazása gyakran társul a szabadon maradt vörösréz recipiens aranyozásával vagy polírozásával, illetve egyes alkotásokon applikációkkal. Számos egyéni kiállítása volt szerte Európában, művei megtalálhatók több magán- és hivatalos gyűjteményben, múzeumokban, itthon és a nagyvilágban egyaránt.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Victor Ponta képviselő, elsőkörös elnökjelölt szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását.
Május 10–11-én a marosvásárhelyi vár megtelik füsttel, ízekkel és vidámsággal, hiszen Erdélyben először rendezik meg a Transylvanian Steak & BBQ Festet. A rendezvény célja nem kevesebb, mint a grillezés és BBQ-kultúra ünnepe.
Ismét életre hívják a Borszeredát – a Kárpát-medence borászainak találkozóját május 9–11. között a csíkszeredai Mikó-várban.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
Kilencmillió lejes állami támogatásból fejlesztheti eszközparkját a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A modern műszerek gyorsabb és biztonságosabb ellátást tesznek lehetővé.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
A marosvásárhelyi Kultúrpalota ad otthont idén is a Tudományos Diákköri Konferenciának (TDK) május 7-10 között, amelyen nem csak az egészségügyben tevékenykedő szakemberekhez vagy egyetemistákhoz szólnak.
szóljon hozzá!