Fotó: Rotary klub/Facebook
Számos szakmai kitüntetése mellé a székelyudvarhelyi Rotary klub Közjó szolgálatáért díját is megkapta a közösség elismeréseként Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész. Az elismerés megerősíti a díjazottat, hogy a sokéves munkájára fordított energia nem volt hiábavaló, és elmondása szerint külön jól esik, hogy azt egy hozzá közel álló közösségtől kapta.
2022. május 31., 19:242022. május 31., 19:24
2022. május 31., 19:412022. május 31., 19:41
A székelyudvarhelyi Rotary klub fő célja az elitoktatás támogatása, emellett azonban a közösségért alázattal tevő személyek elismerését is kiemelt figyelemmel kezelik. Ezért hozták létre a Közjó szolgálatáért Rotary-díjat, melynek díjazottja idén Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész volt, aki az idei Rotary-bálon vehette át az elismeréssel járó díját.
Mint a művésszel való beszélgetésünk során kiderült, a Rotary klub tagjai Székelyudvarhely tárgyi és szellemi értékeinek itthon és külföldön való népszerűsítéséért, valamint a tűzzománcozáshoz kapcsolódó tevékenységéért ítélték oda neki a díjat.
Elekes Gyula alkotásai, a korona-, valamint a Szent István és kora installációk, az Udvarhelyi Híres Emberek interaktív kiállítás számos helyen látható volt már belföldön, illetve Magyarországon is, ezáltal népszerűsítve az általános kultúra mellett a várost is, ahol az alkotások születettek. Idénre is több vándorkiállítás van betervezve a különböző műveiből, amellyel a város hírnevét öregbíti.
Mint mesélte, idén 20 éves a székelyudvarhelyi tűzzománc-alkotóműhely – ez Románia és Erdély egyetlen folytonosan működő alkotóműhelye, ahol felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt tartanak foglalkozásokat, sőt Erasmus-programos diákoknak is tartanak művészeti képzést, ugyanakkor mesterkurzusokat és alkotótáborokat is rendszeresen szerveznek.
A művész úgy érzi, partnereivel – Művelődési Ház, Udvarhely Kultúrájáért Egyesület – együttműködésben mostanra sikerült egy nem formális képzést létrehoznia, úgy is mondhatjuk, hogy egy tűzzománcozó iskolát, ahol sok gyerek és felnőtt megfordul. „Öröm látni, hogy alkotótáborainkba érkeznek magyar kötődésű személyek a világ számos pontjáról – például Argentína, Equador, Németország, valamint Franciaország – ez megerősít abban, hogy a ráfordított energia nem volt hiábavaló” – részletezte.
Elekes Gyula azt is kiemelte, hogy a Rotary klubtól kapott elismerés új erőt és lendületet adott tervei megvalósításához és munkája folytatásához. „Krúdy Gyulának van egy nagyon szép mondata, hogy a testvér által okozott seb jobban fáj. Ez fordítva is igaz, a testvér által nyújtott elismerés, vagy biztatás az igazi, azt még többre értékeli az ember. A testvért az itteni atyámfiaira értem, akiknek úgy néz ki, hogy fontos ez a munka, sajátjuknak érzik, ez pedig fokozott energiát ad az elvégzendő munka folyamán. Mindig vannak buktatók és kudarcok bizonyos folyamatokban, ezeket pedig könnyebb átvészelni, ha van egy kis biztatás, mint ez a díj is” – mondta.
Mint mesélte, számos szakmai díjat tudhat már magáénak, amelyek nagyjából a tűzzománcozáshoz kötődnek, de a közösségért tett munkájáért az elmúlt közel 21 évben most tüntették ki negyedszer.
– jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, külön élmény volt számára a Rotary-bálon, hogy az ott jelenlévő emberek együtt örültek vele, és ezt az arcokról le lehetett olvasni, amikor átvette a díjat.
Elekes Gyula Székelyudvarhelyen született 1960-ban, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum grafika szakán végzett. Andragógiából, művelődésmenedzsmentből diplomázott. 1980-tól zománcozik. Művein szülőföldjének, a Székelyföld népművészetének (festett kazettás mennyezetek, székelykapuk) motívumvilágát, hitvilágát, misztikáját, ősképeit és annak szimbolikus tartalmait dolgozza fel, értelmezi újra. Munkái magasfokú iparművészeti igényességet tükröznek, a különféle zománctechnikák alkalmazása gyakran társul a szabadon maradt vörösréz recipiens aranyozásával vagy polírozásával, illetve egyes alkotásokon applikációkkal. Számos egyéni kiállítása volt szerte Európában, művei megtalálhatók több magán- és hivatalos gyűjteményben, múzeumokban, itthon és a nagyvilágban egyaránt.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
szóljon hozzá!