Számvevőszék: vissza kell fizetni a koronavírus-járvány alatt kapott egyes juttatásokat

Számvevőszék: vissza kell fizetni a koronavírus-járvány alatt kapott egyes juttatásokat

Beöltözési procedúra. Órákon át maszkban, védőfelszerelésben kell végezniük a munkájukat

Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Vissza kellett fizetniük a csíki egészségügyi alkalmazottaknak azokat a juttatásokat, amelyet a járvány miatt bevezetett szükségállapot idején kaptak, miután az országos Számvevőszék jogtalannak minősítette azokat. A Hargita Megyei Közegészségügyi igazgatóság azonban megfellebbezte a Számvevőszék jelentését. Az országos jelentésben elmarasztalták a Maros Megyei Klinikai Kórházat is, szintén túlköltekezés miatt.

Simon Virág

2020. augusztus 23., 10:302020. augusztus 23., 10:30

A Számvevőszék az elmúlt hónapokban azt vizsgálta, hogy hogyan költekeztek a polgármesteri hivatalok, közigazgatási és egészségügyi intézmények a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot ideje alatt.

Mint kiderült, abban a nehéz és bizonytalan esetben a jól bevált módszerek, eszközök már nem állták meg a helyüket, ezért

esetenként improvizálni kellett, rendhagyó megoldásokat keresni, hiszen olyan helyzettel találták szemben magukat az intézmények, amelyekkel eddig még nem szembesülniük.

A Számvevőszék csaknem kétszáz oldalas jelentése kitér arra, hogy milyen nehéz helyzetbe kerültek a koronavírusos betegek kezelésével megbízott kórházak és milyen árkülönbségekkel tudták beszerezni a létfontosságú védőfelszereléseket: maszkokat, kesztyűket, védőköpenyeket.

A jelentés példaként említi, hogy a Maros Megyei Klinikai Kórháznál a korábbi hónapokhoz képest

áprilisban 60 százalékkal több pénzt fizettek a sebészeti maszkokért, hat százalékkal többet a steril köpenyekért, és tíz százalékkal többet a nem sterilekért.

Egy azonos minőségű köpenyért volt amikor 42 lejt, máskor 98 lejt fizettek. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hasonló a helyzet, a keretszerződésben és a direkt vásárlásban szereplő összegek nagyon különböznek egymástól.

A Számvevőszék jelentése szerint például a FFP2-es típusú maszknak a keretszerződés értelmében 4,2 lej darabja, míg a direkt vásárlás alkalmában ugyanaz a maszk 13,5 lej volt.

Egy egyszerű sebészmaszk ára a keretszerződésben 0,06 lej volt, de kénytelenek voltak esetenként 4 lejért is beszerezni.

A védőköpenyekért is nagyon különböző árakat fizettek: míg a keretszerződésben foglalt ára 5,26 lej volt, addig megtörtént, hogy 19 lejt kellett fizetniük darabjáért.

Galéria

Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Onnan vették, ahonnan lehetett

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere, Konrád Judit a Székelyhonnak elmondta, hogy bár ők épp a koronavírus-járvány kitörésekor kötötték meg a versenytárgyalást követően az új keretszerződést, mert a korábbi lejárt, ám már akkor kijelentették a cégek, hogy a szerződésben szereplő árban nem tudnak fogyóeszközöket szállítani.

Idézet
Akkor országszerte hiány volt a védőfelszerelésekből, mi is onnan vásároltunk ahonnan tudtunk, s olyan áron, ahogy lehetett.

A termékek beszerzése minden esetben a közbeszerzési portál online katalógusából történt, figyelve arra, hogy a legolcsóbb terméket válasszuk, viszont voltak olyan esetek, hogy mielőtt az odaítélési procedúra véglegesítődött volna, a forgalmazó már nem tudott kiszolgálni.

Idézet
Megtörtént, hogy egyszer egy barkácsáruházból szereztünk be termékeket, hiszen ott volt elérhető. A Számvevőszék ezt a nagy áringadozást nem is rótta fel, mindössze tényként közölte jelentésében

– mondta Konrád Judit.

Többletkiadások fedezet nélkül

A jelentés leszögezi: országos szinten a szükségállapotban 54,7 millió eurót költöttek a plusz órák kifizetésére, a juttatásokra és az egészségügyi személyzet pénzbeli ösztönzésére. Ezeknek a juttatásoknak az odaítélését is vizsgálta a Számvevőszék .

Többek között jogtalannak minősítette a különösen nehéz körülmények között dolgozók számára biztosított juttatásokat a Csíkszeredai Sürgősségi Kórház esetében is.

A számvevőszék jelentése szerint a kórház vezetősége nem adhatott juttatást azért, mert az alkalmazottak, a járványra való tekintettel, szabadnapok és szabad hétvégék nélkül dolgoztak, és azért sem, mert megváltozott munkakörülmények között, tehát jóval nehezebb helyzetben kellett helytálljanak (holott egész nap maszkban, védőfelszerelésben végezték a munkájukat, folyamatos fertőzésveszélyben, éjjel- nappal, hosszított műszakban, családjuktól elválasztva hónapokon keresztül).

Konrád Judit szerint a Számvevőszék illetékesei úgy értékelték, hogy az év elején meghatározott, a nehéz körülményekre vonatkozó juttatásokat nem lehet megemelni, nem lehet a járványhelyzetre hivatkozni, mert egyik törvény sem szabályozta külön törvényben azt, hogy világjárvány van. „Pedig minden, az egészségügyi minisztériumtól érkezett átirat azzal kezdődött, hogy hogyan kell megelőzni és leküzdeni a koronavírus járványt. Külön törvényben nem szabályozták ezt, így nem lehetett a koronavírus világjárványra hivatkozva megemelni a nehéz munkakörülmények miatt biztosított pótlékot.

Idézet
Szintén törvénytelennek minősítették azt, hogy 20 százalékos pótlékot adtunk azért, mert nem tudtuk kiadni a szabadnapokat és a pihenőszabadságokat ebben az időszakban, nem volt az alkalmazottaknak szabad hétvégéjük sem. Mi megindokoltuk a döntéseket, de ezt nem fogadták el. Így, a Számvevőszék rendelkezése értelmében, mindenki visszafizette azokat a pótlékokat, amelyeket kifogásoltak

– fejtette ki.

Galéria

Fotó: Árvai Károly/MTI

Nem fogadják el a döntést

A Hargita Megyei Közegészégügyi Igazgatóságnál is vizsgálódott a Számvevőszék. Mint Tar Györgyitől, az intézmény igazgatójától megtudtuk, több kifogást is emeltek a pénzek elköltése kapcsán.

Idézet
Úgy értékelték, hogy mi nem vagyunk egészségügyi intézmény, így azoknak a szülőknek, akiknek kicsi vagy sérült gyermeke van, nem adhattuk ki a törvény által megszabott pénzt. Azt az összeget, amit megkaptak az otthon maradt szülők, akik gyermekeikre kellett vigyázzanak, mivel nem volt iskolai oktatás. Mi kiadtuk a pénzt, hogy a szülők tudjanak valakit megfizetni, aki vigyázz a gyermekükre, amíg ők dolgoznak.

Kifogásolták a plusz órákat is, arra hivatkozva, hogy a munkatörvénykönyvnek erre szigorú előírásai vannak. De szintén a munkatörvénykönyvben van megszabva, hogy mennyi lehet a túlóra, ha járvány vagy más rendkívüli helyzet van. Köteleztek minket, hogy ezeket a pénzeket visszafizessük. Mi megóvtuk a döntést, mert úgy érezzük, hogy méltánytalanok ezek a döntések. Mi nagyon nehéz helyzetben kellett helytálljunk, és a járvány még nem járt le” – mondta az igazgató.

Ki vonható felelősségre?

A juttatások témakörnél negatív példaként említette a jelentés a Maros Megyei Klinikai Kórházat is, ahol összesen 1,5 millió eurót osztottak szét, ezen a címen.

Kolozsváron egyik kórházban 2,3 milliót, míg Bákóban 1,4 millió eurót kaptak meg az egészségügyben dolgozók extra juttatásként.

Maros megyében, a vizsgált időszakban egy különleges helyzet állt fenn, hiszen a prefektusi hivatal leváltotta az akkori igazgatót, és ideiglenesen, a szükségállapot idejére mást nevezett ki. Azóta az ideiglenes igazgató már újra csak urológus szakorvos, és a korábbi igazgató vezeti újra a Maros Megyei Klinikai Kórházat. Az egészségügyi intézményt a Maros Megyei Tanács tartja fent, ezért a tanácselnököt, Péter Ferencet kértük meg, hogy értékelje a számvevőszék jelentését.

Idézet
A megyei önkormányzat minden anyagi támogatást megadott a kórháznak, ami a járvány kezeléséhez szükséges volt. Ugyanakkor fontosnak tartom leszögezni, hogy a kórház menedzselésébe a szükségállapot ideje alatt a megyei tanács nem szólhatott bele, mert ez idő alatt a kormány, az Egészségügyi Minisztérium vette át a kórházak irányítását.

Megjegyezném, hogy a Maros Megyei Klinikai Kórház a járványhelyzetben a többi kórházhoz képest is nagyon nehéz helyzetbe került, hiszen a szükségállapot idejére a prefektus leváltotta a kórházmenedzsert, és más menedzsert nevezett ki a helyére. Ezt a felelőtlen cserét ráadásul a megyei tanács megkérdezése és beleegyezése nélkül tette meg a prefektus. Az általa kinevezett menedzser hajtotta végre a szóban forgó beszerzéseket” – összegezett Péter Ferenc.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 21., vasárnap

Nem akart fizetni, részegen elhajtott, csendőrök vették üldözőbe

Alkoholt ivott, nem akarta kifizetni a fogyasztását, majd részegen autóba ülve hajtott el egy férfi egy gyilkostói vendéglátó egységből vasárnap délután. A csendőrök autós üldözést követően késztették megállásra.

Nem akart fizetni, részegen elhajtott, csendőrök vették üldözőbe
2024. április 21., vasárnap

A nép ügyvédje ismét Csíkszeredában tart fogadóórát

Újra fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában április 29-én, hétfőn a megyeháza 14-es termében 10-14 óra között.

A nép ügyvédje ismét Csíkszeredában tart fogadóórát
2024. április 21., vasárnap

Méltón búcsúzni az elhunytaktól – ravatalozót adtak át Lisznyóban

Nem ad okot hangos örvendezésre, mert a halál közelsége mindenki számára félelmetes, az Uzon községhez tartozó Lisznyóban mégis megünnepelték vasárnap az új ravatalozóház elkészültét.

Méltón búcsúzni az elhunytaktól – ravatalozót adtak át Lisznyóban
2024. április 21., vasárnap

Akik élettörténetükön keresztül motiválnak

„Szükség van rád!” – ez volt a szombaton tartott Arta Business Center előadássorozatának mottója. A rendezvényen három élettörténetet hallhattunk olyan emberektől, akik úgy döntöttek, hogy jól lesznek, hiszen „ez egy döntés” – hallhattuk.

Akik élettörténetükön keresztül motiválnak
2024. április 21., vasárnap

Egyre gyakrabban jár be a medve Csíkszentdomokosra

Háromszor figyelmeztették a Ro-Alert rendszeren keresztül Csíkszentdomokos lakosságát a hétvégén, hogy medve jár a község Bános részén. Egyelőre elűzték a vadat.

Egyre gyakrabban jár be a medve Csíkszentdomokosra
2024. április 21., vasárnap

Ismét a magyar filmek kerülnek középpontba a Csíki Moziban

Különleges magyar alkotások vetítésével ünneplik idén is a Magyar Film Napját Csíkszeredában, a Csíki Moziban április 26. és 28. között.

Ismét a magyar filmek kerülnek középpontba a Csíki Moziban
2024. április 21., vasárnap

Teljesen leégett egy ház tetőzete

Mintegy 200 négyzetméteren égett ki egy lakóház Fehéregyházán. A segesvári tűzoltókat vasárnapra virradóra riasztották a tűzhöz.

Teljesen leégett egy ház tetőzete
Teljesen leégett egy ház tetőzete
2024. április 21., vasárnap

Teljesen leégett egy ház tetőzete

2024. április 21., vasárnap

Élvezze a vasárnapi napsütést amíg tart, mert újból esős napok következnek

Esőre vonatkozó figyelmeztetést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére. A Déli-Kárpátokban és a Kárpát-kanyarban havazni fog.

Élvezze a vasárnapi napsütést amíg tart, mert újból esős napok következnek
2024. április 21., vasárnap

Robbanás döntötte be a ház falát, egy 94 éves nő megsérült

Házban történt robbanáshoz riasztották a dicsőszentmártoni tűzoltókat szombat késő este Désfaluba. A házban egy 94 éves idős nő sérült meg.

Robbanás döntötte be a ház falát, egy 94 éves nő megsérült
2024. április 21., vasárnap

A Rádió GaGa eljuttatja édesanyádat Egyiptomba

Édesanya. Talán a legszebb magyar szó. A közelgő anyák napja alkalmából a Rádió GaGánál az édesanyákra gondolnak és őket ajándékozzák meg. Neked csak a virágot kell megvenned, minden mást a rádió biztosít. Sőt!

A Rádió GaGa eljuttatja édesanyádat Egyiptomba
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!