Beöltözési procedúra. Órákon át maszkban, védőfelszerelésben kell végezniük a munkájukat
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Vissza kellett fizetniük a csíki egészségügyi alkalmazottaknak azokat a juttatásokat, amelyet a járvány miatt bevezetett szükségállapot idején kaptak, miután az országos Számvevőszék jogtalannak minősítette azokat. A Hargita Megyei Közegészségügyi igazgatóság azonban megfellebbezte a Számvevőszék jelentését. Az országos jelentésben elmarasztalták a Maros Megyei Klinikai Kórházat is, szintén túlköltekezés miatt.
2020. augusztus 23., 10:302020. augusztus 23., 10:30
A Számvevőszék az elmúlt hónapokban azt vizsgálta, hogy hogyan költekeztek a polgármesteri hivatalok, közigazgatási és egészségügyi intézmények a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot ideje alatt.
Mint kiderült, abban a nehéz és bizonytalan esetben a jól bevált módszerek, eszközök már nem állták meg a helyüket, ezért
A Számvevőszék csaknem kétszáz oldalas jelentése kitér arra, hogy milyen nehéz helyzetbe kerültek a koronavírusos betegek kezelésével megbízott kórházak és milyen árkülönbségekkel tudták beszerezni a létfontosságú védőfelszereléseket: maszkokat, kesztyűket, védőköpenyeket.
A jelentés példaként említi, hogy a Maros Megyei Klinikai Kórháznál a korábbi hónapokhoz képest
Egy azonos minőségű köpenyért volt amikor 42 lejt, máskor 98 lejt fizettek. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hasonló a helyzet, a keretszerződésben és a direkt vásárlásban szereplő összegek nagyon különböznek egymástól.
Egy egyszerű sebészmaszk ára a keretszerződésben 0,06 lej volt, de kénytelenek voltak esetenként 4 lejért is beszerezni.
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere, Konrád Judit a Székelyhonnak elmondta, hogy bár ők épp a koronavírus-járvány kitörésekor kötötték meg a versenytárgyalást követően az új keretszerződést, mert a korábbi lejárt, ám már akkor kijelentették a cégek, hogy a szerződésben szereplő árban nem tudnak fogyóeszközöket szállítani.
A termékek beszerzése minden esetben a közbeszerzési portál online katalógusából történt, figyelve arra, hogy a legolcsóbb terméket válasszuk, viszont voltak olyan esetek, hogy mielőtt az odaítélési procedúra véglegesítődött volna, a forgalmazó már nem tudott kiszolgálni.
– mondta Konrád Judit.
A jelentés leszögezi: országos szinten a szükségállapotban 54,7 millió eurót költöttek a plusz órák kifizetésére, a juttatásokra és az egészségügyi személyzet pénzbeli ösztönzésére. Ezeknek a juttatásoknak az odaítélését is vizsgálta a Számvevőszék .
A számvevőszék jelentése szerint a kórház vezetősége nem adhatott juttatást azért, mert az alkalmazottak, a járványra való tekintettel, szabadnapok és szabad hétvégék nélkül dolgoztak, és azért sem, mert megváltozott munkakörülmények között, tehát jóval nehezebb helyzetben kellett helytálljanak (holott egész nap maszkban, védőfelszerelésben végezték a munkájukat, folyamatos fertőzésveszélyben, éjjel- nappal, hosszított műszakban, családjuktól elválasztva hónapokon keresztül).
Konrád Judit szerint a Számvevőszék illetékesei úgy értékelték, hogy az év elején meghatározott, a nehéz körülményekre vonatkozó juttatásokat nem lehet megemelni, nem lehet a járványhelyzetre hivatkozni, mert egyik törvény sem szabályozta külön törvényben azt, hogy világjárvány van. „Pedig minden, az egészségügyi minisztériumtól érkezett átirat azzal kezdődött, hogy hogyan kell megelőzni és leküzdeni a koronavírus járványt. Külön törvényben nem szabályozták ezt, így nem lehetett a koronavírus világjárványra hivatkozva megemelni a nehéz munkakörülmények miatt biztosított pótlékot.
– fejtette ki.
Fotó: Árvai Károly/MTI
A Hargita Megyei Közegészégügyi Igazgatóságnál is vizsgálódott a Számvevőszék. Mint Tar Györgyitől, az intézmény igazgatójától megtudtuk, több kifogást is emeltek a pénzek elköltése kapcsán.
Kifogásolták a plusz órákat is, arra hivatkozva, hogy a munkatörvénykönyvnek erre szigorú előírásai vannak. De szintén a munkatörvénykönyvben van megszabva, hogy mennyi lehet a túlóra, ha járvány vagy más rendkívüli helyzet van. Köteleztek minket, hogy ezeket a pénzeket visszafizessük. Mi megóvtuk a döntést, mert úgy érezzük, hogy méltánytalanok ezek a döntések. Mi nagyon nehéz helyzetben kellett helytálljunk, és a járvány még nem járt le” – mondta az igazgató.
A juttatások témakörnél negatív példaként említette a jelentés a Maros Megyei Klinikai Kórházat is, ahol összesen 1,5 millió eurót osztottak szét, ezen a címen.
Maros megyében, a vizsgált időszakban egy különleges helyzet állt fenn, hiszen a prefektusi hivatal leváltotta az akkori igazgatót, és ideiglenesen, a szükségállapot idejére mást nevezett ki. Azóta az ideiglenes igazgató már újra csak urológus szakorvos, és a korábbi igazgató vezeti újra a Maros Megyei Klinikai Kórházat. Az egészségügyi intézményt a Maros Megyei Tanács tartja fent, ezért a tanácselnököt, Péter Ferencet kértük meg, hogy értékelje a számvevőszék jelentését.
Megjegyezném, hogy a Maros Megyei Klinikai Kórház a járványhelyzetben a többi kórházhoz képest is nagyon nehéz helyzetbe került, hiszen a szükségállapot idejére a prefektus leváltotta a kórházmenedzsert, és más menedzsert nevezett ki a helyére. Ezt a felelőtlen cserét ráadásul a megyei tanács megkérdezése és beleegyezése nélkül tette meg a prefektus. Az általa kinevezett menedzser hajtotta végre a szóban forgó beszerzéseket” – összegezett Péter Ferenc.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
A legfinomabb mézeskalács megtalálása a célja annak a hagyományos versenynek, amelyet idén harmadik alkalommal szervez Kézdivásárhely önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány.
Elektronikus modult kellett cserélni a zsögödfürdői vasúti átkelőnél. A vasúttársaság (CFR) technikai beavatkozása előtt e hónap elején napokon át csak a piros lámpa villogott a helyszínen.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség szigorított ellenőrzésekkel lép fel a buszmegállókban és taxihelyeken parkolókkal szemben. A tilosban állomásozók bírságra számíthatnak, az intézkedés célja a tömegközlekedés zavartalan működésének biztosítása.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
1 hozzászólás