Csúfolódás, zaklatás mindig is lesz az iskolákban – vélekedik egy megkérdezett pszichológus
Fotó: Nicolae Colan iskola
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
2024. november 17., 21:122024. november 17., 21:12
2024. november 17., 21:132024. november 17., 21:13
A köztudatban csak iskolapszichológusként ismert iskolai tanácsadók Háromszéken a Kovászna Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központhoz (CJRAE) tartoznak.
– tudtuk meg Szőcs Leventétől, a háromszéki központ igazgatójától. Rögtön hozzátette, az viszont jó, hogy területileg most már az egész megye le van fedve, azaz a legkisebb falusi iskolába is bejár egy-egy tanácsadó (kivéve Dálnokot, ahol az igazgató nem kérte ezt), jövőre pedig adott a lehetőség, hogy még alkalmazzanak szakembereket, sőt, kifejezetten iskolapszichológusokat:
Több iskolai tanácsadóval is elbeszélgettünk azzal a céllal, hogy egy átfogó képet kapjunk arról, hogy mik azok a problémák, amivel a sepsiszentgyörgyi iskolások küszködnek.
Papp Ágota, aki a Nicolae Colan Általános Iskolában dolgozik tanácsadóként, bepillantást engedett számunkra a rendszer egészének működésébe. Mint elmondta: munkája felerészben egyéni tanácsadásból, felerészben pedig óraadásból, illetve a pedagógusokkal, szülőkkel tartott konzultációkból áll, utóbbiak fókuszában
Sok a prevenciós jellegű tevékenység az iskolában: nagy igény van arra, hogy erőszak- vagy zaklatásmegelőző célzatú csoportos tevékenységeket tartsanak akár osztályfőnöki órákon, akár az Iskola másképp hét vagy Zöld hét programjainak keretében.
A cikluskezdő osztályokra kiemelten figyelnek.
„Jól működik az is, ha nagyobb erőket megmozgatva mesélünk bizonyos témákról. Tavaly kezdtem el egy, az agresszió megelőzésének céljából indított programot »Velem lehet játszani« címmel.
– részletezte a megelőzést szolgáló erőfeszítéseket az iskolai tanácsadó.
Fotó: Pixabay
Ami az egyéni tanácsadást illeti, az általános iskolában jellemzően nem a tanulók keresik meg valamilyen problémával a tanácsadót, hanem
„Ha egy pedagógus jelez egy nehéz helyzetet, mindig a szülőkkel tisztázzuk a teendőket: szükség van-e az én beavatkozásomra, illetve melyek a közös szempontjaink, mik azok a célok, amelyeket az iskolai környezetben el lehet érni – az iskola ugyanis behatárolja a lehetőségeket.
– fejtegette a szakember.
Van amikor összetettebb konfliktushelyzet van, például bántalmazás, de sok a szorongásos alapú probléma, vagy a tanulás vagy a társakkal való kapcsolatok miatt. Olykor előfordul az is, hogy a szülő keresi meg az iskolai tanácsadót:
A gyermekek szorongása mögött erőteljes teljesítménykényszer, a saját magukkal szemben támasztott magas elvárások vannak. Ilyenkor azon dolgoznak a szakemberek, hogy az önelfogadás, énkép váljon le egy kicsit a teljesítményről.
„Nálunk nagyon sok a sajátos nevelési igényű (román rövídítéssel CES-es, magyarul SNI-s) gyermek is. Őket a a humánerőforrás központnak egy felmérő bizottsága azonosítja egy komplex felmérés során.
– avatott be az iskolai tanácsadó.
Fazakas Ildikó a Gödri Ferenc és Ady Endre iskolák tanácsadója. Mint mondja, kis közösségekben jobban odafigyelnek a gyermekekre, hamarabb észreveszik, ha baj van
Fotó: Fazakas Ildikó
Fazakas Ildikó két lakótelepi iskolában is tanácsadóként dolgozik: a sok hátrányos helyzetű által lakott Csíki negyedben a Gödri Ferenc Általános Iskolában, illetve az Állomás negyedi Ady Endre iskolában, amelyhez körzetileg a közeli falvak – Kilyén, Szotyor, illetve a szépmezői lakótelep – gyermekei is tartoznak. Itt kissé más jellegűek a felmerülő gondok:
Sokszor a szülők hiánya miatt könnyen sodródni kezdenek, rossz befolyással bíró kortárs-csoportokhoz csapódnak, így már a pedagógusoknak a deviáns viselkedés első jeleire lépni kell, a nagyobb bajokat megelőzendő.
A Gödriben igyekeznek a gyerekeket olyan tevékenységekbe bevonni, amelyben sikerélményük lehet (sakkozás, malmozás, focibajnokság), az iskolaelhagyást célzó pályázatoknak (PNRAS-program) köszönhetően pedig kirándulásokra viszik őket. Ebben az iskolában többnyire nincs a gyerekek mögött támogató családi háttér, magántanárt sem szokás fogadni, így
A családi gondok miatt is gyakoribbak a megkeresések: van példa arra, hogy egy hetedikes gyermek szülői szerepbe kényszerül, kisebb testvéreit óvodába viszi, szülői értekezletekre jár el.
Egyébként mindkét iskola kicsinek számít, így mindenki ismer mindenkit, a pedagógusok együttműködnek, figyelnek a gyermekre és jelzik a tanácsadónak, ha gond van.
Fotó: Pixabay
Az Ady Endre iskolában kevesebb a szociálisan hátrányos helyzetű tanuló, ott nagyobb arányban vannak tanulási gondok. Itt is hiányzik a szülői háttér, a gyermek követésének hiánya, nem nézik meg, nem ellenőrzik a házi feladatot.
Itt is vannak válások, külföldön dolgozó szülők hiányát szenvedő gyermekek. Az is gyakori, hogy ha itthon van a szülő, akkor sem tud a gyermeke problémáinak megoldásában az iskolai tanácsadóval együttműködni. Sőt, még az egyszeri, első megbeszélésre is nehezen elérhetők.
„Az ideális az lenne, ha legalább tíz alkalommal jönne a szülő is a megbeszélésekre.
– jelezte Fazakas Ildikó.
Papp Ágota tapasztalatai szerint viszont a szülők általában elismerik, hogy gond lehet a gyermekükkel, legnagyobb részben nyitottak, és ugyanígy a gyermekek is szeretnek a tanácsadói órákra járni, kitartóak a folyamatban.
Fotó: Pixabay
Ezzel ellentétben megtörténik az is, hogy a látszólag együttműködő szülő sem szolgálja a gyermek javát. Szőcs Levente tud olyan esetről, amikor
„A gyermeknek tudjuk támogatni, de az otthoni cirkuszt nem tudjuk megszüntetni” – húzta alá háromszéki erőforrás központ igazgatója.
Sztakics Éva, az ugyancsak sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium volt igazgatója (aki egy hónapja ismét Sepsiszentgyörgy alpolgármestere) iskolai problémákra vonatkozó tapasztalataiból a következőket osztotta meg a Székelyhonnal.
„Mivel nálunk integráló jellegű az oktatás, a gyerekek csak nagyon különleges esetekben kerülnek a speciális oktatásba.
Ettől függetlenül, a tanácsadó egy évben egyszer minden osztályba el kell jusson, hogy tájékoztassa a gyermekeket a lehetőségről, arról, hogy hozzá lehet fordulni, még akkor is, ha nem iskolai keretek között éri valamilyen megrázkódtatás őket.
Fotó: Pixabay
Azonban a kollégiumban éppúgy, mint a szakközépiskolákban előfordul a zaklatás: ilyenkor
Bár ritkábban, itt is van olyan gyermek, akinek szülei (vagy legalább egyikük) külföldön dolgozik, de előfordulnak testképzavarok, evészavarok (anorexia-bulimia), és ciklusváltáskor az új közösségbe való beilleszkedés is gondot jelenthet. „Igyekeztünk ezeket rögtön lereagálni” – mondta Sztakics Éva. Ugyanakkor
A jövő kihívása, hogy a tanácsadói rendszer tovább bővüljön, hogy minden gyermek számára elérhetővé váljon a segítség. Hiszen egy támogatott gyermek, aki képes szembenézni problémáival, nemcsak az iskolában, de az életben is sikeresebbé válhat – vonható le egyfajta következtetés.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!