Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások

Csúfolódás, zaklatás mindig is lesz az iskolákban – vélekedik egy megkérdezett pszichológus •  Fotó: Nicolae Colan iskola

Csúfolódás, zaklatás mindig is lesz az iskolákban – vélekedik egy megkérdezett pszichológus

Fotó: Nicolae Colan iskola

A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.

Bodor Tünde

2024. november 17., 21:122024. november 17., 21:12

2024. november 17., 21:132024. november 17., 21:13

A köztudatban csak iskolapszichológusként ismert iskolai tanácsadók Háromszéken a Kovászna Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központhoz (CJRAE) tartoznak.

Tény, hogy sokkal több szakemberre lenne szükség – hiszen jelenleg is 800 tanuló jut egy tanácsadóra –, bár az utóbbi időben jelentősen javult a helyzet; korábban ez a szám 1000 volt

– tudtuk meg Szőcs Leventétől, a háromszéki központ igazgatójától. Rögtön hozzátette, az viszont jó, hogy területileg most már az egész megye le van fedve, azaz a legkisebb falusi iskolába is bejár egy-egy tanácsadó (kivéve Dálnokot, ahol az igazgató nem kérte ezt), jövőre pedig adott a lehetőség, hogy még alkalmazzanak szakembereket, sőt, kifejezetten iskolapszichológusokat:

tanácsadóként dolgozni ugyanis pszichológusi, gyógypedagógusi, pedagógusi, szociológusi végzettséggel is lehet.

Több iskolai tanácsadóval is elbeszélgettünk azzal a céllal, hogy egy átfogó képet kapjunk arról, hogy mik azok a problémák, amivel a sepsiszentgyörgyi iskolások küszködnek.

Figyelmet fordítanak a megelőzésre is, nem csak a kezelésre

Papp Ágota, aki a Nicolae Colan Általános Iskolában dolgozik tanácsadóként, bepillantást engedett számunkra a rendszer egészének működésébe. Mint elmondta: munkája felerészben egyéni tanácsadásból, felerészben pedig óraadásból, illetve a pedagógusokkal, szülőkkel tartott konzultációkból áll, utóbbiak fókuszában

különböző magatartásproblémák, nevelési helyzetek állnak.

Sok a prevenciós jellegű tevékenység az iskolában: nagy igény van arra, hogy erőszak- vagy zaklatásmegelőző célzatú csoportos tevékenységeket tartsanak akár osztályfőnöki órákon, akár az Iskola másképp hét vagy Zöld hét programjainak keretében.

Az opcionális órák keretében is lehet beszélgetni személyiségfejlesztésről, tanulási stratégiákról, önismereti kérdésekről vagy pályaorientációról.

A cikluskezdő osztályokra kiemelten figyelnek.

„Jól működik az is, ha nagyobb erőket megmozgatva mesélünk bizonyos témákról. Tavaly kezdtem el egy, az agresszió megelőzésének céljából indított programot »Velem lehet játszani« címmel.

Idézet
Sokszor van konfliktus a felsősök és alsósok között (pl. azért, hogy ki foglalja el a focipályát), ezért a korosztályok közti szakadékot úgy próbáltuk áthidalni, hogy a nagyobbakat kortárs-segítőként, játékköveteknek készítettünk fel: a 7-8-os diákok a kisebbeknek (előkészítőtől a 6-osztályig) egy 50 perces játékos foglalkozást vezettek le az Iskola másképp héten”

– részletezte a megelőzést szolgáló erőfeszítéseket az iskolai tanácsadó.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A szülők kitágíthatják a behatárolt iskolai lehetőségeket

Ami az egyéni tanácsadást illeti, az általános iskolában jellemzően nem a tanulók keresik meg valamilyen problémával a tanácsadót, hanem

a pedagógusok hívják fel a figyelmet arra, hogy valamelyik gyermek nehézségekkel küszködik, vagy az osztályban adódik egy kezelést igénylő helyzet.

„Ha egy pedagógus jelez egy nehéz helyzetet, mindig a szülőkkel tisztázzuk a teendőket: szükség van-e az én beavatkozásomra, illetve melyek a közös szempontjaink, mik azok a célok, amelyeket az iskolai környezetben el lehet érni – az iskola ugyanis behatárolja a lehetőségeket.

Idézet
A szülőknek folytatniuk kell(ene) a mi munkánkat, tehát tisztáznunk kell mi és miért fog történni. Minden egyéni esetben a tanácsadást megelőzi a szülőkkel való szerződéskötés, az ő beleegyezésük nélkül nem történhet semmi”

– fejtegette a szakember.

Van amikor összetettebb konfliktushelyzet van, például bántalmazás, de sok a szorongásos alapú probléma, vagy a tanulás vagy a társakkal való kapcsolatok miatt. Olykor előfordul az is, hogy a szülő keresi meg az iskolai tanácsadót:

segítséget kér, mert nem látja át, hogy egy aktuális élethelyzetben hogyan kezeljen egy nehézséget.

A gyermekek szorongása mögött erőteljes teljesítménykényszer, a saját magukkal szemben támasztott magas elvárások vannak. Ilyenkor azon dolgoznak a szakemberek, hogy az önelfogadás, énkép váljon le egy kicsit a teljesítményről.

„Nálunk nagyon sok a sajátos nevelési igényű (román rövídítéssel CES-es, magyarul SNI-s) gyermek is. Őket a a humánerőforrás központnak egy felmérő bizottsága azonosítja egy komplex felmérés során.

Idézet
Amennyiben kiderül, hogy a gyermek SNI-s, plusz juttatásokat igényelhet az iskolától: a fejlesztő pedagógus hetente egyszer foglalkozik vele és konzultál a tanárokkal is, hogy alakítsák elvárásaikat a gyermek szintjének megfelelően. Ha a gyermek diagnózisa megkívánja, az egyéni foglalkozásokon kívül más módon is segíteni lehet a SNI-gyerekeket, például csökkentett tananyag, speciális módszerek, esetleg segédeszközök használata a tanulási folyamatban”

– avatott be az iskolai tanácsadó.

Fazakas Ildikó a Gödri Ferenc és Ady Endre iskolák tanácsadója. Mint  mondja, kis közösségekben jobban odafigyelnek a gyermekekre, hamarabb észreveszik, ha baj van •  Fotó: Fazakas Ildikó Galéria

Fazakas Ildikó a Gödri Ferenc és Ady Endre iskolák tanácsadója. Mint mondja, kis közösségekben jobban odafigyelnek a gyermekekre, hamarabb észreveszik, ha baj van

Fotó: Fazakas Ildikó

A sikerélmény megmentheti a gyermeket a sodródástól

Fazakas Ildikó két lakótelepi iskolában is tanácsadóként dolgozik: a sok hátrányos helyzetű által lakott Csíki negyedben a Gödri Ferenc Általános Iskolában, illetve az Állomás negyedi Ady Endre iskolában, amelyhez körzetileg a közeli falvak – Kilyén, Szotyor, illetve a szépmezői lakótelep – gyermekei is tartoznak. Itt kissé más jellegűek a felmerülő gondok:

több tanuló van, akiket a szülei(k) átmenetileg elhagynak, mert külföldön vállalnak munkát, így a gyermekek a sürgősségi elhelyező központba, majd családi nevelőotthonba kerülnek.

Sokszor a szülők hiánya miatt könnyen sodródni kezdenek, rossz befolyással bíró kortárs-csoportokhoz csapódnak, így már a pedagógusoknak a deviáns viselkedés első jeleire lépni kell, a nagyobb bajokat megelőzendő.

A lányok korai szexuális kapcsolatainak megelőzésére is hangsúlyt fektetnek a tanácsadók.

A Gödriben igyekeznek a gyerekeket olyan tevékenységekbe bevonni, amelyben sikerélményük lehet (sakkozás, malmozás, focibajnokság), az iskolaelhagyást célzó pályázatoknak (PNRAS-program) köszönhetően pedig kirándulásokra viszik őket. Ebben az iskolában többnyire nincs a gyerekek mögött támogató családi háttér, magántanárt sem szokás fogadni, így

a tanuló hamar szembesülhet azzal, hogy nem tud megfelelni a követelményeknek: elkezd szorongani, frusztrálódik, agresszív lesz.

A családi gondok miatt is gyakoribbak a megkeresések: van példa arra, hogy egy hetedikes gyermek szülői szerepbe kényszerül, kisebb testvéreit óvodába viszi, szülői értekezletekre jár el.

Az sem egyedi eset, hogy bántalmazó családban élő gyermeknél mutatkoznak nehézségek, de a válás miatt az apával való kapcsolattartásról is beszélni kell a gyerekkel, mert anyukája elmondása szerint szorong, nem alszik jól.

Egyébként mindkét iskola kicsinek számít, így mindenki ismer mindenkit, a pedagógusok együttműködnek, figyelnek a gyermekre és jelzik a tanácsadónak, ha gond van.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

„A gyermeket tudjuk támogatni, de az otthoni cirkuszt nem tudjuk megszüntetni”

Az Ady Endre iskolában kevesebb a szociálisan hátrányos helyzetű tanuló, ott nagyobb arányban vannak tanulási gondok. Itt is hiányzik a szülői háttér, a gyermek követésének hiánya, nem nézik meg, nem ellenőrzik a házi feladatot.

Míg elemiben a délutáni oktatás némileg pótolja a szülők figyelmének hiányát, annak megszűntével a felsősök hamar lemaradnak.

Itt is vannak válások, külföldön dolgozó szülők hiányát szenvedő gyermekek. Az is gyakori, hogy ha itthon van a szülő, akkor sem tud a gyermeke problémáinak megoldásában az iskolai tanácsadóval együttműködni. Sőt, még az egyszeri, első megbeszélésre is nehezen elérhetők.

„Az ideális az lenne, ha legalább tíz alkalommal jönne a szülő is a megbeszélésekre.

Idézet
Magyarországon például törvény kötelezi a szülőt, hogy ő is részt vegyen az üléseken az eredmény érdekében. A mi munkánkat ilyen értelemben nem támogatja a törvénykezés”

– jelezte Fazakas Ildikó.

Papp Ágota tapasztalatai szerint viszont a szülők általában elismerik, hogy gond lehet a gyermekükkel, legnagyobb részben nyitottak, és ugyanígy a gyermekek is szeretnek a tanácsadói órákra járni, kitartóak a folyamatban.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Ezzel ellentétben megtörténik az is, hogy a látszólag együttműködő szülő sem szolgálja a gyermek javát. Szőcs Levente tud olyan esetről, amikor

az édesanya azért kért igazolást az iskolától, illetve a tanácsadótól arról, hogy gyermekét megviselte a válás, hogy azt felhasználja az apa ellen a törvényszéki válóperben.

„A gyermeknek tudjuk támogatni, de az otthoni cirkuszt nem tudjuk megszüntetni” – húzta alá háromszéki erőforrás központ igazgatója.

A középiskolások sajátos gondjai

Sztakics Éva, az ugyancsak sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium volt igazgatója (aki egy hónapja ismét Sepsiszentgyörgy alpolgármestere) iskolai problémákra vonatkozó tapasztalataiból a következőket osztotta meg a Székelyhonnal.

„Mivel nálunk integráló jellegű az oktatás, a gyerekek csak nagyon különleges esetekben kerülnek a speciális oktatásba.

Idézet
Ha a tanító néni javasolja, hogy iskolai tanácsadó foglalkozzon a gyerekkel, sokszor előfordul, hogy a szülő nem fogadja el a pedagógus véleményét, holott az idejében megkezdett foglalkozás jobb eredményeket ígér.”

Ettől függetlenül, a tanácsadó egy évben egyszer minden osztályba el kell jusson, hogy tájékoztassa a gyermekeket a lehetőségről, arról, hogy hozzá lehet fordulni, még akkor is, ha nem iskolai keretek között éri valamilyen megrázkódtatás őket.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Azonban a kollégiumban éppúgy, mint a szakközépiskolákban előfordul a zaklatás: ilyenkor

a zaklatót és áldozatát is meg kell hallgatni.

Bár ritkábban, itt is van olyan gyermek, akinek szülei (vagy legalább egyikük) külföldön dolgozik, de előfordulnak testképzavarok, evészavarok (anorexia-bulimia), és ciklusváltáskor az új közösségbe való beilleszkedés is gondot jelenthet. „Igyekeztünk ezeket rögtön lereagálni” – mondta Sztakics Éva. Ugyanakkor

a középiskolásoknál már feltűnnek a kapcsolati problémák és a teljesítménykényszer, a szorongás.

A jövő kihívása, hogy a tanácsadói rendszer tovább bővüljön, hogy minden gyermek számára elérhetővé váljon a segítség. Hiszen egy támogatott gyermek, aki képes szembenézni problémáival, nemcsak az iskolában, de az életben is sikeresebbé válhat – vonható le egyfajta következtetés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Ideges városlakók, akik nem jogosultak a kályhák roncsprogramjára

Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.

Ideges városlakók, akik nem jogosultak a kályhák roncsprogramjára
2025. április 02., szerda

Beszorult a meleg Csíkba, de nem kell most még hozzászokni

Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.

Beszorult a meleg Csíkba, de nem kell most még hozzászokni
2025. április 02., szerda

Áprilisi előadások a Figura Stúdió Színházban

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.

Áprilisi előadások a Figura Stúdió Színházban
2025. április 02., szerda

Magyar fiatalokat bántalmaztak Kolozsváron, az RMDSZ elnöke a belügyminiszterhez fordult

A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.

Magyar fiatalokat bántalmaztak Kolozsváron, az RMDSZ elnöke a belügyminiszterhez fordult
2025. április 02., szerda

Több mint ötszáz állást szüntetnek meg az RMDSZ-es politikus vezette minisztériumnál

A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.

Több mint ötszáz állást szüntetnek meg az RMDSZ-es politikus vezette minisztériumnál
2025. április 02., szerda

Falopás gyanújával vettek őrizetbe több Maros megyei férfit

Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.

Falopás gyanújával vettek őrizetbe több Maros megyei férfit
2025. április 02., szerda

Rendkívül súlyos állapotban van a vasárnapi medvetámadás áldozata

Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.

Rendkívül súlyos állapotban van a vasárnapi medvetámadás áldozata
2025. április 02., szerda

Kék színnel világítják meg a csíkszeredai megyeháza épületét az autizmus világnapján

Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.

Kék színnel világítják meg a csíkszeredai megyeháza épületét az autizmus világnapján
2025. április 02., szerda

Első helyezettek lettek a csíkszentimrei Henter-kúriát népszerűsítő diákok

Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.

Első helyezettek lettek a csíkszentimrei Henter-kúriát népszerűsítő diákok
2025. április 02., szerda

Két kis utcát újítanak fel a csíkszeredai ipari övezetben 2,3 millió lejből

Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.

Két kis utcát újítanak fel a csíkszeredai ipari övezetben 2,3 millió lejből