Fotó: Lukács Géza
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
2024. november 17., 17:032024. november 17., 17:03
Ami most a gyergyószentmiklósi múzeum falain látható csak egy szelete annak a hatalmas munkának, kreativitásnak és a régebbi, valamint újabb generációk alkotásainak, amit a Szárhegyi Művésztelep jelent.
A teljességre törekvés lehetetlen lenne, hiszen
Ez idő alatt közel ezer művész dolgozott a táborban. Az évfordulós ünnepségsorozat részeként szombat este nyílt meg a tárlat a Tarisznyás Márton Múzeumban.
Fotó: Lukács Géza
Márton Árpád, a táboralapítók egyike, kiemelte, hogy
Akkoriban, amikor a rendszer azt is megszabta, hogy mit festhetnek a művészek, itt a szabad alkotás jelszava érvényesült: mindenki azt alkothatott, ami hozzá a legközelebb állt. Ez az elv máig megmaradt.
Fotó: Lukács Géza
Lezsák Sándor, a magyar országgyűlés alelnöke, az évfordulós eseménysorozat fővédnöke arról beszélt, hogy
Szárhegy viszont olyan helynek bizonyult, ahol ezek az emberek is kapcsolatokat, kötődéseiket találhattak egymással, vagy román és szász alkotókkal is, és ez a közösség egyre inkább kiteljesedett. A Szárhegyi Művésztelepet pedig példakép-közösségnek nevezte.
A művésztelep és az itt létrejött gyűjtemény a magyar kultúra szerves részévé vált. Minden itt született mű hozzájárult a magyar művészeti élet gazdagításához.
– emelte ki Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztottja.
Fotó: Gergely Imre
A kiállítás anyagát és jelentőségét Túros Eszter művészettörténész méltatta. Elmondása szerint
A művésztelep kilépést jelentett a művészet hivatalos helyeiről, egyfajta kiutat a diktatúrából. A szárhegyi környezet pedig kitűnő ihletforrásnak bizonyult – nemcsak a nagybányai művésztelep iránti nosztalgia okán, hanem minden alkotó számára.
Fotó: Gergely Imre
Ferencz Zoltán, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti vezetője bemutatta a Szárhegyi Enciklopédia harmadik kötetét is a kiállításon résztvevőknek. Ez a kötet az előző két kiadvány folytatásaként a 2008–2023 közötti időszakot foglalja össze, és átfogó képet ad arról, hogy ezekben az években kik vettek részt Szárhegyen.
Tartalmazza az itt készült művek reprodukcióit, valamint az összes művész nevét, akik 1974-től részesei voltak a művésztáboroknak – összesen 976 név szerepel a listán, közülük többen több mint tíz alkalommal is jelen voltak.
Az eseményt a Domokos Pál Péter Női Dalkör és az Amabile Duo által előadott művek tették ünnepélyesebbé.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!