Perek révén a vakációk idejére is ételjegyet kaphatnak az oktatásban dolgozók

Elméletileg öt évre visszamenőleg is jogosultak az ételjegyek értékére a sikeres perekben érintett tanügyi alkalmazottak, a gyakorlatban azonban nem mennek ilyen simán a dolgok. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Elméletileg öt évre visszamenőleg is jogosultak az ételjegyek értékére a sikeres perekben érintett tanügyi alkalmazottak, a gyakorlatban azonban nem mennek ilyen simán a dolgok. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.

Széchely István

2024. november 18., 07:562024. november 18., 07:56

Noha egyre nehezebben bírósági eljárást kezdeményezni az ügyben, számos pert nyert már meg a tanügyi szakszervezet, amelyekben

Idézet
a bíróság kimondta, hogy a tanügyben dolgozók a vakáció idejére is jogosultak ebédjegyre.

A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Hargita megyei területi szervezetének vezetője legutóbb néhány napja kapta meg a számukra kedvező bírósági ítéletet hat iskola esetében. Amint arról Kocs Ilona tájékoztatott, az első pereket még tavaly indította el az ebédjegyek ügyében és mindeddig még egyet sem veszítettek el.

Idézet
Ha levonták a fizetésből az adókat, egészségbiztosítást, nyugdíjalapot, akkor az azt jelenti, hogy ezek a fizetésnek voltak a részei. A törvény pedig azt mondja, hogy a szabadságpénz értéke nem lehet kisebb, mint a fizetésé”

– ismertette az indoklást, amellyel a pereket megindították.

Kezdetben még egyszerre több tanintézmény alkalmazottai nevében is perelhettek, így az első bírósági eljárást 27, a másodikat további 24 tanintézet alkalmazottai nevében kezdeményezték.

Összesen 94 oktatási egység alkalmazottainak az érdekeit képviseli, ez mintegy 3000 tanügyi alkalmazottat jelent, a többségük be is került az első két peres eljárásba.

Időközben azonban megváltozott a vonatkozó törvény, többé már nem volt lehetőségük csoportos pereket indítani, így

minden iskola esetében külön kellett perelniük és ezt meg is tették.

A két csoportos pert megnyerték, továbbá a külön indított bírósági eljárások jó részében is megszületett már a számukra kedvező ítélet, tehát

a bíróság kimondta, hogy jár az érintett oktatási egységekben dolgozó tanügyi alkalmazottaknak a vakáció idejére is az ételjegy.

Legutóbb néhány napja kapta meg a végzést hat iskola esetében, így még legfeljebb tíz olyan hozzá tartozó tanintézet van, amelyek esetében még nem született meg a döntés, azaz

mintegy 500 tanügyi alkalmazott lehet a hozzá tartozó mintegy 3000 szakszervezeti tag között, akik számára még nem ítélete meg a jogot a bíróság

– tájékoztatott Kocs Ilona.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A bírósági döntés értelmében nem csak ezután, hanem

öt évre visszamenőleg is jogosultak az ételjegyek értékére az érintett tanügyi dolgozók

– közölte kérdésünkre a szakszervezet képviselője. Ezeket öt évre felosztva, a büntetőkamatok értékével együtt kell megkapják – fűzte hozzá.

Bonyodalmak

A helyzet azonban mégsem ilyen egyszerű, ugyanis

időközben született egy szabályozás, amely megtiltja az ételjegyek biztosítását, de országszerte voltak olyan iskolák, ahol addigra már kifizették azokat.

Ezeket a pénzeket nem kell visszafizessék, más iskolákban viszont – amelyeknek az alkalmazottai szintén megnyerték a pert – már nem fizethették ki az ételjegyeket, így meglehetősen „nagy galiba” lett – magyarázta Kocs Ilona. A zűrzavaros helyzetet csak fokozza, hogy vannak olyan tanintézmények – ő két ilyenről is tud –, amelyek a perekben sem vettek részt, de

egy nagyszerű helyi bérszámfejtő program segítségével gond nélkül ki tudták számolni a szabadságpénzek, amelyek tartalmazták az ételjegyek, illetve a pótórák értékét is

(utóbbiért korábban szintén számos pert indítottak országszerte a szakszervezet területi szervezetei). Ezekben az iskolákban később pénzügyi ellenőrzések is voltak, és nem találtak rendellenességeket – mondta értesülései alapján a szakszervezet képviselője.

A jogegyenlőtlenségek miatt a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége végül az európai szakszervezeti szövetséghez fordult – közölte Kocs Ilona. Ő úgy véli, hogy adminisztratív szempontból az egyik legnagyobb problémát a bérszámfejtő program jelenti az oktatási rendszerben, ugyanis azt nem a tanügyminisztérium kezeli, hanem egy külsős cég.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája

Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája
2025. április 01., kedd

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook

A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook
2025. április 01., kedd

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
2025. április 01., kedd

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház

Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház
2025. április 01., kedd

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók

Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

Rendőrök hozták a behívót
Rendőrök hozták a behívót
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

2025. április 01., kedd

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit

Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit
2025. április 01., kedd

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét

Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét
2025. április 01., kedd

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el