Egyelőre csak nappal tud leszállni a mentőhelikopter Hargita megyében. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Noha a megyei mentőszolgálat vezetője szerint életek nem múlhatnak azon, hogy sötétedés után sehol nem tud biztonságosan leszállni egy mentőhelikopter Hargita megyében, mégis egyre égetőbb szükség volna éjszakai leszállópályák létrehozására.
2019. október 07., 09:182019. október 07., 09:18
Léteznek ugyan helikopter-leszállásra alkalmas, illetve arra használt területek a Hargita megyei települések egy részén, sőt helikopter-leszállóhely is van, ám ezek közül mindeddig egyik sem kapta meg az éjszakai leszálláshoz szükséges engedélyt.
Az éjszakai leszállópályák hiányán nem múlnak életek, ezért nem helyénvaló problémának nevezni a helyzetet, ami egyébként az ország nagy részére jellemző, de az kétségtelen, hogy nagy szükség volna ilyen leszállóhelyek kialakítására – mutatott rá megkeresésünkre Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója.
„Azért mondom, hogy nem probléma, mert az orvosos mentőink működnek” – magyarázta, majd azzal folytatta, a gond azzal van, hogy az egyre dinamikusabban növekvő közúti forgalom miatt a rohammentők egyre lassabban jutnak el a sürgősségi beavatkozásra szoruló beteggel a marosvásárhelyi kórházba, például
Tévedés viszont azt hinni – tudtuk meg a mentőszolgálat vezetőjétől –, hogy a helikopter percek alatt a helyszínre ér: helikopteres szállítás esetén is eltelik a hívástól számítva több mint egy óra, mire a beteg a marosvásárhelyi műtőbe kerül. Ez azzal magyarázható, hogy a helikopter reakcióideje lassúbb, mint a mentőautóké, továbbá az oda-vissza út megtétele nagyjából kétszer 20 percet vesz igénybe, és Marosvásárhelyen általában újabb húsz percbe telik, mire a beteg a műtőbe kerül.
Előfordult már olyan eset is, hogy ő Csíkszeredából indult rohammentővel a marosvásárhelyi kórházba, a mentőhelikopter pedig Gyergyószentmiklósról, és az ő betege hamarabb került be az intervenciós kardiológiai műtőbe, mint a helikopterrel szállított páciens, mert utóbbinak még fel kellett mérni az állapotát a marosvásárhelyi sürgősségi részlegen, ők viszont már a mentőből értesítették a kórházat, így a beteg azonnal bekerülhetett a műtőbe – árnyalta a közúti, illetve légi betegszállításról alkotott képet Péter Szilárd.
Általában viszont gyorsabban eljutnának a betegek a marosvásárhelyi kórházba, ha a Hargita megyei kórházak közelében volnának éjszakai helikopter-leszálló pályák, a másik ok azonban, amely miatt nagy szükség volna a leszállóhelyekre, az, hogy így felszabadulnának azok a mentőautók, amelyekben orvos is ül. Jelenleg ugyanis
ebből egy-egy 24 órás ügyeletet teljesít Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, illetve Székelykeresztúron viszont csak 8 és 13 óra között biztosított ilyen ügyelet.
A Marosvásárhelyre beteget szállító rohammentőben azonban orvosnak is kell lennie, a megfelelő leszállópályákra pedig azért volna nagy szükség, hogy felszabaduljanak ezek a rohammentők.
Csíkszeredában, a katonai alakulatnál van helikopter-leszálló pálya, de a mentőhelikopter ott sem szállhat le éjszaka, ugyanis a megfelelő világítás mellett az engedélyezés feltétele a helybeni tűzoltási lehetőség is. Hasonló hiányosság miatt nem rendelkezik ilyen engedéllyel a maroshévízi futballpálya mellett található leszállóhely sem, ami egyébként éjszaka is ki van világítva – tudtuk meg Péter szilárdtól.
A mentőszolgálat vezérigazgatója elmondta viszont, hogy Csíkszeredában már terv készült egy minden feltételnek megfelelő, éjszaka is használható leszállóhely kialakítására a megyei kórház mellett. Ez már nagy előrelépést jelentene, de szerinte nem elegendő, hiszen a megye más részeiből továbbra is viszonylag nagy távolságokat kellene megtenni a megyeközponti leszállóhelyig.
Kiszemelt terület már Székelyudvarhelyen is létezik egy majdani leszállópálya kialakítására – tudtuk meg Jakab Attila városmenedzsertől –, ám ez egyelőre nem terv, csak elképzelés, megvalósíthatósági tanulmányra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, a Nicolae Bălcescu utca mellett, a régi cérnagyári garzontömbházak előtt található, városi tulajdonban lévő terület alkalmas volna-e a célra.
Újraindították a vízbe esett férfi keresését Maroshévízen, a Maros folyónál – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Idén először rendezték meg a SCA Double Steak és KCBS Master Series BBQ nemzetközi versenyt a Transylvanian Steak & BBQ Fest keretében.
Ahogy az várható volt, ismét lehűlt az idő hétfőre virradóra. A magasabban fekvő területeken és a hegyközi medencékben fagypont alá süllyedt a hőmérséklet, ráadásul vasárnap a hegyekben – többek között a Madarasi Hargitán – havazott is.
A Richter-skála szerint 4,6-os erősségű földrengés következett be vasárnap este Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Van remény arra, hogy a közeljövőben megoldódjon a tömeges leépítés során munkanélkülivé vált korábbi készruhagyári alkalmazottak helyzete Székelyudvarhelyen. Szakmájukban adódhat új munkalehetőség az elbocsátottak számára a városban.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
2 hozzászólás