A drágulások miatt aggódva várják a gáz- és villanyszámlákat is a központokban
Fotó: Barabás Ákos
Éppen azokra a szolgáltatásokra nem kapnak finanszírozást a gyermekvédelmi és szociális igazgatóságok, amelyekkel megelőzhetik, hogy a különböző szociális problémák által érintett gyerekek gyermekotthonba kerüljenek. Ezeknek a szolgáltatásoknak nincs megállapított ára, ezért nem kapnak ilyen célra pénzt a megyei igazgatóságok, amelyeknél minden esztendőben felerősödnek a pénzhiány jelentette gondok az év utolsó negyedében. Ezúttal sem történt másként: Hargita és Maros megyében is költségvetés-kiegészítésre várnak a szociális igazgatóságok.
2021. november 20., 17:332021. november 20., 17:33
Már a múlt hónapban elfogyott a pénze a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak, az intézmény csak a megyei tanácsnál történt pénzátcsoportosítás révén tudta kiadni a szociális és gyermekvédelmi rendszerben dolgozó alkalmazottak béreit.
„Múlt hónapban kaptunk egy kisebb kiegészítést, hogy tudjuk a nettó béreket kiutalni, de az adókat már nem tudtuk kifizetni” – közölte Elekes Zoltán, a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője. Az intézmény a megyei tanács újabb költségvetés-kiegészítésének köszönhetően ismét pénzhez jutott a napokban – 4,7 millió lejt kaptak a megyei önkormányzat költségvetéséből –, abból kifizették az októberi adóterheket és az e hónapban esedékes nettó fizetéseket. „Most várjuk, hogy valaki – a kormány vagy a megyei tanács – még adjon, hogy ki tudjuk fizetni az adóelmaradást, majd a decemberi béreket és számlákat. Decemberre mindenképpen kellene kiegészítés” – fogalmazott Elekes Zoltán.
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok költségeit 90 százalékban az állam, 10 százalékos arányban pedig a megyei tanácsok finanszírozzák.
Ugyanakkor a meglévő árakat is aktualizálni kellene a drágulások miatt.
„Vannak olyan szolgáltatások, amik nincsenek belefoglalva a finanszírozásba. Nem csak kimondottan a gyerekotthont kellene finanszírozni, hanem az egyéb szolgáltatásokat is, mint amilyen az örökbeadás vagy az esetmenedzsment, hiszen ezeken is rengeteg kolléga – szociális munkások, pszichológusok – dolgozik. Nem minden gyermek kerül be a gyermekotthonba, akikkel mi dolgozunk, hál’ istennek, hiszen éppen az a cél, hogy dolgozzunk ezekkel a családokkal, megoldásokat keressünk, megelőzzük, hogy gyermekotthonba kerüljön a gyermek, és ezekre a szolgáltatásokra is kellene költséget biztosítani. Ezeknek nincs megállapított költsége, így a 90 százalékos állami finanszírozás a valóságban 70 körüli” – magyarázta a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője.
Megjegyezte, az állam úgy kezeli az említett költségeket, hogy azokat a megyei tanácsok kell finanszírozzák, ha viszont ez így történne, akkor az utóbbiak által biztosított részfinanszírozás aránya 10 százalékról 20-30-ra nőne.
– véli Elekes Zoltán, aki szerint az évek óta fennálló problémára az volna a végleges megoldás, ha a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok teljes tevékenységét állami pénzből finanszíroznák, úgy ahogyan az az egészségügyi vagy az oktatási rendszerben történik. Másrészt pedig aktualizálni kellene a kiadások költségeit is, hiszen nagyon megdrágult minden, legfőképpen az energiaárak, de emelkednek az élelmiszerárak is – fűzte hozzá az intézmény igazgatója. A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság az állami tartalékalapból vár költségvetés-kiegészítést, hogy tudják fizetni az év hátralévő részében a béreket, fenntartási és ellátási költségeket.
16,6 lejt biztosít az állam a rendszerben élők napi élelmezésére, ami nagyon kevés
Fotó: Barabás Ákos
Noha még nem fordult elő olyan eset, hogy a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság alkalmazottai ne kapják meg időben a fizetésüket, de olyan már volt, hogy késve kapták meg egyéb juttatásaikat a bizonytalan anyagi helyzet miatt – mondta a Székelyhon érdeklődésére Miklea Hajnal, az igazgatóság vezetője. Mint kifejtette, a gondok bő három éve kezdődtek, hiszen a megszokottnál később fogadták el az éves és a megyei költségvetéseket, és csak áprilisban derült ki, hogy mekkora összeg áll a rendelkezésükre.
Így szeptembertől már figyelniük kell az országos költségvetés-kiegészítéseket, hogy adnak-e pénzt az intézmények fenntartására vagy sem. Idén különösen nagy gondot jelent, hogy nincs kormány, így nem tudni, november végén lesz-e költségvetés-kiegészítés. Ha az állam nem, akkor Maros megyében a megyei tanács mindig kiutalta az igazgatóságnak a fizetésekre és a szükségesebb kiadásokra szükséges összegeket, remélhetőleg idén is így lesz – bizakodik Miklea Hajnal.
„Sajnos a beutaltak napi ételadagjára biztosított 16,6 lej – ami 2019 óta nem nőtt – már rég nem elég, hiszen az alapélelmiszerek nagyon megdrágultak. Ha év elején megkötöttünk egy szerződést egy húsfeldolgozóval, remélve, hogy egész évben ugyanazon az áron tudja biztostani az alapanyagot, már menet közben jelezte, hogy ez lehetetlen, annyira megnövekedtek az árak. Aggodalommal várjuk, hogy mekkorák lesznek a villany- és gázszámlák.
A fizetések kiutalásával eddig nem volt gond, de az megtörtént, hogy különböző juttatásokat később tudtunk kifizetni. A számlákat is törleszteni tudtuk mindeddig. De így, egyik hónapról a másikra araszolva nem lehet tervezni, nem lehet a szolgáltatókkal több hónapra szóló előnyösebb szerződéseket kötni” – fogalmazott az igazgatóság vezetője.
Maros megyében 1500 kiskorú része a gyermekjogvédelmi rendszernek, egy részük családi típusú házakban él, mások hivatásos nevelőszülőknél vagy családtagoknál vannak elhelyezve. Az idős-, illetve szociális otthonokban ezernél több felnőtt gondozott él Maros megyében.
Csak Hargita megye magasabban fekvő régióiban váltott át havazásba az eső kedd este és szerdára virradóra. A Madarasi Hargitát és Hargitafürdőt az ottani webkamerák tanúsága szerint vékony hóréteg borította be reggelre.
Idén már harmadszorra állt az élre Hargita megye azon az országos listán, amely a megszüntetett cégek arányának növekedését mutatja. A megye gazdaságának az erejét és szerkezetét tekintve nem meglepő az eredmény – véli a megyei iparkamara elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
szóljon hozzá!