Mindenkit befogadnak, aki igényli. A rendkívüli hideg alatt napközben is a menhelyeken maradhatnak a rászorulók
Fotó: Haáz Vince
Bár legtöbb helyen teltház van a hajléktalanszállókon, ha újabb rászorulót hoz be a mentőszolgálat vagy a helyi rendőrség, esetleg önként jelentkezik, befogadják, pótágyat biztosítanak számára. Az idei tél eddigi leghidegebb napjain a Hargita és Maros megyei szociális intézmények képviselői arról biztosítottak, hogy senki nem marad a utcákon.
2021. január 18., 09:082021. január 18., 09:08
2021. január 18., 11:342021. január 18., 11:34
A saját döntéseik nyomán vagy önhibájukon kívül hajléktalanná váló személyek helyzetére a nagyobb székelyföldi városok megpróbáltak megoldásokat találni az elmúlt években. Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen is a városháza vagy a városháza támogatásával alapítványok, egyesületek hajléktalanszállókat működtetnek. Ezek többnyire teleházasak az év szinte minden napján, de
Csíkszeredában, mint Antal Teréz, a szociális konyha képviselője elmondta, beszélgetésünk idején 19 személy volt a szállóban és még volt pár hely, ha újabb rászoruló érkezne. Az illetékes kihangsúlyozta, hogy
Vannak olyanok, akik ebben a nagy hidegben is inkább az utcán maradnak, megszokott helyeiken próbálják túlélni az éjszakákat, mert nem akarják alávetni magukat a szálló szabályainak. Ezek közül a legfontosabb, hogy
Székelyudvarhelyen, mind a 11 hely foglalt a Híd az égen Egyesület által, a városháza megbízásából működtetett hajléktalanszállóban. Mint Farkas Rékától, az egyesület képviselőjétől megtudtuk,
Kötelező azonban a negatív koronavírusteszt és a vér és tüdővizsgálatot bizonyító irat, hiszen csak így tudják kiszűrni a betegségeket. Bár alapvetően, a szabályzat szerint, nappalra az érintetteknek el kell hagyniuk az épületet, ha nagyon nagy hideg van, akkor csak a szobáikból kell kimenniük, és a társalgóban maradhatnak, nem kerülnek az utcára.
Gyergyószentmiklóson nem éjszakai a menedékhely működik, vagyis egész napra bent maradhatnak, háromszori étkezést is kapnak a rászorulók. Mint az otthont fenntartó Ora International Segélyszervezet vezetője, Jeszenszky Teréz a Székelyhonnak elmondta, jelenleg 34 személy van bent, egy női helyük szabad még, de pótágyakkal is rendelkeznek, így senkit nem utasítanak el. Ha valakit éjszaka hoznak be, maradhat, de a nappal érkezőknek szüksége van negatív koronavírustesztre. Fontos ez azért is, mert már két alkalommal volt 14 napos karantén alá rendelve az otthon.
Marosvásárhelyen a városháza által fenntartott menhelyen 52 személy volt bent pénteken. Mint a városháza szociális osztályának vezetőjétől, Andreia Morarutól megtudtuk, hogy 38 egyedülálló személy, és két nagycsalád van a létesítményben. Tizenheten fogyatékkal élők, ők és a gyermekes családok nem kell elhagyják nappalra az intézményt. A többiek alapvetően igen, de
Marosvásárhelyen egyébként mintegy százra tehető a hajléktalan személyek száma, a városháza 83-nak adott, a kormány által biztosított, meleg ebédre feljogosító kártyát. A helyi rendőrség jól ismeri őket, ugyanakkor
Andreia Moraru azonban hangsúlyozta, vannak, akik nem tudnak közösségben lenni, másokkal egy szobában aludni, vagy az italfogyasztásról nem hajlandók lemondani. De a hajléktalanszálló mindenki számára nyitva van, senkit nem utasítanak el.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!