
Mindenkit befogadnak, aki igényli. A rendkívüli hideg alatt napközben is a menhelyeken maradhatnak a rászorulók
Fotó: Haáz Vince
Bár legtöbb helyen teltház van a hajléktalanszállókon, ha újabb rászorulót hoz be a mentőszolgálat vagy a helyi rendőrség, esetleg önként jelentkezik, befogadják, pótágyat biztosítanak számára. Az idei tél eddigi leghidegebb napjain a Hargita és Maros megyei szociális intézmények képviselői arról biztosítottak, hogy senki nem marad a utcákon.
2021. január 18., 09:082021. január 18., 09:08
2021. január 18., 11:342021. január 18., 11:34
A saját döntéseik nyomán vagy önhibájukon kívül hajléktalanná váló személyek helyzetére a nagyobb székelyföldi városok megpróbáltak megoldásokat találni az elmúlt években. Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen is a városháza vagy a városháza támogatásával alapítványok, egyesületek hajléktalanszállókat működtetnek. Ezek többnyire teleházasak az év szinte minden napján, de
Csíkszeredában, mint Antal Teréz, a szociális konyha képviselője elmondta, beszélgetésünk idején 19 személy volt a szállóban és még volt pár hely, ha újabb rászoruló érkezne. Az illetékes kihangsúlyozta, hogy
Vannak olyanok, akik ebben a nagy hidegben is inkább az utcán maradnak, megszokott helyeiken próbálják túlélni az éjszakákat, mert nem akarják alávetni magukat a szálló szabályainak. Ezek közül a legfontosabb, hogy
Székelyudvarhelyen, mind a 11 hely foglalt a Híd az égen Egyesület által, a városháza megbízásából működtetett hajléktalanszállóban. Mint Farkas Rékától, az egyesület képviselőjétől megtudtuk,
Kötelező azonban a negatív koronavírusteszt és a vér és tüdővizsgálatot bizonyító irat, hiszen csak így tudják kiszűrni a betegségeket. Bár alapvetően, a szabályzat szerint, nappalra az érintetteknek el kell hagyniuk az épületet, ha nagyon nagy hideg van, akkor csak a szobáikból kell kimenniük, és a társalgóban maradhatnak, nem kerülnek az utcára.
Gyergyószentmiklóson nem éjszakai a menedékhely működik, vagyis egész napra bent maradhatnak, háromszori étkezést is kapnak a rászorulók. Mint az otthont fenntartó Ora International Segélyszervezet vezetője, Jeszenszky Teréz a Székelyhonnak elmondta, jelenleg 34 személy van bent, egy női helyük szabad még, de pótágyakkal is rendelkeznek, így senkit nem utasítanak el. Ha valakit éjszaka hoznak be, maradhat, de a nappal érkezőknek szüksége van negatív koronavírustesztre. Fontos ez azért is, mert már két alkalommal volt 14 napos karantén alá rendelve az otthon.
Marosvásárhelyen a városháza által fenntartott menhelyen 52 személy volt bent pénteken. Mint a városháza szociális osztályának vezetőjétől, Andreia Morarutól megtudtuk, hogy 38 egyedülálló személy, és két nagycsalád van a létesítményben. Tizenheten fogyatékkal élők, ők és a gyermekes családok nem kell elhagyják nappalra az intézményt. A többiek alapvetően igen, de
Marosvásárhelyen egyébként mintegy százra tehető a hajléktalan személyek száma, a városháza 83-nak adott, a kormány által biztosított, meleg ebédre feljogosító kártyát. A helyi rendőrség jól ismeri őket, ugyanakkor
Andreia Moraru azonban hangsúlyozta, vannak, akik nem tudnak közösségben lenni, másokkal egy szobában aludni, vagy az italfogyasztásról nem hajlandók lemondani. De a hajléktalanszálló mindenki számára nyitva van, senkit nem utasítanak el.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!