
Mindenkit befogadnak, aki igényli. A rendkívüli hideg alatt napközben is a menhelyeken maradhatnak a rászorulók
Fotó: Haáz Vince
Bár legtöbb helyen teltház van a hajléktalanszállókon, ha újabb rászorulót hoz be a mentőszolgálat vagy a helyi rendőrség, esetleg önként jelentkezik, befogadják, pótágyat biztosítanak számára. Az idei tél eddigi leghidegebb napjain a Hargita és Maros megyei szociális intézmények képviselői arról biztosítottak, hogy senki nem marad a utcákon.
2021. január 18., 09:082021. január 18., 09:08
2021. január 18., 11:342021. január 18., 11:34
A saját döntéseik nyomán vagy önhibájukon kívül hajléktalanná váló személyek helyzetére a nagyobb székelyföldi városok megpróbáltak megoldásokat találni az elmúlt években. Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen is a városháza vagy a városháza támogatásával alapítványok, egyesületek hajléktalanszállókat működtetnek. Ezek többnyire teleházasak az év szinte minden napján, de
Csíkszeredában, mint Antal Teréz, a szociális konyha képviselője elmondta, beszélgetésünk idején 19 személy volt a szállóban és még volt pár hely, ha újabb rászoruló érkezne. Az illetékes kihangsúlyozta, hogy
Vannak olyanok, akik ebben a nagy hidegben is inkább az utcán maradnak, megszokott helyeiken próbálják túlélni az éjszakákat, mert nem akarják alávetni magukat a szálló szabályainak. Ezek közül a legfontosabb, hogy
Székelyudvarhelyen, mind a 11 hely foglalt a Híd az égen Egyesület által, a városháza megbízásából működtetett hajléktalanszállóban. Mint Farkas Rékától, az egyesület képviselőjétől megtudtuk,
Kötelező azonban a negatív koronavírusteszt és a vér és tüdővizsgálatot bizonyító irat, hiszen csak így tudják kiszűrni a betegségeket. Bár alapvetően, a szabályzat szerint, nappalra az érintetteknek el kell hagyniuk az épületet, ha nagyon nagy hideg van, akkor csak a szobáikból kell kimenniük, és a társalgóban maradhatnak, nem kerülnek az utcára.
Gyergyószentmiklóson nem éjszakai a menedékhely működik, vagyis egész napra bent maradhatnak, háromszori étkezést is kapnak a rászorulók. Mint az otthont fenntartó Ora International Segélyszervezet vezetője, Jeszenszky Teréz a Székelyhonnak elmondta, jelenleg 34 személy van bent, egy női helyük szabad még, de pótágyakkal is rendelkeznek, így senkit nem utasítanak el. Ha valakit éjszaka hoznak be, maradhat, de a nappal érkezőknek szüksége van negatív koronavírustesztre. Fontos ez azért is, mert már két alkalommal volt 14 napos karantén alá rendelve az otthon.
Marosvásárhelyen a városháza által fenntartott menhelyen 52 személy volt bent pénteken. Mint a városháza szociális osztályának vezetőjétől, Andreia Morarutól megtudtuk, hogy 38 egyedülálló személy, és két nagycsalád van a létesítményben. Tizenheten fogyatékkal élők, ők és a gyermekes családok nem kell elhagyják nappalra az intézményt. A többiek alapvetően igen, de
Marosvásárhelyen egyébként mintegy százra tehető a hajléktalan személyek száma, a városháza 83-nak adott, a kormány által biztosított, meleg ebédre feljogosító kártyát. A helyi rendőrség jól ismeri őket, ugyanakkor
Andreia Moraru azonban hangsúlyozta, vannak, akik nem tudnak közösségben lenni, másokkal egy szobában aludni, vagy az italfogyasztásról nem hajlandók lemondani. De a hajléktalanszálló mindenki számára nyitva van, senkit nem utasítanak el.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!